Zrod hrdinu 1. - Hrdinské siroty 1
Charakter Život muža

Zrod hrdinu 1. – Hrdinské siroty

Hrdinská dielňa je seriál článkov, kde budeme tvoriť, skúmať, prepaľovať, spájať a veľa iného. Čo ak by sme na hrdinstve mohli skutočne pracovať? 

Hrdinská dielňa je seriál článkov, kde budeme tvoriť, skúmať, prepaľovať, spájať a veľa iného. Čo ak by sme na hrdinstve mohli skutočne pracovať? 

Mnoho hrdinov je sirotami. Hovorím o tých fiktívnych postavách z filmov a kníh, ale považujem ich za vzory a mytologické postavy, ktoré sú dôležitými obrazmi ideálu. 

Poďme sa pozrieť na niektorých, aby sme v nich objavili odkaz, ktorý je prenosný pre kohokoľvek. 

Barbar Conan. Ako dieťa prišiel o oboch rodičov a o jeho detstve vieme, že bolo tvrdé, ale okrem toho vieme iba veľmi málo.
Aragorn Ellesar, kráľ Gondoru stratil otca ako dvojročný a bol vychovaný v azyle. Aj o ňom sme už písali.
Frodo. Poznáme hrdinovho strýka, ktorý si mladého hobita adoptoval. Ďalšia sirota, z ktorej vyrástol hrdina.
James Bond. Ikonická postava, ktorej minulosť je zahalená tajomstvom. O rodičov prišiel, keď mal jedenásť rokov.
Strýko Držgroš, Káčer Donald, Hui, Lui, Dui. Zdá sa, že všetci títo hrdinovia nášho detstva boli siroty.
A mohli by sme pokračovať: Luke Skywalker (polovičná sirota), Bruce Wayne, Clark Kent, Peter Parker…

Čo tieto postavy spája?

Väčšina týchto postáv, ak nie všetky, síce nemá rodičov, ale majú niekoho, koho môžeme považovať za ich mentora. Ich výchova tak nie je rovnaká, ako rodičovská. Často sa v ich príbehoch vyskytuje konanie, ktoré by žiaden otec alebo mama nepodporovali.

Bruce Wayne často riskuje svoj život. Aká je reakcia jeho opatrovníka Alfréda? Luke Skywalker nie je výnimkou. A k malým káčerovcom sa ich strýkovia do dobrodružstiev skôr pripoja, akoby im ich zakazovali.

To, čo hrdinov spája je možnosť od detstva niečo riskovať. Ak by mal Frodo rodičov, pravdepodobne by sa do dobrodružstva s prsteňom nikdy nedostal. Rodičia totiž držia svoje deti od nebezpečenstva čo najďalej.

Riskovať a zvíťaziť prináša hrdinovi potrebné sebavedomie. Medzinárodným špiónom sa nestanete zo dňa na deň.

Je tu však ešte jeden hrdina. Indiana Jones. Ten nie je sirota, jeho otec je v jednom z filmov podstatnou postavou, ale riskovať má povolené. Jeho rodič mu nebráni vykonávať povolanie, ktoré prináša obrovské riziko. 

O čom je teda prvý diel Hrdinskej dielne? Nebojte sa risku, nebráňte riskovať svojim deťom. Hrdinovia to potrebujú. Znamená to vrhať sa do problémov bezhlavo? Nie. Pamätajte však na to, že významné momenty sa nezaobišli bez neistoty. Bezpečie býva často bariérou. Prehnané bezpečie nás drží spokojných. Risk je príležitosťou ukázať zručnosť a silu, ktorú v sebe nesieme


korektúra: Barbora Sujová
fotografia: unsplash.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*