Temný kráľ 1
|

Temný kráľ

Temný kráľ 3

Jeden z mojich najobľúbenejších mýtov je príbeh Aragorna, zvaného Chodec, neskôr známeho ako Elessar Telcontar.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 4 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Kráľovstvo Gondoru v Stredozemi nemá kráľa. Jeho správca Denethor sa zbláznil, krajina je oslabená a nepriateľ tiahne, aby ju zaujal. Jediné, čo môže pomôcť, je návrat kráľa. Je čas zasadnúť na trón. 

Ak ste ešte nepočuli o jungových archetypoch, odporúčam si tieto články v našom magazíne vyhľadať. Ide skôr o post-jungiánsku školu, ktorú predstavuje napríklad Robert Moore, ktorá používa archetypy ako nástroj skúmania mužovej duše. Hovoríme o kráľovi, bojovníkovi, milovníkovi a mudrcovi. Kráľ je ústredným obrazom, ktorý riadi a usmerňuje zvyšné tri. Toľko k stručnému objasneniu.

Zatiaľ, čo muži nemajú zväčša problém uchopiť obraz bojovníka, mudrca, či milovníka, s kráľom to býva komplikovanejšie. To, že niečo nedokážeme pomenovať, ešte neznamená, že to nejestvuje. Pri archetypoch hrozí, že ak nebudeme vedome pestovať ich pozitívny obsah, skĺzneme k ich proťajškom. V prípade kráľa je to temný tyran, Aragornov súper Sauron. Čo to znamená, sa pokúšam vysvetliť v tomto článku.

Môj život, alebo ak chceme byť poetický vnútorný trón, môže byť neobsadený. Ale kráľovstvo bez riadenia pustne. Osobne by som na tróne Gondoru rád videl Aragorna. Mnohí z nás však radšej nechajú svoj trón prázdny, pretože vedenie kráľa privoláva risk, nebezpečenstvo a nepohodlie. Rovnako zlé, možno ešte horšie, je premeniť sa na temného kráľa.

Povedzme, že váš priateľ objaví to tajomstvo, ktoré schovávate pred ostatnými, aby neutrpel váš status. Strach a ohrozenie vás zaplavia takou brutalitou, že ste pripravený konať. Kým v panike premýšľate, ako odmietnuť zodpovednosť za svojho kostlivca v skrini, vo vašom vnútri sa formuje temný pán pripravený využiť chaos. Kým ste doteraz žili v presvedčení o ideáloch, v ďalšej chvíli sa správate ako trojročný chlapec, ktorý neváha pošľapať pieskový hrad svojho kamaráta. Myšlienky na útek, pomstu a manipuláciu sa zdajú ako prípustné nástroje.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   09. Podcast Mužom.sk: Mikrovlnková mentalita

Tieňový kráľ zmení prostredie vášho myslenia tak, ako to urobil Sauron tým, s ktorými sa spojil. Čím dlhšie je kráľovstvo s prázdnym trónom, tým náchylnejšie k ovládnutiu temnotou. Aby sme to preložili do praxe. Čím menej chlap pracuje na svojich cnostiach a kvalitách, tým skôr je ovládnuteľný svojimi slabosťami.

Saruman – tieňový mudrc – robí temnému kráľovi propagandu. Chlap vo svojom vnútri počuje, že je zbytočný, koľko mu kto v živote dlží, ako má právo na to a tamto. Živná pôda tieňov, červený koberec pre Saurona.

Je potrebné nezabudnúť, že hovoríme v obrazoch. Tieňový kráľ je archetyp, to nie som ja. Je to len nástroj k porozumeniu. Tak ako z kráľa Theodéna odstúpilo zlo a on sa stal archetypom spravodlivého vládcu, aj v mojom prípade môže dojsť k premene. Na to je potrebný zápas o tvoj vnútorný trón. To, ako bude vyzerať, je individuálny príbeh. Nestačí však mať správne ideály a postoje. Ide o to prevziať plnú zodpovednosť za svoj život a odmietať tyranské praktiky. Ak chcete objaviť, kde sa temný kráľ vo vašom vnútri nachádza, hľadajte územia, kde máte chaos. Ten je spoľahlivým prejavom temnoty.

 


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: screenrant.com

 

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *