Stať sa hromom 1
| |

Stať sa hromom

Primárna úloha Thora je primárna úloha každého muža – chrániť svoj kruh vymedzený jeho ľuďmi a bojovať s chaosom, ktorý ohrozuje poriadok a blahobyt. Až potom, čo je chránená táto zóna, je možné budovať vyššie radosti a cnosti, venovať sa potešeniam života. Ak človek žije v existenciálnom ohrození, stráca sa umenie, láska, vyššia múdrosť. Zostáva len neistota a snaha o prežitie.

Primárna úloha Thora je primárna úloha každého muža – chrániť svoj kruh vymedzený jeho ľuďmi a bojovať s chaosom, ktorý ohrozuje poriadok a blahobyt. Až potom, čo je chránená táto zóna, je možné budovať vyššie radosti a cnosti, venovať sa potešeniam života. Ak človek žije v existenciálnom ohrození, stráca sa umenie, láska, vyššia múdrosť. Zostáva len neistota a snaha o prežitie.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 4 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Thor je ochranca – strážca Asgardu, chráni roľníkov, moreplavcov, kováčov a bežných ľudí. Spoznávame v ňom zobrazenie archetypu bojovníka. On je kladivom bohov, drtivá sila ničiaca jötnar – démonov, ktorí stoja proti poriadku. Americký básnik Longfellow (19. storočie) o Thorovi napísal, že jeho oči sú blesky a jeho meno znamená hrom. To potvrdzujú aj stopy v protogermánčine.

Bojovať a chrániť sú dve z úloh Thora. Jeho práca a povinnosť. Keď nad ním premýšľam, často mi napadne, aké by to asi mohlo byť hromom, jeho stelesnením. Aké je to byť silou, z ktorej máte pocit, že trasie zemou? Ja byť Thorom, tak toto ma teší najviac, byť silou, ktorá sa rozpína, žije a nakoniec spraví ten mohutný zvuk.

Sila boha hromu nie je jeho vyšší účel, ale jednoducho to, čím sám je. V mýtoch vždy hľadá dôvod na to, čo chce spraviť. Čaká na príležitosť byť silou hromu. Rozumiem tomu, pretože je dobré byť silou.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Prečo som vďačný, že som mal problém s pitím

Bohov môžeme považovať za projekciu, mystiku, tajomstvo, večné pravdy, princípy a v istom ohľade sú obrazom nášho vnútra a prirodzenosti. Tak ako je sila definíciou Thora, tak je aj základnou vlastnosťou muža. Väčšia sila nás odlišuje od žien. A proti tomu sa budeme zbytočne stavať. Nie každý muž je silnejší ako každá žena, ale väčšina mužov je silnejších ako väčšina žien. V evolučnom procese nám táto kvalita vymedzila úlohu chrániť a zaistiť bezpečie vo svojom kruhu. Potrebovali sme silu, aby sme mohli chrániť tých, ktorí jej mali menej. Platí to ešte? Iba v prípade, že máte vo svojom okolí niekoho slabšieho. Čo máme všetci.

Používať akýkoľvek svoj talent robí človeku radosť, a rovnako tak by to malo byť so silou. Hovorím o tom, že ide o rovnaký proces, ako keď umelec dáva na plátno svoju predstavu. Napĺňame a používame časť svojho ja.

Osobne hľadám dôvody, prečo trénovať. Jedným je, že nechcem klesnúť k tomu, aby som “vtipne” obhajoval neforemné, tukom a lenivosťou obalené telo, aké je súčasťou výbavy zrelých mužov na Slovensku. Nechcem, aby bol dôvodom narcizmus alebo len nudná fyzická údržba. Ale niečo, čo ma presahuje. Vždy bolo mužovou prácou byť silný a odolný, a zatiaľ čo žijeme v dobe, keď život v slabosti a oslavovanie utápania sa samých v sebe je životný štýl, beriem tréning sily ako osobnú revolúciu proti “modernému svetu”, ktorý pracovne nazývam “kráľovstvo ničoho”. Pestujem svoju silu, aby som vládal “priniesť vodu” tým, ktorí sami nevládzu. Starám sa o svoj život, aby som bol inšpiráciou tým, ktorí prídu po mne. Trénujem, aby som vedel, že aj táto časť mužnosti je mnou zaslúžená.

Považujem tento druh záväzku voči sebe za jeden z kľúčových, napriek tomu, že slovo osobná česť postupne hrdzavie. Snaha o zaslúženú úctu v úzkom kruhu mužov, ktorých považujete za svojich, nie je nič škodlivé. Naopak, považujem to za prirodzené a históriou overené. A áno, kultivujem svoju silu, aby som bol inšpiráciou mojim priateľom.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Rozprávky pre dospelých: Peter Pan a pornografia

Po všetkých “vznešených dôvodoch” je tu jeden ďalší. Mám to rád. Rád objavujem schopnosti a svoj potenciál, teším sa zo sily, ktorú som dostal do daru, z možnosti hýbať sa a oslavovať tak život.

Pre niekoho môžu byť hanba a neúcta dostatočne silnou motiváciou. Negatívna, ale funkčná. Existuje však aj iná cesta, ako s nožom na krku. Sebazdokonaľovanie, sebavytváranie, sebaodhaľovanie a stávanie sa najlepšou verziou seba samého, akou môžem v danom čase byť – to sú pozitívne motivátory.

Momentálne ma dopredu ženú práve tie.

Keď vojdem do telocvične, chcem trénovať v prvom rade pre seba a neporovnávať sa s nikým iným.
Chcem trénovať, pretože som toho schopný.
Pretože som muž a je to dobrý pocit.
Pretože mám potenciál sily a ten tu nebude večne.
Pretože chcem zažívať momenty, keď sa budem cítiť ako HROM.

Pretože chcem poznať a cítiť radosť, akú by mal Thor.


korektúra: Ivana Varga
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *