Slnečný chaos 1

Slnečný chaos

O Slnku som vám už hovoril. Denne nás sprevádza nad našimi hlavami a ja som doňho zahľadený stále viac a viac. Spoľahlivé, vyživujúce, neotrasiteľné. Tak ho vnímam. Isteže dokáže byť nepríjemné, ohroziť zrak, dokonca život, ale to teplo za ten risk stojí.

O Slnku som vám už hovoril. Denne nás sprevádza nad našimi hlavami a ja som doňho zahľadený stále viac a viac. Spoľahlivé, vyživujúce, neotrasiteľné. Tak ho vnímam. Isteže dokáže byť nepríjemné, ohroziť zrak, dokonca život, ale to teplo za ten risk stojí.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Predstavujem si, že sa naši predkovia dívali na Slnko a stávalo sa pre nich bohom. My k tejto starej mystike pridávame nové vrstvy. K tomu nás vedie poznanie a vedecké objavy. Slnko už teda nie je v pozícii žiarivého otca, ale je to hviezda, ktorej vidíme “až do kuchyne”. Vieme, že ide o guľu horúcej plazmy, ktorej jadro je tvorené vodíkom prechádzajúcim jadrovou fúziou, ktorá generuje svetlo a energiu. Tie sa zďaleka netýkajú len našej planéty. Na Slnku sa pohybujú rôzne vrstvy rozdielnými rýchlosťami, plyny sa varia, na povrchu zúria búrky, v rôznych intervaloch tam vznikajú oblaky a vybuchuje plazma.

Slnko, na ktoré sa denne pozerám, sa mi zdá pokojné a kľudné. Vesmírny stoik. Podľa toho, čo sa v ňom a na ňom deje, ide o chaos pod kontrolou. Chaos, ktorý je kontrolovaný tvarom, váhou a gravitáciou hviezdy.

Stoici tvrdili, že odvaha nie je neprítomnosťou strachu, ale jeho kontrolou. To isté môžeme tvrdiť o chaose.

Nietzsche písal o človeku, ktorý potrebuje vo svojom vnútri chaos, aby dokázal dať život tancujúcim hviezdam. Zároveň nariekal nad človekom, ktorý nie je vo vojne sám so sebou, opovrhnutiahodne umiera, pretože vo svojom vnútri čosi zadusil. Plochý automat neschopný sebareflexie či sebakritiky – tvor bez chaosu.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Pokorná sila

Jedine tak, že prekonávame chaos vo svojom vnútri a držíme ho pod kontrolou, dokážeme siahať po dokonalosti alebo tvorivosti.

Predstavujem si, že ak niekto z mojich známych programátorov píše počítačový program, nedáva v ňom priestor chaosu. Teda, asi by ma upozornili, že aj program obsahuje chyby, ale mne ide o to, že robí to, čo mu bolo prikázané. Bezducho. Bot. Neimprovizuje, nevymýšľa. Aj keď sa môžem mýliť, ide mi o pointu. Tam, kde nie je miesto pre chaos, nie je miesto ani pre kreativitu.

Zdá sa, že toľko mladých mužov dnes pristupuje k životu, akoby už boli mŕtvi – ako počítače hľadajúce kód, ktorý sa má spustiť. Hľadajú life hacky a ideálnu rannú rutinu. Môžu si kúpiť nejaký kurz, ktorý prinesie výsledky, o ktorých si myslia, že by mali chcieť. Alebo sledujú iného muža, ktorý je pre nich žiariacim príkladom čohosi vyššieho. Zdá sa im stoicky pokojný a tak okolo neho krúžia.

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

Ale sú príliš ďaleko, aby videli, že ten človek žiari tak jasne, pretože má v sebe prvok chaosu. Stále bojuje s vlastnými démonmi a rieši staré a nové dilemy. Nemá všetko vymyslené – stále na to prichádza. Stále hrá. Nepoužíva kód. Vymýšľa si za pochodu. Tvorí, nesie a odovzdáva oheň. To ho drží pri živote a preto niektorí vidia jeho žiaru.

Akokoľvek si predstavíte dobrého kráľa, každý má vo svojej prítomnosti kus chaosu. Aragorn má Saurona, Boh diabla, Conan svoj vlastný hnev…

Váš a môj vnútorný chaos je skúškou ušitou na mieru, vašou a mojou pokračujúcou iniciáciou. Čokoľvek to je. Ak ho necháte bez dozoru, bude to iba obyčajný neporiadok.

Toľko mužov sa snaží predstierať, že v sebe nič podobné nenesú, popierajú vnútorný nepokoj, dokonca aj sami pred sebou. Ten sa nakoniec prejaví divokým a nevyspytateľným správaním. V minulosti sme skrotili divoké kone, domestikovali vlkov, ovládli ich, no nevymazali. Vnútili sme chaosu svoju vôľu. Keď nájdete spôsoby, ako ovládnuť svoj vlastný chaos a ovládať ho, nadobudne tvar, budete horieť jasnejšie a vytvoríte si vlastnú gravitačnú silu.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Iniciácia - od chlapca k mužovi (1.)

Poriadok a chaos vo vzájomnom zápase sú oslavou života. Zasa raz nám može ísť Slnko príkladom.


Korektúra: Jana Lászlóová
Foto: Unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *