Stop instantnému holeniu 1

Stop instantnému holeniu

muž holiaci sa v snehu

Pamätám si svetlom zaliatu kuchyňu. Paru stúpajúcu z lavóra s vodou a vôňu barbusu. A popri tom celý ten tajomný rituál, ktorý predvádzal môj dedko a ktorý som sledoval so zatajeným dychom.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 4 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

V momente, keď prišiel čas, aby som sa tomu starému umeniu mužov naučil aj ja, mal som v jednej ruke umelohmotnú náhradu s x čepieľkami a v druhej penu zo spreja. Tak trocha rozčarovanie. Ale efektívne, bezpečné a rýchle oholenie. A sterilné. Teda v samej podstate.
Už nešlo o žiaden rituál, iba o nutný úkon. A roky bežali. Až pred nedávnym časom som v otcovej starej výbave našiel opustený “bager” a štetky na holenie. Keď som ich vzal do rúk, zafungovali ako časostroj a mne bolo jasné, že poputujú ku mne domov a začne sa nová éra.

Prebrowsovať fóra, prezrieť videá, nakúpiť niekoľko drobností a začal som objavovať, čo to niekoľko generácií mužov predomnou vlastne zažívalo.
Po niekoľkých mesiacoch sa nechcem vrátiť späť.

Holenie môže byť rituál

Muži zabudli na to, že veci, ktoré k nim patria, nemusia byť iba nutné zlo, ale môžu priniesť priestor pre upokojenie, rozjímanie a osobný čas. Či už ide o čistenie topánok, brúsenie noža alebo práve holenie. Dnes, keď sa idem oholiť, vyhradím si na to čas a priestor. Je to udalosť. Nie instantná polievka. Pripraviť horúci uterák na zmäknutie fúzov, príprava peny, samotné holenie – to všetko chce pokoj a sústredenie. No my sme dnes zvyknutí robiť veci rýchlo, aby zostal čas na iné veci, ktoré musíme robiť rýchlo. Holenie je pre mňa rituál, kedy hodnotím, premýšľam a potom prídu fázy, kedy sa koncentrujem na jeden úkon.

Umelá hmota

Tlačiť penu na holenie zo spreja alebo si ju sám vyrobiť je rovnaký rozdiel, ako použiť šľahačku v spreji alebo ochutnať tú zo skutočnej smotany. Neporovnateľné.
Desiatykrát presedlať na novší model strojčeka, pretože je to ešte jednoduchšie, alebo sa naučiť holiť dobre so strojčekom, s ktorým to zvládali robiť generácie predomnou. Na nezaplatenie.
Znie to možno trocha staromódne. Asi preto, že to trocha staromódne je.
Zjednodušenie a efektivita by nemali byť hlavným kritériom vo všetkých oblastiach života. Manželky by pravdepodobne súhlasili.
Osobne ma v poslednej dobe baví viac sa ponoriť do bežných vecí života a nájsť  ich obsah. Nevystačiť si iba s práškovou náhradou. Podarilo sa mi to aj pri holení.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Podcast Mužom.sk špeciál: … na ceste k Mužom (dokument o mladých mužoch)

Cítim sa drsne

Čo k tomu dodať? Zrazu som sa ocitol v spoločnosti chlapov ako Theodore Roosevelt, Kennedy alebo môj otec a dedo. Aj keď sa považujem moderného chlapa, tento staronový návyk mi otvoril priestor, o ktorom som nevedel. Dnes sa na mňa chodia pozerať moje deti, aby na chvíľku cítili všetky tie vône a boli súčasťou tej tajomnej chvíľky.

Muži majú odovzdávať príbehy, skúsenosti, odkaz. Ja som našiel niečo, čo sa pokúsim dať svojmu synovi.

korektúra: Ivana Badiarová

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

4 Comments

  1. Tlieskam az do modrych dlani za vetu: zjednodusenie a efektivita by nemali byt hlavnym kriteriom vo vsetkych oblastiach zivota. Tomu sa hovori smad po hlbke a hladanie pokladu.

    1. Ono je to celé vlastne o životnom štýle postupne. Najprv prejde človek na mokré holenie, začne si z toho robiť rituál, kúpi troška kvalitnejšie náradie, neskôr si nájde dobré holičstvo. Detaily, ktoré robia kvalitu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *