Šikanovzdorné deti 1
|

Šikanovzdorné deti

dmitry-ratushny-64773

Keď som bol na základnej škole, šikana nebola nič výnimočné. Ani na strednej sme sa jej nevyhli, ale bolo to o čosi sofistikovanejšie. Videl a bol som súčasťou fyzickej, ale aj verbálnej šikany. Raz na jednej, inokedy na druhej strane. Šikana je bod v čase, kedy dieťa stratí nevinnosť, pretože sa viac nepohybuje v bezpečnom priestore, kde sú všetci priatelia. Ako pripravujete svoje deti, aby zvládli takéto situácie? Napriek rôznym prístupom a názorom by som vám rád poskytol pohľad muža – otca, ktorý napriek tomu, že nepovažuje násilie za univerzálne riešenie, nie je ani zarytý pacifista. 

Ako šikanovanému chlapcovi mi pomohol otec. Vybavil to dvoma fackami obom agresorom. Odvtedy mala celá trieda pokoj. Napriek tomu, že to zafungovalo, ja som zostal pasívny a nenadobudol som vtedy schopnosť vyriešiť podobnú situáciu sám. Takže ako? Riešiť to za moje deti? Naučiť ich pár kombinácií z boxu? Čo pre nich bude najlepšou prípravou na vážnejšie situácie, do ktorých sa v živote môžu dostať?

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

 • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
 • Privátne četovanie
 • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
 • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
 • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
 • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
 • 10% zľava na náš merch
 • Prístup k prémiovým článkom
 • Prístup k prémiovým podcastom
MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Muž na cestách (2.)

Pred nejakým časom som narazil na pár myšlienok od rodiny Gracie, ktorá je prominentnou rodinou v oblasti bojových umení, konkrétne brazílskeho Jiu jitsu.

V prvom rade potrebujeme deti učiť asertivite a nenásilným technikám, ktoré majú schopnosť zastaviť agresora. Takáto schopnosť je užitočná ako pri psychickej šikane, tak na predídenie fyzickej šikany. Učiť deti udierať a kopať zvyčajne nevyrieši problém. Otázku sebaobrany však ešte neuzatvárajme. Je k nej potrebné pristupovať s vedomím, že nechceme, aby sa zo šikanovaných detí stali šikanátori (toto je údajne spisovné slovo).

To, čo môj syn a dcéra potrebujú v prvom rade, je zdravé sebavedomie, hodnoty a charakter. Kritická veličina je sebavedomie. Keď som bol šikanovaný, bolo to to, čo mi bránilo vyjsť z tejto situácie úspešne. Keďže som sa nedokázal násilníkom pozrieť do očí a nikdy by mi ani nenapadlo, že sa im môžem ubrániť, ak bude treba, tak som len prijal situáciu, v ktorej som sa ocitol a čakal som, kedy skončí. Jednoducho ma paralyzoval strach a bezradnosť. Ako teda vybudovať v deťoch potrebné sebavedomie? Naučme ich brániť sa verbálne a ak je to potrebné, aj fyzicky. Je celkom možné, že ak má niekto vedomie, že sa dokáže ubrániť, v jeho sebavedomí to spôsobí zmenu, že sa brániť voči šikane nikdy nebude musieť. Tyrani si totiž vyberajú tých, ktorí pôsobia slabo a nesebavedome.

Dôležité je, aby moje deti dokázali zvládnuť konflikt verbálne a nikdy nezačali potýčku. Ale čo v prípade, že niekto zaútočí na môjho syna alebo dcéru? Budem rád, ak sa dokážu ubrániť.

Moja zodpovednosť je, aby som ich vedomie nastavil tak, aby boli citliví na šikanu a vedeli ju odlíšiť od „zábavy”. To znamená dať im schopnosť rozoznať možné následky toho, čo sa okolo nich deje. Ďalej vnímam ako dôležité, aby mali dostatočne pevné sebavedomie. Túto oblasť sme už zmienili. Vlci hľadajú slabých a zranených, pretože tí budú tolerovať ich správanie. Sebaisté dieťa má nástroje k prekonávaniu fyzickej, psychickej aj verbálnej šikany. Tretia dôležitá zložka je zodpovednosť. Sebadôvera môže hraničiť s pýchou a schopnosť brániť seba sa môže zmeniť na schopnosť útočiť. Zodpovednosť za svoje činy, sebadisciplína a rešpekt sú nevyhnutnou výbavou.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Muž by mal vlastniť kúsok zeme

Prístup, ktorý učia v Gracie Jiu Jitsu v momente šikany, je nasledovný:

 1. Vyhni sa bitke za každú cenu
 2. Ak ťa napadnú, bráň sa
 3. Ak si napadnutý verbálne, použi 3 T (talk, tell, tackle)
 4. Nikdy neudieraj a nekop tyrana, ale dostaň ho pod kontrolu a vyjednávaj
 5. Ak nasadíš chvat, použi primeranú silu a vyjednávaj

Tieto kroky sú však navrhnuté do kritickej situácie. S mojou dcérou si občas prechádzam scenár, čo v prípade, že do nej niekto úmyselne strčí, alebo sa jej bude vysmievať. Myslím, že rodičovská rada „nevšímaj si to” nie je správna. Veď si to skúste na svojom pracovisku, ako by ste sa cítili a pracovali, keby si vás niekto vyhliadol a posmieval sa vám pred všetkými denne. Dcéru učím, aké slová zvoliť, ako sa dívať do očí a tak ďalej.

Rovnako dôležité ako to, či budú moje deti schopné postarať sa o seba, je skutočnosť, či sa dokážu postarať o slabších. Riskujem, že sa tak dostanú do problémov, no myslím, že každý z nás si musí vybrať, či bude vlk, ovca, alebo pastiersky pes.

Nikdy nenechajte šikanu v tichosti. Nedovoľte sebe samému stať sa obeťou. Neprijmite definíciu iných o svojom živote, ale definujte sa sami. Harvey S. Firestone


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: unsplash.com

 

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *