Muž vie žiť s prírodou 1
Ostatné Život muža Zručnosti

Muž vie žiť s prírodou

Popravde, mám so “zelenými” témami trocha problém. Jednak sa stali doménou zjemnelých mužov, ktorí sa hýbu v kruhoch hipsterov, hippies, ezoterikov a podobných záležitostiach, kam ma to vôbec neláka, a za druhé porozumieť celej problematike vyžaduje čas, ktorý chcem investovať inam. Znamená to, že necítim zodpovednosť za to ako žijem? Vôbec nie. 

Popravde, mám so “zelenými” témami trocha problém. Jednak sa stali doménou zjemnelých mužov, ktorí sa hýbu v kruhoch hipsterov, hippies, ezoterikov a podobných záležitostiach, kam ma to vôbec neláka, a za druhé porozumieť celej problematike vyžaduje čas, ktorý chcem investovať inam. Znamená to, že necítim zodpovednosť za to ako žijem? Vôbec nie. 

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Pozrime sa na to z iného uhla pohľadu.

Tisícročia predomnou si muži odovzdávali vzťah k prírode. Každý nástroj, ktorý držali v rukách, výsledky úsilia, ale aj prekážky úzko súviseli s prostredím. Potrebovali odvahu, ale aj rozum a vzťah k okoliu, aby v ňom dokázali prežiť. 

Neskôr sa muži stiahli za hradby. Už nepotrebovali toľko odvahy, pretože interakcií s prírodou bolo o niečo menej. Ustúpiť mohla aj požiadavka na fyzickú silu, alebo poznanie zákonitostí, v ktorých funguje život rastlín a zvierat. Cena za komfort, ktorú sme radi zaplatili. 

Následne sme pochopili, že industrializácia je cesta a poväčšine sme odvrátili zrak od hôr a vody. A nakoniec sa stal internet. Ako jeho užívatelia sa nemusíme pohnúť, ak sa tak rozhodneme. Nikto z nás na to nezomrie. Ponúka prácu, sprostredkuje jedlo, nemusíte pri ňom zachovať pokoj, ani vlastniť fyzickú silu, sprostredkuje sex a za nejaký čas sa nám k pohlavnému styku ponúkne aj robota. 

Čím viac sa človek priblíži k prírode, tým menej slabosti, nesústredenia alebo strachu si môže dovoliť. Už ste si chystali drevo na noc pod šírym nebom? 

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Rozhodnutia

Keď sa úplne odstrihneme od lesov, hôr, vody, budeme slabnúť. Mentálne, duševne, fyzicky. Keď ich necháme zaniknúť, zanikne veľa z našej podstaty. Zatiaľ žijeme v telách, ktoré nie sú prispôsobené novému virtuálnemu prostrediu. Stále máme túžbu po pohybe, vlastníme solídny fyzický potenciál, dokážeme manuálne pracovať a občas chceme cítiť únavu či vyčerpanie. 

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

Ak v tom nachádzate zmysel, je našou zodpovednosťou nedovoliť svojmu okoliu zmeniť sa na popol. Pre mňa to znamená vyčistiť potok na miestach kadiaľ sa prechádzam, alebo vyniesť z hôr aj veci, ktoré som tam nedoniesol. Premýšľam, koľko toho skutočne potrebujem a v akej kvalite. Je to cvičenie môjho ega a vlastnej dôležitosti. A verte, že ruky umazané od hliny a práce nie sú špinavé. Na toto síce nemám priestor denne, ale potom premýšľam koho podporím svojimi peniazmi. Nie je mi jedno či sa prejdem po lese, alebo rúbanisku. Nerád by som budil dojem, že som celý “eko-bio-raw-slowfashion friendly”, ale zodpovednosťou muža je nájsť svoj postoj. Nie sme veterné mlyny, aby sme nad vecami len tak mávali rukami. 

A keď už hovorím o veterných mlynoch. Pokojne sa môžete ohradiť, že aj tak je to všetko zbytočné. Do výbavy chlapa však patrí istý ideál. A napriek tomu, že ide o “don Quijotský” boj, tak sa na tie hradby postavím, aby som našu prehru aspoň spomalil. Viete prečo? Pretože ako hovorí jeden text:

„Pořádně to chlapy změní
Když opouštěj opevnění
Když se slavná vlajka smutně z žerdě spouští
Polož zbraň! Odejdi pryč!
Hlavu si chraň! Odevzdej klíč!
Páteře se bortí – totiž muž
Sám sobě neodpouští”

Zahodiť správcovstvo prírody, vzdať sa (akokoľvek pateticky to znie) volania divočiny je prehra a súčasťou je aj strata istej časti mužovej duše. 

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Chce ma? Nechce ma? - Mužov sprievodca galaxiou vzťahov


korektúra: Barbora Sujová
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*