Aragorn ti odkazuje 1
| |

Aragorn ti odkazuje

V našej kultúre sa to na nejaké rody, rodové línie, odkaz generácií, či rodinné dedičstvo už nehrá. Nie je čas sa obzerať dozadu, je treba splácať lízing a premýšľať, či by sa dalo pošetriť na budúcoročnú Krétu. Chceme sa hýbať dopredu, ale v skutočnosti len málo tušíme kam. Aký odkaz si so sebou životom nesieme?

V našej kultúre sa to na nejaké rody, rodové línie, odkaz generácií, či rodinné dedičstvo už nehrá. Nie je čas sa obzerať dozadu, je treba splácať lízing a premýšľať, či by sa dalo pošetriť na budúcoročnú Krétu. Chceme sa hýbať dopredu, ale v skutočnosti len málo tušíme kam. Aký odkaz si so sebou životom nesieme?

Moji predkovia boli mlynári. Horší, aj lepší. Jeden z nich údajne prehral svoj mlyn v kartách. Mihol sa medzi nimi rebelantský farár, ale inak neviem o nikom, kto by nejakým spôsobom vynikal. Sú muži, ktorí majú v minulosti generácie alkoholikov, násilníkov, úbožiakov. Dobrá správa je, že nikto nemusí pokračovať v takomto odkaze.

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

 • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
 • Privátne četovanie
 • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
 • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
 • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
 • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
 • 10% zľava na náš merch
 • Prístup k prémiovým článkom
 • Prístup k prémiovým podcastom
MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Otočil som televízor obrazovkou do steny

Ide to však obomi smermi. Ak ste mali v rode úspešných “Baťov”, vynálezcov či hrdinov, neznamená to, že sa napojíte automaticky na ich príbeh.

Je to vecou nastavenia mysle. Mužovo dedičstvo môže zmocňovať k životu alebo oslabovať jeho príbeh. Toto vedel aj J. R. R. Tolkien.

Aragorn, prezývaný Chodec, je právoplatným kráľom Gondoru, najväčšieho kráľovstva Stredozeme. V momente, keď ho stretávame, však nevládne nikomu a vedie skupinu lesníkov, ktorí strážia mier na hraniciach neznámeho Kraja.

Aragornova pokrvná línia však vedie omnoho ďalej, akoby mohol ktokoľvek tušiť. Je priamym potomkom 25 kráľov Numenoru. Ak nepoznáte príbeh Pána prsteňov, predstavte si niečo ako Atlantídu. Jeho predkom je Isildur, premožiteľ Saurona – najmocnejšieho zla príbehu. Po Isildurovi prichádzajú ďalší králi a následne Aragorn.

Bolo by zdanlivo jednoduché stať sa kráľom s takýmito predkami. Aragorn však svoje dedičstvo objavuje v bojoch a službe iným. Neujíma sa žezla, až dokiaľ nie je pripravený skutočne hájiť odkaz svojich predkov. Pre nás, ktorí sme sledovali jeho príbeh, nebolo otázkou, či sa ujme vlády, ale kedy.

V momente, keď Sauron začal ohrozovať život v Stredozemi, Aragorn sa stal prirodzeným lídrom tých, ktorí sa chceli vzoprieť. Prečo? Pretože v sebe niesol odkaz svojich predkov. Tolkien nám viackrát pripomína, že Chodec je Isildurov potomok, a tak ako on, aj Aragorn ho môže poraziť. Vyzerá to ale nezmyselne, keďže porážať zlo nie je schopnosť, ktorá by bola geneticky vypátrateľná. Takže ako?

Sila dedičstva je v očakávaní. Ako malému dieťaťu, ešte pod menom Estel, odhalil tajomstvo jeho rodu Elrond Polelf, ktorý mu daroval zlomený meč Narsil a Barahirov prsteň. Spolu s týmito darmi mu tak predložil hrdé dedičstvo tých, ktorí kráčali pred ním. Ak chlapcovi darujete hrdosť v skorom veku, bude prirodzene rásť s očakávaniami voči sebe samému. Nie je to tak, že by Aragornovi ktokoľvek vzal slobodnú vôľu. Prihlásil sa k tomuto odkazu, keď sám uznal za vhodné. No rástol s vedomím, že mu tu ktosi zanechal veľmi vzácne veci, ktoré ho uschopňujú k dobrému životu.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Normálny muž

Ak chcete dosiahnuť veci, ktoré vás presahujú, potrebujete mať neuveriteľnú, podľa niekoho prehnanú, vieru. V seba, v Boha, v boha alebo niečo väčšie. Ako inak by ste chceli viesť ďalších mužov do boja s mýtickým zlom, ktoré ohrozuje Stredozem? Ak by takýto chlap začal počítať pravdepodobnosť, pri ktorej táto misia vyjde, asi sa do nej nepustí. Chce to neuveriteľnú vieru ísť proti pravdepodobnosti. A odkaz predkov pri tom pomáha.

Čo v prípade, že nepochádzam z línie starovekých kráľov? Čo ak neviem o svojom dedičstve alebo ho nechcem nasledovať? Tvoje dedičstvo, tvoju líniu založ ty sám. Budeš “prvý toho mena”. Buď tak skvelý, aby na teba odkazovali generácie tvojich potomkov. Vieš si predstaviť, že by jedného dňa tvoj pravnuk pomenoval svojho syna tvojím menom? Vieš si predstaviť, že by sa s pocitom hrdosti všetci tvoji potomkovia volali tak ako ty?

Čo je mottom tvojej rodiny alebo čo ním bude? Byť potomkom významnej rodiny niekedy znamenalo žiť podľa kréda, ktoré bolo súčasťou erbu. Môžeš začať práve tu. Alebo niečím úplne iným.

Alebo si môžeš povedať, že je to príliš zväzujúce a takto sa už dnes nežije, pretože to nedáva zmysel. Možno máš aj pravdu.

Mýtus o Aragornovi a mnohé iné príbehy nás však učia niečo iné.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: pinterest.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

4 Comments

 1. asi budem hnidopich, ale Aragorn nie je priamym potomkom 25 králov Númenoru 😛

  on pochádza z jednej bočnej línie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *