Lekcia mužnosti od Marca Aurelia: Vzor v otcovi 1

Lekcia mužnosti od Marca Aurelia: Vzor v otcovi

marcus aurelius

Možno ste si všimli, že sme viackrát spomínali rímskeho cisára a filozofa, Marca Aurélia. Inšpirovaný týmito úvahami som si aj ja zaobstaral jeho „Myšlienky k sebe samému”. Jedna z vecí, ktoré ma prekvapili a udelili mi lekciu, bolo to, ako opisuje adoptívneho otca Antonina. Dve veci sú podľa mňa veľmi podnetné – rešpekt a láska, s akou hovorí o otcovi, pretože to ukazuje, že v otcovi nachádza vzor muža. Poďte sa pozrieť na takmer 2000 rokov starý text.

„Hľaď, aby si sa celkom nepocisárčil”, aby si cisárstvom nepresiakol, lebo stáva sa tak. Preto dbaj, aby si sa stal jednoduchým, dobrým, bezúhonným, vznešeným, prirodzeným, aby si si obľúbil spravodlivosť, zbožnosť, láskavosť, ľudomilnosť a neoblomnosť v plnení povinností. Usiluj sa zo všetkých síl, aby si zostal takým, akým ťa chcela mať filozofia. Cti si bohov a ujímaj sa ľudí. Život je krátky a jediným plodom pozemského života je zbožná myseľ a všeobecne osožné činy. Vo všetkom nasleduj Antonina.
Osvoj si jeho úsilie spravovať sa rozumom pri každej činnosti, jeho vyrovnanosť vo všetkom, jeho zbožnosť, pokojnú a milú tvár, strádanie akejkoľvek túžby po sláve a oduševnenie správne pochopiť každú vec. Od ničoho by nebol upustil, keby to nebol najprv veľmi dobre prezrel a rozumne neuvážil.
A ako vedel znášať ľudí, ktorí sa na neho pohoršovali, nepohoršujúc sa za to na nich. Ako sa v ničom neprenáhľoval a ako neprijímal ohováranie. Ako dôkladne skúmal povahy ľudí a ich skutky, no netupil pritom ľudí, neľakal sa každej správy, neupodozrieval ľudí a nemiloval šarlatánstvo. Ako sa uspokojil s málom, už či to bol dom, lôžko, odev, strava, alebo služobníctvo.
Veľkodušne miloval krásu a bol schopný pri tej istej robote vytrvať pri skromnej strave až do večera, používajúc záchod len v obvyklý čas. K svojim priateľom bol stály a rovnaký. Vedel zniesť ľudí, ktorí sa slobodne postavili proti jeho mienke, a mal radosť, ak niekto ukázal niečo lepšieho. Hoci nebol poverčivý, predsa bol veľmi nábožný. Kiež aj teba zastihne posledná hodina s takým dobrým svedomím ako jeho!”

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *