Normálny muž 1
Život muža

Normálny muž

“Když je někdo slušný, statečný, otevřený, svobodný, nekrade, nelže, nemachruje, není hajzl, je hodný, má talent, snaží se chápat souvistlosti, bojuje se svím egem, má potřebu komunikovat, je to pro mě neobyčejný zážitek. Jsem šťastný, když narazím na někoho, kto má rozlišovací schopnosti, potrebu a ochotu příjmat nové informace. Kto je prostě jenom normální.”

Ondřej Vetchý

“Když je někdo slušný, statečný, otevřený, svobodný, nekrade, nelže, nemachruje, není hajzl, je hodný, má talent, snaží se chápat souvistlosti, bojuje se svím egem, má potřebu komunikovat, je to pro mě neobyčejný zážitek. Jsem šťastný, když narazím na někoho, kto má rozlišovací schopnosti, potrebu a ochotu příjmat nové informace. Kto je prostě jenom normální.”

Ondřej Vetchý

Vyrastali ste v tom, že ste sa opierali o svoje mužské vzory? Lebo ja som asi iný a do dnes som nenašiel muža, ktorý by bol komplexne ako osobnosť môj vzor.  Asi som na tom dosť zle. A možno nie, lebo ho stále hľadám. 

U mnohých mužov som našiel niečo zaujmavé a inšpirujúce, ale komplexne nie. A pritom to znie  jednoducho, že normálny muž. Možno to je kameň úrazu, že ja hľadám normálnosť a nie výnimočnosť. Skúste vymenovať aspoň 5 mužov, ktorí sú podľa Vás normálni muži, kľudne mi aj napíšte, veľmi sa poteším.

Mali sme v našom Klube nedávno tému, kde sme spolu debatovali, ako by taký normálny muž 21.storočia mal vyzerať. Debata skvelá, ale neviem, či sme takého našli. 

Sám za seba hovorím, že to je presne moja cesta a to, čo hľadám a na čom pracujem.

Normálneho muža vnímam ako chlapa, ktorý vie, kto je, pozná sa, vie, čo od seba môže očakávať, čo je schopný dávať a čo je nutné zlepšovať a hlavne žije v prítomnosti, užíva si život a robí radosť tým, na ktorých mu záleží. A tu ja veľa krát zlyhám, pri tom poslednom bode. Prečo, keď sa deje niečo negatívne v mojom živote, neviem byť chlap a odnesú si to tí, ktorých mám najradšej? Toto je niečo, na čom momentálne pracujem, zvládať negatívne bez zaťažovania iných.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   6 krokov, aby si sa obliekal ako muž, ktorým naozaj si

A byť “normálny” manžel. Aký to je muž? Ten, ktorý žije manželským sľubom. Muž, ktorému manželka aj po 20 či 50 spoločných rokoch môže povedať, že by si ho zobrala znova. Ten, ktorý je vtipný, veselý a správne prísny otec. Učí deti láske, spravodlivosti, kreativite, dáva im slobodu žitia a vždy bude ten tata, ktorý je rozhodný, ale milujúci. A verný! Potom prichádzajú priateľstvá, práca, služba spoločnosti, kde tiež nie je ľahké udržať si normálnosť. Myslím, že aj vek mení pohľad na mužnosť. V minulosti ma inšpirovali skôr niektoré filmové postavy a viac som bol mimo reality. Teraz s odstupom času vidím tých normálnych mužov, ako to ja nazývam, tie moje vzory doma v rodinách a nie niekde vo filmoch či známych osobnostiach. Ideálny stav neexistuje, no vždy sa vieme k nemu aspoň o krok priblížiť.

Je v poriadku robiť aj chyby, to je normálne, ale je treba pestovať schopnosť ich rozpoznať, vedieť ich priznať a ešte sa z nich aj poučiť.

Prečo som zvolil slovo normálny? 

Osobná skúsenosť. Ja sám som sa pri svojom sebarozvoji a práci na sebe kdesi stratil a hlavne stratil svoju normálnosť. Pohltila ma predstava o budúcom Ja podľa iných, podľa toho ako to prezentovali a hlásali.

Opäť zas raz, ako je mne vlastné, som sa pustil do extrému a stratil spontánnosť, humor, kreativitu a rozbil aj moju spiritualitu a nabralo to nie normálny smer. Bolo to drsné a takmer som stratil nielen seba, ale aj blízkych. Zastavil som sa, nazrel do seba a objavil víziu toho muža, ktorým chcem byť ja, tak ako cítim a potrebujem. Tak, aby mi bolo fajn a aj tým, čo ma majú radi, je so mnou fajn. Skrátka normálny.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Dobrej smrti predchádza dobrý život

Muža, ktorý pracuje na lepšej verzii, nakopne sa viac pracovať na svojom intelekte, vzdelávať sa, športovať, zdieľať, ale súčasne vie byť spontánny a nemá problém ani s plytkým humorom či dokáže meniť svoje plány aj zo dňa na deň, keď je to prínosom pre tých najbližších a hlavne vo všetkom má mieru, a to je veľká vec. Mužom, ktorý pozná svoje emócie, vie ich ovládať a čo je dôležité aj prejaviť.

V našej debate sme skúšali nájsť pár známych osobností, ktorí sú normálni muži a verte mi, vôbec to nebolo jednoduché. Aj keď sme spomenuli nejaké meno, tak v zápätí prišlo nejaké “ale”. Každý z nás má iné merítko na to, kde je tá normálnosť. U mňa vyskakovali muži, ktorých vnímam ako nesmierne láskavých, u iných zase usporiadané rodiny či húževnatosť, ale nájsť spoločne normálneho chlapa, aby sme sa všetci zhodli, bolo veľmi zaujmavé hľadanie. Komplexnosť vlastností a cností “normálneho” muža nebola ľahká úloha. No bola to skvelá debata, z ktorej si každý odniesol, že žiadny extrém asi nie je správny a opäť zas raz sa ten správny muž nachádza niekde uprostred. 

Dovoľte mi jedno prianie na záver.

Veľmi by som si prial, aby každý muž našiel svoju mieru šťastného ja. A zdroje a inšpirácie nech slúžia presne na to, na čo majú – inšpirovať, nie opakovať sa. Nakoniec, je povinnosťou každého človeka nájsť seba a nie snažiť sa byť niekym iným. Iní sú totiž už obsadení a jediné, čo nám zostáva, je byť pravdivou verziou seba.


Korektúra: Jana Lászlóová
Foto: Unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*