5 zvykov pevnej vôle, ktoré by mal každý muž ovládnuť 1

5 zvykov pevnej vôle, ktoré by mal každý muž ovládnuť

rawpixel-com-250087

Poznámka editora: Nasledujúci výber „Will Power Habits“, tzv. zvyky pevnej vôle, pochádza z knihy The Technique of Building Personal Leadership (1925), ktorej autorom je Donald A. Laird. 

I.

Neviem, čo vôľa je. Ale viem, že mnohí ľudia majú ťažkosti s efektívnym riadením svojich mentálnych a fyzických schopností. Možno je to odhodlanie a odvaha, ktoré im chýba, možno je to nedostatok vôle. V každom prípade, chýba im životne dôležitá kvalita, ktorá prináša úspechy. Básnici sú asi jediní ľudia, ktorí môžu byť úspešní pri nedostatku vôle.

Možno ste poznali ľudí s tak silným odhodlaním, že ich nazývali tvrdohlavci. Toto je skôr sebectvo ako dôsledné smerovanie ich energie. Nie je to vôľa, ale slabosť. Mnohí ľudia si myslia, že sú silní a morálni len preto, že nerobia nič zlé. Skutočný test však nie je negatívny, ale pozitívny. Je to: koľko dobrej energie ste nasmerovali na ich dosiahnutie?

„Nech ma bohovia ušetria od tých obchodníkov, ktorí v prvom týždni každého mesiaca pracujú ako víchrica a zvyšok mesiaca spia,” povedal mi nedávno obchodný riaditeľ domu s dlhopismi na Wall Street. Chcel obchodníkov s dlhopismi, ktorí si urobili väčšinu provízií pre seba a nechtiac tým aj pre spoločnosť. Ale nie tých géniov, ktorí by mohli predať bez pokusov a ktorí sa pokúšali veľmi sporadicky. Preteky nie sú vždy vyhrávané najrýchlejšími, ale často tými, ktorí majú zriedkavú kvalitu vytrvalosti.

Jeden z bežeckých trénerov na stredozápadnej univerzite mi nedávno povedal príbeh, ktorý popisuje moju pointu. Joe Smith prišiel na vysokú školu z farmy. Bol príliš malý na to, aby hral americký futbal a tiež krátkozraký, takže nemohol hrať ani baseball, ani basketbal. No aj tak chcel pomôcť škole a zapísať svoje meno v histórii behania. Avšak bežeckí tréneri v ňom nevideli žiaden potenciál a poradili mu, aby sa radšej venoval šachu.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   13. Podcast Mužom.sk: Sústredenie

Odradený, ale stále pevne rozhodnutý, Joe začal potajomky trénovať beh na diaľku nasledujúce tri roky. Dve míle od internátov, kde býval, žil právnik, u ktorého sa staral o kúrenie. Každé skoré ráno, keď ešte nikto neprechádzal cez univerzitný areál, zabehol do právnikovej kotolne. Rovnakú rutinu zopakoval aj neskoro v noci. Meral si svoj čas a zaumienil si, že sa zlepší bez toho, aby niečo povedal trénerovi počas celých troch rokov.

Keď začínala jarná sezóna a začínal nábor nových bežcov, Joe sa ukázal trénerovi v prvý deň a predviedol, čo dokáže. Trénerovi sa to pozdávalo a nechal Joea zúčastniť sa dvojmíľového behu. A Joe vydržal. Trénoval a zúčastnil sa polmíľového, míľového a napokon aj dvojmíľového behu. Kvalifikoval sa aj do semifinále a keď sa bežali finálne preteky, skončil vo všetkých na prvom mieste.

Ja sám som upadol do zvyku spomenúť si na Joea, keď mám pocit, že chcem utiecť pred nejakou úlohou. Pomáha mi to v momentoch, keď môžem byť ľahko odradený od cieľa. Pomáha mi to vytvárať výsledky nielen v ten jeden deň, ale taktiež plánovať dlhodobé ciele na niekoľko rokov dopredu. Zistil som, že mnohým pomáha poznať tento príbeh. Ťažkosti, ktoré musel Joe prekonať, sú vynikajúcim príkladom v tom, ako si vybudovať pevnú vôľu.

II.

Existuje niekoľko ľahko formovateľných zvykov pre prácu a myslenie, ktoré taktiež pomáhajú s nasmerovaním vlastných síl a sebakontrolou. Začať okamžite s dôležitou a nevyhnutnou prácou je jedna z nich. Poznám ľudí, ktorí sú schopní sa unaviť pri tom, ako sa pripravujú na prácu. Napríklad načúvajú hodinám a snažia sa počuť ich tikot (aj keď všetci vieme, že nikdy nezmeškali ani jeden deň). Následne treba úhľadne poukladať veci na pracovnom stole. Potom začnú rozmýšľať, s čím by mali vlastne začať. Zrazu si však spomenú, že by bolo múdre si zastrúhať nejaké ceruzky do zásoby… Niekto by ich mal však poučiť, že je lepšie proste zobrať prvý dokument a venovať sa mu, než stráviť čas s takýmito vôľu-oslabujúcimi aktivitami, ktoré sa každým dňom stavajú silnejším zvykom.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Investuj do seba

Ďalší z dôležitých návykov, ktorý by si mal každý osvojiť, je začať s najťažšou a najmenej príjemnou úlohou hneď na začiatku. Neustále odkladať napísanie nepríjemného listu len zvyšuje pravdepodobnosť, že nabudúce budeme meškať znovu. Našiel som veľa pracovných stolov doslova prepchatých nepríjemnými úlohami takéhoto charakteru. Tento človek si nebol dokonca ani vedomý toho, že takýmto spôsobom oslabuje svoju vôľu. Bol len zničený únavou, ktorú mu jeho jednoduchá prácička doniesla. Aký zázrak! Také nahromadené starosti ako mal on na stole, by unavili každého. Takže odkladanie nepríjemných úloh nielen podkopáva vôľu človeka, ale taktiež pridáva starosti a únavu navyše. Robte doležité úlohy hneď z rána a môžete si užiť pokojný zvyšok dňa. Naučte sa mať radi ťažkú prácu viac než jednoduché úlohy, ktoré Vás okrádajú o schopnosť napredovať.

III.

Množstvo nedokončenej práce, ktorú nechávame za sebou, keď odchádzame domov, taktiež indikuje to, akú silnú vôľu vlastne máme. Vyvinúť si túto vlastnosť teda vyžaduje, aby sme sa venovali práci, dokiaľ nie je dokončená. Vytvorte si zvyk zostať a nie skončiť. A keď budete mať pocit, že chcete skončiť, pomyslite si na Joea, ktorý trénoval beh na diaľku alebo na Daguerre, ktorý strávil štrnásť rokov tým, že sa snažil dostať odfotený obraz na sklo. Neodkladajte veci na neskôr!

Unavený človek je človek so slabou vôľou, ktorého je ľahké viesť. Pár ľudí zomrelo na prepracovanie, ale veľa vôle bolo zabitej pri obyčaji veci odkladať. Minulý rok ma navštívil editor jedného z dvoch najznámejších časopisov na svete. Prvá veta, ktorú vyslovil, keď vystúpil z vlaku v Utice, znela takto: „Pre milosť Božiu, len odo mňa nechcite, aby som spravil nejaké rozhodnutie! To je to, čo robím celý deň v práci, ale teraz chcem oddychovať.” Taktiež si vytvorte zvyk byť dostatočne oddýchnutý. Ak potrebujete ráno budík na to, aby ste sa zobudili, tak potom sa okrádate o potrebný oddych.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Bol som na kurze kajakovania

Veríte v seba, v to, čo robíte, v cieľ, ktorý v živote máte? Ak áno, tak potom sa nemusíte veľmi obávať oslabovania svojej vôle. Najlepšia motivácia na to, aby ste s niečím začali a konštantne sa tomu venovali, pochádza z vášho vnútra. Je mi ľúto človeka, ktorý nie je poháňaný k tomu, aby nasledoval príklad nejakého slávneho človeka z histórie či dnešného moderného sveta. Čítajte o týchto ľuďoch, stotožňujte sa s nimi najviac ako len môžete a dostaňte sa im pod kožu kvôli vlastnej inšpirácii a motivácii.

  1. Vytvorte si zvyk začať s úlohou okamžite.
  2. Vytvorte si zvyk robiť ťažké a nepríjemné úlohy ako prvé.
  3. Vytvorte si zvyk držať sa úlohy tak dlho, kým ju nedokončíte.
  4. Oddýchnite si.
  5. Verte v seba, vo svoju prácu, vo svoj životný plán.


preklad: Michal Marko
korektúra: Jana Lászlóová
zdroj: artofmanliness.com
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

2 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *