O cnostnom živote: Striedmosť 1
|

O cnostnom živote: Striedmosť

C2988083A4

Existuje dnes vôbec téma, ktorá by bola menej atraktívna ako striedmosť? Keď sa Benjamin Franklin vydal na cestu cnostným životom, bola to táto cnosť, na ktorú sa sústredil ako prvú. Spôsob, akým Ben usporiadal jeho 13 cností, nebol náhodný. Pre začiatok si vybral práve striedmosť, pretože:

„…má tendenciu budovať charakteristickú pevnosť a čistotu mysle, ktorá je potrebná pre zachovanie neustálej bdelosti, udržiavanie ostražitosti voči vábivým prastarým zvykom a neprestajnému pokušeniu.“

Inak povedané, dosiahnutie sebadisciplíny v oblasti jedenia a pitia vytvorí lepší predpoklad pre zachovávanie iných, náročnejších cností.

Prečo by tomu tak malo byť? Hlad a smäd sú jedny z prvotných pudov a býva ťažké ich ovládať. Takže, ak niekto túži po sebadisciplíne, mal by začať od základov a stavať práve na nich. Muž musí najprv začať pracovať s neustálym vnútorným nutkaním skôr, ako sa pustí do vonkajších cností. Čistá myseľ a zdravé telo sú predpoklady na budovanie cnostného charakteru.

Nejedzte do prasknutia

„Pažravec je skôr podobný zvieraťu, ako mužovi.“  Honoré de Balzac

Napadlo vám niekedy, že najchutnejšie sústa z jedla sú vždy tie prvé? Ak zjeme jedla viac, výrazné chute jedla začnú postupne chabnúť.

Dnes veľa ľudí hltá jedlo tak rýchlo, že ich chuťové poháriky ani nemajú šancu zaregistrovať nejakú chuť. Pocit sýtosti je jeden zo spôsobov, akým sa žalúdok snaží naznačiť, že je plný. Nanešťastie, ľudia tento signál ignorujú a pokračujú v jedení aj dlho po jeho vnímaní. Medzi následky patrí nie len menší pôžitok zo samotného jedla, ale aj zväčšujúci sa obvod pása.

Veľa ľudí si všimlo paradox, že vrcholní šéfkuchári, ktorí s jedlom strávia celý deň, majú často dobrú postavu. Toto nie je žiadna záhada. Títo ľudia jedia iba to najlepšie, najchutnejšie jedlo, a keď stolujú, tak si skutočne vychutnávajú každé sústo.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   O tichu

Existuje nespočetné množstvo kníh o diétach, no to, čo by mal človek vedieť o udržiavaní štíhlej línie, je toto: jedzte, keď ste hladný a dojedzte, keď ste sýty. Nejedzte pred telkou alebo za pochodu. Sadnite si za stôl pred normálne jedlo. Vychutnávajte si každé sústo a sústreďte sa na chute. Položte vydličku medzi sústami. Ak sa chute začnú vytrácať a vy sa začnete cítiť sýty, prestaňte jesť.

Pite s rozumom

„Alkohol robí z ľudí hlupákov, a ľudia sú už aj bez neho dosť hlúpi na to, aby s ním začali.“  Robert Benchley

Veľa dobrých mužov v histórii si doprialo pohárik. Niekde si ale muži začali myslieť, že liať si cez hadicu do úst vodku, či pretekať sa o to, kto má vyššiu alkoholovú toleranciu, je mužné. Bohužiaľ, existuje skutočne málo vecí, ktoré sú menej cnostné ako sa bezhlavo zliať do bezvedomia.

Muži by nemali túžiť po strate triezvosti pod úmyslom zabaviť sa. Jednoznačne by sme k tomu vedeli povedať niečo o plnej prítomnosti rozumu v každej chvíli. V jadre mužnosti sa ukrýva viera v osobnú zodpovednosť. Medzi nadmerným pitím a osobnou zodpovednosťou je veľká priepasť. Keď je človek opitý, nemôže tvrdiť, že je stopercentne kompetentný robiť správne rozhodnutia. Preto, ak sa niečo pokazí, zvyknú ľudia viniť alkohol. Správny muž má samého seba vždy pod kontrolou.

Muži by sa mali snažiť zbaviť akýchkoľvek závislostí. Alkohol ich vie zopár spôsobiť, pričom najočividnejšia je nesporný alkoholizmus. Kvôli dodaniu sebavedomia a zábavy môže časté pitie urobiť muža závislým na alkohole. Alkohol sa stane barlami. Praví muži budú aj bez alkoholu dosť sebavedomí a dynamickí na to, aby sami vytvorili dobrú atmosféru skrze svoju osobnosť a šarm.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   10 najlepších kníh, ktoré som čítal minulý rok

Striedmosť v živote Roberta E. Leeho

„Mám rad whiskey. Vždy som mal, a preto ju nepijem.“ Robert E. Lee

Robert E. Lee, generál armády Konfederácie počas Americkej občianskej vojny, žil príkladne striedmo. Lee bol perfektný vojenský taktik. Ako druhý najlepší skončil školu West Point a nedostal sa počas štúdia do nijakých problémov. Viedol rozhádanú armádu Konfederácie v mnohých bitkách. Znevýhodnený, proti presile, no niekoľko bitiek vyhral.

Časť jeho úspechu v roli vojenského veliteľa môžeme spájať s plynulým myslením, ktoré bolo následkom abstinencie od alkoholu. V rozhovore s istým mužom o potrebe vyhýbania sa alkoholu Lee povedal:

„Nezdalo sa vám niekedy, že keď sa dostanete do stredného veku, potrebujete nejaký stimulant, a ak ste si v mladom veku zvykli na takéto podnety, bude vám v staršom veku pre požadovaný efekt potrebné väčšie množstvo takýchto stimulantov? Aké dobré by to bolo, keby mladý muž zanechal opojné nápoje v študentskom veku.“

Záver

Muži sa často snažia otupiť samých seba jedlom a alkoholom, aby sa vyhli zápasu so skutočným problémom. Vzmužiť sa ale znamená čeliť problémom priamo. Nadobúdanie sebadiscilpíny pri jedení a pití vám dodá sebavedomie pri zdokonaľovaní sa v iných oblastiach vášho života.

preklad: Marek Svatko
korektúra: Jana Lászlóová
zdroj: artofmanliness.com
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *