Mužov pôst 1
|

Mužov pôst

Intermittent fasting, 48 hodinový pôst, týždňový pôst, milión hodinový pôst, schopnosť žiť zo slnečných lúčov… Strácame z dohľadu skutočnú pointu.

Intermittent fasting, 48 hodinový pôst, týždňový pôst, milión hodinový pôst, schopnosť žiť zo slnečných lúčov… Strácame z dohľadu skutočnú pointu.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 4 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Hladovanie, alebo duchovnejšie, pôst bol vždy súčasťou mužovho života. Absolútne prirodzenou. Či už z dôvodu rituálov, alebo životného rytmu dostatku a nedostatku. Rytieri sa postili pred svojím pasovaním, aby sústredili dušu na prichádzajúci rituál, v iných kultúrach držali hlad muži pred svadbou, znova, aby utíšili svoju dušu a myšlienky, podriadili telo vôli. Nájdeme aj kultúry, kde bojovníci držali pôst pred prichádzajúcim bojom, nie bezprostredne, ale niekoľko dní v predstihu.

Poďme premýšľať o pôste ako o súčasti mužovho životného štýlu. Verím, že súčasťou mužových schopností by mala byť zručnosť vzdať sa, resp. postiť sa od čohokoľvek, čo sa v jeho živote vyskytuje. Je to nástroj kontroly, že nič neprevzalo ovládanie nad jeho vedomím, dušou alebo telom. Ak by som z toho niečo bol ochotný vynechať, tak je to úroveň blízkych vzťahov. Ale tomu, predpokladám, rozumiete.

Pôžitky sú v poriadku, užiť si výsledky práce je skvelé a život nie je iba o askéze. Ale disciplína sa preukazuje práve tam, kde je potrebné overiť si schopnosť existovať istý čas v diskomforte bez ujmy. Nestačí mi myslieť si, že mám veci pod kontrolou, chcem to vedieť. Alkohol je asi najošúchanejší príklad. Ak máte vo zvyku si občas vychutnať chladené pivo, pohár dobrého vína, bez nutkavej potreby, mali by ste mať rovnako schopnosť vlastnou vôľou tento zvyk na čas prerušiť. Každý zvyk. Cukor, televíziu, pc hry, porno… povedzte sami.

Aký iný nástroj máte na to, aby nič neprebralo postupom času riaditeľské kreslo?

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Ako sa hádať so ženou - mužov sprievodca galaxiou vzťahov

Všetko, čo má potenciálnu schopnosť ovládať, má byť ovládané. Médiá, jedlo, pohodlie, alkohol… dokonca aj tréning. Odpočinúť si istý čas od čohokoľvek a získať čerstvý pohľad, urobiť z toho kvalitnejší nástroj je užitočná rutina.

Nehovorím o tom, že sa máte vzdať jedla, aby ste “detoxikovali” telo, to sú odborne vyvrátené nezmysly. Vzdať sa však niektorých oblastí, aby ste detoxikovali myseľ, mi príde rozumnejšie.

V histórii nájdeme mužov opakovane sa postiť pred dôležitými rozhodnutiami, udalosťami alebo rituálmi. Vzdať sa ďalšieho zdedeného nástroja by bola škoda.

Nehovorím teraz nutne o veciach, s ktorými už aktuálne máte problém. Naopak, príde mi rozumné trénovať vo veciach, s ktorými problém nemáte, aby to tak ostalo na stálo. Premýšľajte ako bojovník.

Ak si urobíte zoznam takýchto vecí, nepridávajte naňho iba závislosti, ale aj veci, ktoré vám robia radosť a užívate si ich. Posilňujte svoj charakter tým, že sa ich na čas vzdáte.

Tiež nie je cieľom žiaden extrém. Jedna vec, malé kroky. Návyky sa budujú najskôr po dvadsiatich dňoch. Urobte si k tejto téme prieskum sami a zistite, aký vplyv má pôst v nejakej forme na psychiku a posilnenie odolnosti.


korektúra: Ivana Varga
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

2 Comments

  1. Urcite suhlasim, post je velmi silny nastroj na budovanie charakteru a aj otestovanie sameho seba, ci mam svoje telo, psychiku, emocie ci navyky skutocne pod kontrolou…
    Mne konkretne post v tom povodnom zmysle slova (cize od jedla na cas dlhsi ako obycajne) velmi pomaha pri ziskavani kontroly nad ostatnymi vecami. A ja osobne verim tomu, ze ma aj duchovny vyznam, ak ho s tym umyslom vykonavam.
    Postim sa aj dnes, takze titulna fotka k obrazku riadne zabolela 😀

  2. Vďaka Peťo za článok.
    Súhlasím že pôst má miesto v živote muža a pre mňa hlavne v živote kresťana.
    Verím, že fyzická disciplína vedie k duchovnej disciplíne. A obe potrebujeme. Nechcem byť predsa niekým kto nevie rozkázať svojmu telu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *