Sprcha agenta 007 1

Sprcha agenta 007

striekajuca hadica

Keď som bol dieťaťom, bol som veľkým fanúšikom Jamesa Bonda. Videl som všetky filmy a čítal všetky knihy. Jedna vec, ktorú som si všimol v knihe, bola, že Bond kedykoľvek sa sprchoval,  začal príjemnou teplou vodou a neskôr otočil kohútik a posledných pár minút sa sprchoval v studenej vode. Možno tento detail z Bondovho sprchovacieho režimu mal ukazovať na to, že mal škótske korene, pretože tento typ sprchy sa nazýva škótska sprcha. Kto vie?
Keďže som bol zapálené dieťa, tak som sa rozhodol, že to budem robiť tiež. Nevedel som, ako sa takýto typ sprchy nazýva, tak som ju jednoducho nazval “Sprcha Jamesa Bonda”. Ukázalo sa, že sprchovať sa najprv v teplej a potom v studenej sprche bolo dosť osviežujúce. Prebudila ma a dodala nadšenie do  dňa. Pokračoval som v tejto sprchovacej rutine až do dospelosti. Postupom času som zistil, že studený kúpeľ je stáročiami používaný liek na rôzne choroby a moderné výskumy dávajú tomuto starému zvyku za pravdu.

Stručná história terapie studenou vodou
James Bond nebol prvý človek, ktorý si užíval výhody studeného kúpeľa. V staroveku bola horúca voda luxus, ktorý si nemohol dovoliť každý. Ľudia museli bývať blízko horúcich prameňov, aby si mohli užiť komfort horúceho kúpeľa, a tak sa väčšina kúpala v studenej vode. A aj keď starovekí Gréci vymysleli spôsob, ako si vodu ohriať v ich kúpeľoch, tak sa naďalej kúpali aj v studenej vode, pretože to poskytovalo zdravotné výhody.
Sparťania, veľmi drsní chlapíci, považovali kúpeľ v teplej vode za vec pre slabochov a nemužných mužov. Keď sa kúpali (čo bolo asi raz do roka), tak používali výhradne studenú vodu, pretože verili, že to vyhecuje telo na to, aby nakopali zadky nepriateľom.
Počas prvého storočia sa Fíni najprv vypotili v saune a potom skočili do studeného jazera alebo prameňa. Táto zábava sa nazývala : “avantouinti” alebo “plávanie v ľadovej diere” a stále ju mnoho súčasných Fínov a ostatných Škandinávcov praktizuje.
Veľa kultúr zabudovalo kúpanie sa v ľadovej vode do náboženských obradov. Niektoré z kmeňov pôvodných obyvateľov amerického kontinentu sa najprv parí v provizórnej saune a potom skočia do ľadovej rieky. Starovekí Rusi sa taktiež často vrhali do ľadovej vody, pretože to považovali za očistu ducha a pretože to zlepšovalo zdravie. Japonskí vyznávači Shinto, ako v minulosti, tak aj teraz, praktizujú rituál Misogi, počas ktorého sa postavia pod ľadový vodopád. Veria, že to očisťuje ich ducha.
V 20. rokoch 18. storočia nemecký farmár Vincenz Priessnitz začal popularizovať nový druh liečby – hydroterapiu studenou vodou. Pomocou tejto hydroterapie liečil všetko, počnúc zlomeninou nohy, až po erektílnu dysfunkciu. Prestaval svoj dom na ozdravovňu, kam sa hrnuli pacienti, ktorí dúfali, že ich studená voda vylieči. Medzi jeho klientmi boli vojvodcovia, vojvodkyne, grófovia, grófky a niekoľko princezien.
Priessnitzova hydroterapia sa rozšírila do celej Európy a postupom času aj do Ameriky. Celebrity sa chytili na túto terapiu a pomohli ju popularizovať medzi masy ľudí. Napríklad Charles Darwin (mimochodom vlastník naozaj mužnej brady) bol veľkým zástancom tejto terapie. Prvá hydroterapeutická inštitúcia v U.S. bola otvorená v roku 1843, presne vtedy, keď začali vznikať rôzne sanatóriá po celej Amerike. Do konca 19. storočia existovalo okolo 200 podobných inštitúcií. Najznámejšie bolo sanatórium Battle Creak, ktorého zakladateľom bol Harvey Kellogg. Viete … Ten … čo vymyslel cornflexy a veril v úžasnú silu klystíru (procedúra, počas ktorej sa do konečníka a hrubého čreva cez ritný otvor vstrekuje tekutina, ktorá spôsobuje okamžité nutkanie na stolicu).
Popularita hydroterapie sa začala znižovať, keďže sa väčšina ľudí začala spoliehať na liečbu tabletkami. Ako sa lekári sústredili na konvenčnú medicínu, ďalšie holistické metódy začali byť vnímané ako šarlatánstvo. Aj keď bola hydroterapia čím ďalej, tým menej predpisovaná ako liečebná metóda, tak sa stále používala na liečbu natiahnutých svalov a zlomených kostí. Niektorí atléti v súčasnosti zahŕňajú ľadový kúpeľ do svojej rekonvalescencie po zraneniach.
Výhody studenej sprchy
Aj keď lekári nepredpisujú túto formu liečby, tak má svoje reálne zdravotné výhody, napríklad:
Zlepšuje cirkuláciu krvi. Dobrá krvná cirkulácia je nevyhnutná pre celkové kardiovaskulárne zdravie. Dobrá cirkulácia taktiež urýchľuje zotavenie sa po náročnom cvičení alebo práci. Striedaním medzi teplou a studenou vodou počas sprchovania si môžete ľahko túto cirkuláciu zlepšiť. Studená voda spôsobuje to, že sa vaša krv nahrnie do orgánov, aby ich udržala v teple. Teplá voda obracia tento efekt a spôsobuje to, že sa vám voda hrnie ku povrchu pokožky. Zástancovia studených spŕch tvrdia, že takáto stimulácia obehového systému ich činí zdravšími a mladšie vyzerajúcimi ako ich teplovodní odporcovia.
Zmierňuje depresiu. Mnoho veľkých mužov trpelo záchvatmi depresie. Henry David Thoreau bol takým človekom. Možno jeho kúpele v rybníku Walden mu pomohli udržať jeho depresiu na uzde. Výskum na univerzite vo Virginii ukazuje, že krátke studené sprchy môžu stimulovať “blue spot” v mozgu. “Blue spot” je zdroj noradrenalinu, čo je substancia, ktorá dokáže zmierniť depresiu.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   88. Podcast Mužom.sk: #14 Tono S. - raper

Udržiava vlasy a pokožku zdravé. Horúca voda vysušuje ako pokožku, tak aj vlasy. Ak sa chcete vyhnúť nepríjemnému svrbeniu a zosušovaniu lakťov, tak si znížte teplotu sprchy. Studená voda taktiež dokáže rozjasniť vašu mužnú hrivu a spôsobí, že vaša pleť bude vyzerať zdravšie, pretože studená voda uzatvorí póry a kutikuly v pokožke.

Posilňuje imunitu. Podľa štúdie vykonanej v roku 1993 v Thrombosis Research Institute v Anglicku ľudia, ktorí sa sprchovali v studenej vode, vytvárali väčšie množstvo bielych krviniek, ktoré bojujú proti vírusom, ako tí, ktorí sa sprchovali v teplej vode. Vedci veria, že zrýchlenie činnosti metabolizmu, ktoré je následkom toho, že sa chce telo ohriať, má za následok aktiváciu imunitného systému a uvoľňuje väčšie množstvo bielych krviniek.

Zvyšuje testosterón. V 19. storočí veľa lekárov odporúčalo mladým mužom, aby sa sprchovali v studenej vode, čo mali znížiť šancu sa “zašpiniť” hriechom, inými slovami, aby neonanovali. Mysleli si, že studená voda uhasí horiace telesné túžby mladých ľudí. Vymysleli aj nejaké bizarné zariadenie na tomto princípe.
Ako veľmi sa mýlili! Opäť štúdiá v Thrombosis Research Institute ukázali, že studená voda zvyšuje produkciu testosterónu v tele muža. Zvýšená hladina testosterónu nie len že zvýši mužské libido, ale aj jeho celkovú silu a energiu. Ak hľadáte možnosť, ako si zvýšiť testosterón, toto je tá správna cesta.

Zvyšuje plodnosť. Snažíte sa stať otcom? Studené sprchy sú dobré pre vašich malých plavcov. Vaše semenníky by nemali byť v príliš teplom prostredí, aj preto sa nachádzajú mimo vášho tela. Množstvo spermií sa znižuje so zvyšujúcou sa teplotou semenníkov. Experimenty v 50. rokoch minulého storočia ukázali, že teplé kúpele sú efektnou antikoncepciou. Muži, ktorí sa kúpali v teplej vode, každý druhý deň po dobu troch týždňov sa stali neplodnými na šesť mesiacov. Čerstvejší výskum University of California at San Francisco, v ktorom bola skupina mužov vystavená 30 minút za týždeň “vlhkému teplu” (teplé kúpele, a pod.), ukázal, že ak muži vynechali túto rutinu, tak sa množstvo ich spermií zvýšilo o 491%. A zvýšila sa aj pohyblivosť ich spermií. Aj keď obyčajná výmena teplej sprchy za studenú nemusí mať až tak dramatický efekt, určite to neuškodí, ak sa snažíte o potomstvo.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Nebezpečenstvu vstup povolený

Zvyšuje energiu a dobrý pocit. Vždy, keď skončím sprchovanie studenou vodou, tak sa cítim svieži a plný energie. Srdce začne pumpovať a ten nával krvi skrze vaše telo vám pomáha zbaviť sa letargie z nočného spánku. U mňa tento efekt trvá aj niekoľko hodín. Je to takmer ako pitie energeťáku, ale bez aspartamu. Aj keď to nikdy nebolo dokázané, tak ľudia tvrdia, že studené sprchy redukujú stres. Tiež tomu verím!

Začíname so studenými sprchami
Ak ste strávili celý život sprchovaním sa v horúcich sprchách, tak ľadové sprchy môžu byť pre vaše telo riadny šok. Na pár mesiacov som si dal pauzu od spŕch Jamesa Bonda. Keď som sa k nim rozhodol vrátiť späť, tak mi moje srdce takmer vyskočilo z hrude a skoro som omdlel na hyperventiláciu, ako mi stekala ľadová voda po tele. Príliš veľa, príliš skoro.
Moja rada znie: Postupne znižujte teplotu vody tak, aby si vaše telo bolo schopné zvyknúť a prispôsobiť sa na novú teplotu.
Čo mi pripomína, že niektorí ľudia, ktorí trpia istými ochoreniami, by sa mali vyhnúť studeným sprchám, pretože je to šok pre vaše telo. Ak máte nasledovné problémy, tak si musíte nájsť iné spôsoby ako oživiť  vnútorného agenta 007:
1. Choroby srdca – Keď sa moje zdravé srdce cíti ako tesne pred výbuchom, predstavte si, ako by sa cítilo choré srdce.
2. Vysoký krvný tlak – Kontrakcia ciev spôsobená studenou vodou by podľa všetkého mohla zapríčiniť mŕtvicu.
3. Horúčka – Vaše cievy treba rozšíriť, aby sa uvoľnovalo teplo. Studená voda ich zmrští.

Ak ste zdravý, tak sa sprcha Jamesa Bonda robí takto:
1. Začneme horúcou vodou.
2. Umyjeme si vlasy šampónom, ktorý používal James Bond, a to Pinaud Elixir
3. Keď sme pripravení sa opláchnuť, tak si jednoducho otočíme kohútik na studenú vodu. Bond by strávil zopár minút pod takouto sprchou, premýšľajúc o jeho stratenej láske alebo o tom, akú má úžasnú prácu.
4. Ako vychádzame z kúpelne, tak zabijeme vraha, ktorý sa skrýval v skrini len pomocou uteráka a pohárika škótskej.
5. Povieme nejaký trefný výrok a pokračujeme v obliekaní smokingu.
Budete vidieť výsledky už po prvej sprche a bude sa to postupne zlepšovať. Aj keď vám studené sprchy nepridajú šarm a ani zručnosti 007, napriek tomu sa budete cítiť ako nový človek.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Lekcie mužnosti od Jamesa Bonda


preklad: Dalibor Dráb
korektúra: Ivana Badiarová
zdroj: artofmanliness.com
fotografia: gratisography.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

5 Comments

  1. anoooo! To je ono. Toto treba hlásať zo striech domov. Ja sa uz vyše dvoch rokov sprchujem len v studenej vode. A velmi mi to pomohlo posilniť imunitu. Verim ze aj vďaka tomu som nebol cele to obdobie ani raz na antibiotikách.

    A este ďalšia výhoda je ze clovek relativne chudne zo studenej vody. Tym ze sa telo snaží viac ohriať tak spaľuje väčšie množstvo kalórii z tukov uložených v tele. Viac je o tom napísane tu: http://m.theatlantic.com/magazine/archive/2015/01/does-global-warming-make-me-look-fat/383509/?single_page=true

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *