Menej a dôsledne 1
|

Menej a dôsledne

Často premýšľam nad Petrovým podcastom a otázkami, ktoré dáva svojim hosťom v súvislosti s ich životmi. Na mnohé mám, samozrejme, odpovede z fleku. Tiež to tak máte, či som len prehnane akčný?
V závere podcastových rozhovorov vždy zaznie otázka, na ktorú som odpoveď dlho nemal: “Čo by si odkázal mladým chalanom/chlapom? Akú radu majú počúvať, resp. akej sa majú vyvarovať?”

Často premýšľam nad Petrovým podcastom a otázkami, ktoré dáva svojim hosťom v súvislosti s ich životmi. Na mnohé mám, samozrejme, odpovede z fleku. Tiež to tak máte, či som len prehnane akčný?
V závere podcastových rozhovorov vždy zaznie otázka, na ktorú som odpoveď dlho nemal: “Čo by si odkázal mladým chalanom/chlapom? Akú radu majú počúvať, resp. akej sa majú vyvarovať?”

Prešiel čas a mnoho nových skúseností a s nimi aj odpoveď.
Moja rada je: život je lákavý. A okrem tvrdosti aj láskavý. Dáva totiž nové šance. Je lákavé skúšať nové veci, spoznávať nových ľudí, zisťovať kam sa vieme dostať a vždy a znovu v tom všetkom hľadať seba.
Ale. Skúšajte a skúšajte s otvorenou mysľou. Nielen voči novým veciam a ľudom. Ale aj s ohľadom voči tým starým, ktoré chcete v živote aj naďalej mať. Lebo nie sú automatické. Skúšajte do momentu, kým vaša sloboda nenarazí na slobodu iných. Skúšajte tak, aby ste nikomu neublížili a do chvíle, kým nemáte žiadne záväzky.
Viem, o čom hovorím, mám to zažité…

Asi každý, kto číta tento článok, sleduje náš jedinečný projekt mužom.sk a hľadá lepšiu verziu seba samého, hľadá cesty, ako byť lepším mužom, byť charaterným človekom (čo je pre mňa asi najviac), hľadá spôsoby, ako pracovať na sebe a na sebarozvoji…
Teraz moja ďalšia rada: Dajte si pauzu… a nepočúvajte a nečítajte nič nové, kým nezačnete naozaj žiť to, čo ste napočúvali a načítali…
Pre mňa všetky “nové” svety, nápady, ktoré som začal otvárať, boli fascinujúce, zmysluplné, lákavé, napĺňajúce… Až do momentu, keď som si uvedomil, že viac čítam, počúvam, hľadám, teoretizujem a menej žijem…
Musel som si dať od všetkého pauzu, aby som veci prežil a aplikoval. Aby som si uvedomil, že ak chcem ďalej niečo odovzdávať, tak som musel začať opäť normálne žiť, aby som mal z čoho znovu čerpať.

Nič nenahradí bežný život. Žiadna kniha alebo zážitky iných ľudí. Tie majú byť inšpiráciou. Ale skúsenosti a vlastné chyby a riešenia, to bolo to, čo som chcel ďalším mužom odovzdávať. Tak som prestal na pár týždňov počúvať a čítať a zostal som len proste žiť tak a ako som to pokladal za správne. A je to úplná paráda. Mohol by som uviesť príklad, však? Tak napríklad viera. Nezaoberal som sa tým celý život, až do chvíle, kým mi človek, ktorého si vážim, nepootvoril dvere do tohto sveta. Začal som čítať Bibliu. Viem, číta ju mnoho ľudí. Je už možno aj trochu klišé, keď niekto povie, že najlepšia kniha, ktorú čítal, je Biblia. Áno, čím viac som ju čítal, tým viac som s tým súhlasil. Lenže v istom momente som bol už “prečítaný”. A prišiel som na to, že Biblia sa má prioritne žiť. Koľko ľudí, ktorí ju čítali, ju naozaj žijú?

A toto je moja posledná rada (na dnes ;):
Myslím, že v každej etape života si treba vybrať jednu – dve myšlienky, návody či záväzky a tie sa potom denne usilovať napĺňať a žiť.
A najdôležitejšie na tom je, že to prežitie, ten benefit z toho, radosť a samotné konanie… to, čo sa vám už stane prirodzené a vás samotných to teší, tak to potom treba preniesť na svojich blížnych. Také jednoduché ako napríklad “neklamať” može byť celkom náročné, keď si to začnete uvedomovať. Skrátka, buďte človekom hodnôt… Spomenul som vám tu len dve myšlienky a pritom je ich neobmedzené množstvo. Každý žijeme niečo iné a vôbec to nie je ľahké žiť dôsledne.

A tak, páni, všetko, čo som chcel týmito riadkami povedať, je, že skúste to naštudované, načítané a napočúvané naozaj preniesť do reality. Nachvíľu sa zastavte. Múdrosti vám neujdú. Naopak. Posuniete sa ďalej a až keď budete aspoň 2 myšlienky žiť a budú vám prirodzené, pustite sa do dalších.
A verte mi, všetci okolo Vás sa budú tomu tešiť a tí najbližší vás budú milovať zas o kúsok viac. Čo je takisto skvelé, oni sa vďaka Vám posunú tiež a tým opäť potiahnu vás. Najlepšou verziou seba sa stávame nielen pre svoje dobro, ale aj pre prosperujúce vzťahy a život sám. A vzťahy sú zrkadlom našich démonov. Ale o tom inokedy.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Ste bojovník... Alebo?

Držím palec na Vašej ceste a pozdravujem z tej mojej.


Korektúra: Jana Lászlóová
Fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *