Vždy pripravený? 1
Zručnosti

Vždy pripravený?

12B5400E80

Už sa vám niekedy stalo niečo, čo sa práve vám stať nemalo? Tá situácia, keď si poviete, ako je toto možné? Prečo práve vy? Zastihla vás nejaká udalosť nepripravených? Práve sa tento článok rozhodlo nečítať množstvo fatalistov, ktorí uverili, že všetko, čo sa stalo, sa stať malo. A keďže do mňa v mladom veku skauti natlačili, že mám byť pripravený (Vždy pripravený!!!), tak o tom poďme aspoň popremýšľať.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Sú situácie, o ktorých istotne viete, že sa vám nestanú. Napríklad vám v krátkom čase, štyrikrát za sebou nezdemolujú auto. Alebo napriek všetkým správam práve vám nevznikne v byte požiar. Celkom určite vám pri kúpaní nespadne mobil do vane, veď ste ho tam vzali tisíckrát. A v zime cestou vlakom do Prahy nemôžete ostať desať hodín stáť uprostred poľa. Veľmi, veľmi nepravdepodobné. A predsa sú to moje vlastné skúsenosti, alebo zážitky ľudí z môjho okolia.

Na niektoré veci sa pripraviť nedá. Na iné áno. Tak prečo sa stať fatalistom, ak stačí byť premýšľajúcim mužom? Po vlastných skúsenostiach sme sa doma rozhodli urobiť niekoľko málo krokov, aby sme predišli tomu, že ostaneme bezradní. Nechystáme sa na zombie apokalypsu (ale nie je to zlý námet na článok), nekopeme bunker pod bytom, neskupujeme zlaté tehly.

Pred časom mi zavolala manželka do práce, že v našom bytovom dome vzniklo zadymenie a požiarnici evakuovali všetky rodiny. V tom čase sme nevedeli, či ide o požiar, alebo sa deje niečo iné. V každom prípade realita bola, že sa moja rodina večer ocitla v domácom oblečení na ulici. Teda všetky rodiny. Trvalo to dlhší čas, no nakoniec to skončilo dobre. Tentoraz. Toto bola situácia, o ktorej som nikdy nepremýšľal. Moja príprava na krízové situácie bola to, že viem, kde mám zápalky a sviečky, ak by nešiel prúd. Ale na to, že by sa moja rodina ocitla v krízovej situácii, bez mojej prítomnosti, som nemyslel.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Generácia bez sprievodcov

Čo navrhujete? Zmieriť sa s tým? Obrátiť sa na príbuzných? Začať odznova? To sú samozrejme prirodzené možnosti, ale ja som sa rozhodol pre niečo iné. Osobne to vnímam tak, že v prvom rade je mojou zodpovednosťou postarať sa o rodinu. A to sa nedá, ak je človek fatalista.

Predstavte si chaos, keď vás polícia, alebo hasiči vyvedú z bytu. Čo by ste ocenili, ak by ste to nenechali doma? Doklady, finančnú rezervu, zmluvy, teplú bundu, rodinnú fotografiu, rezervný kľúč od auta? Čo by ste zúžitkovali v aute, ak ostanete visieť pár hodín čakajúc na pomoc? Nejaké jedlo, deku, náhradný telefón…? Každý z nás si predstaví niečo trocha odlišné. Článkov o podobnom stave pripravenosti je na webe plno (čoho nie je), ale zväčša je táto snaha spojená s armádnymi nadšencami a podobnými ľuďmi.

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

Napriek tomu sme sa napríklad doma rozhodli si vytvoriť „krízový batoh”, kde budeme mať uložené to, čo považujeme za dobré vziať z bytu. Veď nakoniec doklady a podobné „drobnosti” niekde v byte odložené musia byť. Tak prečo nie tak, aby sme ich dokázali rýchlo vziať? Odborne sa takýto batoh nazýva Bug Out Bag. Jeho náplňou môže byť čokoľvek, a teda záleží, na aké okolnosti ho chystáte. Iná náplň bude potrebná v aute, na chate alebo doma. Stále sa má však jednať o príručný batoh. Ak sa vaša manželka rozhodne po tomto článku zbaliť tri príručné Bug Out Kufre, zastavte ju. Jeden takýto batoh si plánujeme nachystať aj do auta. Štyrikrát nám nabúrali auto a verte, že sa tak ocitnete v rôznych okolnostiach.

Toto je samozrejme iba jeden krok. Dbať na bezpečnosť, chodiť s otvorenými očami a predvídať sú veľmi užitočné vlastnosti. Nie je to o paranoidnom živote plnom fóbií. Skôr o praktickom riešení situácií, ktoré sa mne URČITE nestanú.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   PODCAST LÍDROM #035 – Hrdina všedného dňa

Čo keby sme len neteoretizovali, ale pomohli si praktickou skúsenosťou? Máte podobné zážitky? Podnikli ste nejaké kroky, aby ste dokázali primerane zareagovať? Pokojne sa vyjadrite v komentároch. Poraďte, čo by ste dali do svojho domáceho evakuačného batoha. Hlavne vám prajem, aby ste nemuseli nič podobné potrebovať. Vždy je lepšie byť pripravený ako nebyť.


korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*