Nepovinne povinná výbava do auta 1
|

Nepovinne povinná výbava do auta

Námet na tento článok priniesol sám život, nemilá skúsenosť – nehoda a tiež Peter, ktorého zaujala moja výbava v aute, keď som sa mu s ňou pochválil. Poprosil ma, že by bolo dobré sa o to podeliť aj s vami, lebo niečo podobné sa môže prihodiť hocikomu a je lepšie byť na to pripravený a hlavne vyzbrojený tým správnym náčiním.

Námet na tento článok priniesol sám život, nemilá skúsenosť – nehoda a tiež Peter, ktorého zaujala moja výbava v aute, keď som sa mu s ňou pochválil. Poprosil ma, že by bolo dobré sa o to podeliť aj s vami, lebo niečo podobné sa môže prihodiť hocikomu a je lepšie byť na to pripravený a hlavne vyzbrojený tým správnym náčiním.

Začnem tou nehodou, ktorá ma inšpirovala zadovážiť si túto nepovinne povinnú výbavu do auta.

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

  • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
  • Privátne četovanie
  • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
  • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
  • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
  • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
  • 10% zľava na náš merch
  • Prístup k prémiovým článkom
  • Prístup k prémiovým podcastom

V auguste 2018 sme cestovali na prázdniny s manželkou a synom z Prahy, kde žijeme, do Humenného (cca 750 km) k rodičom, takže plne naložené auto a dlhá cesta pred nami. Asi v polovici cesty pred Uherským Hradištěm sa ozvala rana a divný zvuk, taktiež výkrik manželky (syn spal – bolo už okolo desiatej hodiny večer). Ja som len videl mihnutie sa mladej srnky pred kapotou auta. Nesnažil som sa hneď brzdiť i keď auto neznelo dobre, ale bezpečne odstaviť auto za krajnicou (frekventovaná cesta, kde autá a kamióny jazdia dosť rýchlo). Po nehode a zastavení mi preletelo veľa myšlienok v hlave, samozrejme či sme všetci v poriadku, nikomu sa nič nestalo? potom, čo teraz? polovica cesty ako ďalej? Po privolaní polície a neúspešnom pokuse o zavolanie odťahovacej služby cez poisťovňu (nedohľadali poistenie, lebo auto som mal druhý týždeň) som išiel odhadnúť škody a možnosti svojpomocného spojazdnenia, aby sme mohli pokračovať, lebo som si nechcel pripustiť tú celú ceremóniu s odtiahnutím auta niekam, riešenie náhradného a potom čo s dovolenkou, s nabalenými vecami…

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   PODCAST LÍDROM #029 – SKUTOČNÝ ŽIVOT

Našťastie zver, ktorú som zrazil, nebola veľká, tak ani škody neboli hrozné a odniesla si to ľavá predná strana. Šlo o rozbité svetlo, ktoré naďalej svietilo, odtrhnutý nárazník, vypadnuté hmlové svetlo, prelomený ľavý podbeh nad kolesom, ktorý vydával ten zvuk, keď šúchal o pneumatiku.

Po príchode polície a spísaní všetkých náležitostí dorazil na miesto nehody aj poľovník, ktorý bol privolaný políciou k zrazenej srnke. V tej dobe som ešte nemal v aute nižšie popísanú výbavičku, ale našťastie poľovník mal základné vybavenie u seba v aute a to kliešte, nôž, drôt. Ja som pozbieral všetko, čo z auta odpadlo, odtrhol som, čo viselo a vyrezal podbeh, ktorý vadil kolesu v pohybe – to všetko za pomoci klieští, nožíka a drôtu, ktorý mal spomínaný poľovník. Po tejto prvotnej úprave som mal auto schopné prevádzky a došiel som na najbližšiu benzínku, kde som kúpil lepiacu pásku a pod svetlom som ešte drôtom upevnil rôzne káble, ktoré viseli, a poriadne pripevnil tiež nárazník k ľavému blatníku. Potom to ešte vizuálne skontroloval, prelepil ešte raz striebornou páskou kvôli aerodynamike a pokračoval v ceste na východ.

V tom momente sa mi uľavilo, bol som na seba hrdý a aj rád, že som nemusel volať odťahovaciu službu a predčasne ukončiť výlet. Samozrejme som bol aj naštvaný, že sa mi to stalo na aute, ktoré som mal druhý týždeň, ale základ bol, že sa nikomu z nás sa nič nestalo, samozrejme okrem tej srnky. Do cieľa sme už dorazili v poriadku.

A teraz k tej výbave, ktorú od tej doby vozím v aute. Najprv som začal s kufríkom na náradie, do ktorého som to chcel všetko zbaliť tak, aby sa mi vošiel do priestoru pod batožinové veko. Nebolo to jednoduché a asi na štvrtý pokus som ho našiel –  som trochu perfekcionista v týchto veciach a mám rád v tom poriadok.

Nebudem tu písať, čo každý v aute musí podľa vyhlášky mať, ako autolekárničku, vestu, trojuholník, ale napíšem, čo vozím so sebou v aute pre každý prípad. Samozrejme, každý si môže čokoľvek doplniť alebo odobrať podľa seba. Začnem tým, čo mám v kufríku – sada náradia, kúpil som ju v hoby markete, obsahuje kombinované kliešte, rôzne imbusové, klasické, nástrčkové kľúče, potom skrutkovače, baterku a doplnil som to o ručný vrták a dierkovačku –  hodí sa to, keď potrebujete urobiť dieru do plastového dielu, napríklad nárazníka a do kovového dielu, napríklad blatníka, aby ste to mohli spolu upevniť drôtom.

Ďalej tam mám kladivo, nôž, ulamovací nôž, čelové svetlo, rôzne lepiace pásky – klasiku striebornú, izolačnú. Tenký a hrubší drôt, rýchloupínacie pásky, lano, ťažné lano, lepidlo a sekundové lepidlo, ceruzku a zápisník. Nesmú chýbať rukavice, ja som to doplnil ešte o pršiplášť, predsa sa väčšinou niečo prihodí pri zlom počasí, plastový poťah na sedadlo, aby si ešte nezašpinil sedačku a pár handier, papierových a navlhčených vreckoviek – tie sa hodia kedykoľvek a WD-40. Vozím aj štartovacie káble.

Keď som v hoby markete uvidel sadu Fiskars so sekerkou, pílkou a nožom, tak som si povedal, že to mi nemôže vo výbave chýbať, čo keď mi bude stáť v ceste padnutý strom? Alebo len tak, keď pôjdem k niekomu na chatu, tak musím byť predsa vybavený – od vtedy ju vozím sebou.

Ešte pri sedadle mám ďalší zdroj svetla, ktorý sa hodí aj na sebaobranu a to cca 50 cm kovový Mag Lite.

Veľa vecí sa mi z toho hodilo aj pri iných príležitostiach, keď niekto potreboval zložiť nábytok, pri sťahovaní, v záhrade u rodičov…

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Telo je treťoradé. Je najvyšší čas, aby došlo aj naň.

Určite nemusíte mať všetko vyššie spomenuté, ale k základu patrí: pevná lepiaca páska, kombinované kliešte, nôž, drôt, kladivo, svetlo a rukavice.

Na záver prajem veľa šťastných kilometrov bez nehody a aby ste nič z toho nemuseli nikdy použiť. Nabudúce napíšem niečo o udržiavaní auta v čistote. Predsa trávim dosť času v aute a ako som to už spomenul – mám rád poriadok.

Rastislav Koromhaz


korektúra: Ivana Varga

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *