Mužnejšie ja 1

Mužnejšie ja

Tvoje najlepšie ja je tvoje najmužnejšie ja.

O štyroch základných mužových cnostiach hovorím často. Silu, česť, odvahu a sebaovládanie pokladám za základné cnosti, ktoré stavajú solídne základy pre vyššie cnosti, ako sú láskavosť, zdvorilosť, umiernenosť, spravodlivosť…

Ak to prijmeš, nie je nijak zložité rozumieť, prečo je tvoje najlepšie ja to najviac mužné. Pozri sa na to v kontrastoch.

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

 • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
 • Privátne četovanie
 • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
 • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
 • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
 • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
 • 10% zľava na náš merch
 • Prístup k prémiovým článkom
 • Prístup k prémiovým podcastom

Sila. Ak si predstavíš svoju postavu v nejakej útlej forme bez výraznejších svalov, a naopak, v dobrej fyzickej kondícii s funkčnou muskulatúrou, dobrou kondíciou a silou, čo ti príde užitočnejšie a lepšie? Za mňa je to druhá možnosť, ktorá sa štandardne spája s mužnosťou. Rozumiem, že život v meste nám prináša možnosť sa z tejto predstavy vyvliecť, no byť slabý nikdy neznamenalo byť mužný.

Česť. Neustále vyťahujem toto zaprášené slovo. Niekto si možno predstaví filmovú facku rukavicou z viktoriánskeho obdobia, inému napadne heslo “sila a česť”. Ako ju zmerať alebo ilustrovať? Skúste si predstaviť seba stáť pred zástupom priateľov. Ako sa na teba dívajú? Majú voči tvojim slovám a skutkom rešpekt? Uznávajú, že si chlap s integritou? Je to, čo si myslíš, skutočne to, čo robíš smerom k nim? Alebo ťa môžu označiť ako dvojtvárneho, vypočítavého človeka? Ak ťa medzi sebou ľudia nechcú, môže to byť preto, že si neznesiteľný. Prvá možnosť je, samozrejme, tá lepšia. Muž so cťou.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Skratky

Odvaha. Bezpečie, v ktorom žijem, mi dáva len zriedka možnosť na niečo odvážne. Viete, že latinské slovo virtus a grécke slovo andreia označovali ako odvahu, tak aj mužnosť? Spájaj túto vlastnosť so schopnosťou obetovať, či riskovať niečo osobné a jednoduchšie prídeš na to, kedy si naposledy urobil nejaký odvážny krok. Zasa raz jednoducho… čo pokladáš za mužnejšie: zbabelosť a nekontrolovaný strach, alebo chlapa ochotného riskovať a urobiť krok tam, kde nie je úplné jasné, ako to dopadne?

Sebaovládanie. Trocha rozšírme obsah tohto slova. Nemám na mysli len schopnosť ovládať svoje emócie, ale aj ovládať a nadobúdať zručnosti, či riadiť svoj život. Sebaovládanie, ktoré ťa robí kompetentným. Dokážeš to, čo si nadobudol sebaovládaním, predstaviť okoliu ako svoju kompetenciu? Vieš sa “predať”? Máš na to odvahu alebo skôr váhaš, pretože sa bojíš zlyhania? Mužnejší v tomto prípade znamená “ten, ktorý získa viac”. Vieš vďaka práci na sebe vybudovať lepší vzťah, team, výsledok? S mužským pohlavím sa narodíš, k mužnosti sa dopracuješ.

Aj keď žijeme v dobe, kde sa zdá, že je táto predstava mužnosti nepotrebná, realita vyzerá opačne. Ženy, napriek tomu, že nepotrebujú fyzicky silného partnera, veď prinajhoršom nosia slzák alebo paralyzér, sú priťahované aj fyzickou silou. Aj keď ženy nepotrebujú, aby pre nich muži zabezpečovali stravu na prežitie, sú pre nich atraktívni chlapi, ktorí sa dokážu o seba postarať. Alebo som sa v celom premýšľaní mýlil a niekto hľadá slabého, zbabelého, nesebavedomého muža bez cti? Ak mám pravdu, je pred tebou a predo mnou práca na týchto základných cnostiach.


Korektúra: Jana Lászlóová
Fotografia: Steve Huston

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

2 Comments

 1. Nemyslím si, že muži s týmito vlastnosťami napr. muž silný a odvážny je dnes pre ženy nepotrebný. Viac krát sa mi stalo, že som bol (keď ž bola tma) dievča, ženu odprevadiť. Urobí slzak to čo ja ? Nemyslím, nakoľko pri pohľade na muža so ženou sú už potenciálni páchatelia odradení, nakoľko vidia prekážku. Stalo sa mi to už, bol som odprevadiť dievča a v parku sa pár metrov pre nami vynorili spod stromu dvaja chlapci, pozreli sa a odišli. Možno by tak konali aj keď by šla/o sama. To už neviem no pravdepodobnosť je určite nižšia. Chlapi makajte/me na sebe cvičme pokorne a zodpovedne a aspoň trocha sa venujme bojovým umeniam nech niesme “huspeniny ale skaly” 🙂 Skutoční muži silný vnútri no i navonok.

  1. Súhlasím. Jedna z vecí, nad ktorými žena uvažuje pri zoznamovaní, je to, či by ju vedel ochrániť v tmavej ulici alebo aj slovne pred nejakým hulvátom, ktorý ju uráža. Potrebujeme vašu silu a odvahu. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *