Únava nie je niečo, na čo by ste mali byť hrdý 1
|

Únava nie je niečo, na čo by ste mali byť hrdý

6R7KCXBEEE
Kedykoľvek prednášam na konferencii, snažím sa zachytiť aspoň zopár ďalších prednášok. Zvyknem stáť vzadu, počúvam a snažím sa vycítiť atmosféru v miestnosti.

V poslednej dobe som zachytlil niečo, čo ma znepokojuje. Veľa podnikateľov na pódiu sa hrdí tým, ako nespia, ako pracujú 16 hodín denne a vyznieva to tak, akoby toto bola jediná cesta. „Choď do čerta s odpočinkom,” hovoria, „je kopec roboty, ktorú ešte treba spraviť.”

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 4 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Myslím si, že táto myšlienka je jedna z najškodlivejších v celom biznise. Pretrvávajúce vyčerpanie nie je znakom toho, že ste biznismen. Je to známkou stupidity. Doslova. Vedci vravia, že skóre na IQ testoch klesá každou ďalšou nocou, ktorú ste spali menej ako zvyčajne. Netrvá dlho a rozdiel je vidieť.

Ľudia, ktorí dennodenne ťahajú šestnástky, sú vyčerpaní. Sú príliš unavení na to, aby si všimli, že ich práca kvôli tomu trpí.

Okrem toho, že trpí vaše vlastné zdravie a kreativita, nedostatok spánku má aj ďalšie následky. Málo spánku vplýva aj na ľudí okolo vás. Keď spíte málo, ste málo trpezlivý. Ste k ľudom hrubší, menej tolerantnejší, menej chápavý. Je pre vás oveľa ťažšie vžiť sa do kože iných ľudí a udržať svoju pozornosť na dlhšiu dobu.

Manažéri, ktorí nedostatočne spia, sú hrozní manažéri. A nie len preto, že dávajú zlý príklad. Na čo míňať čas a peniaze na to, aby ste najali najlepších ľudí, ak ich potom zničíte svojou necitlivosťou?

Ak je vašim cieľom dokončiť viac práce a záleží vám na kvalite vašej práce, ako môžete obraňovať pretrvávajúci nedostatok spánku? Jediní ľudia, čo to tak robia, sú unavení a už im to nemyslí.

Jeden argument, ktorý počúvam často, je, že ešte len začínate rozbiehať biznis a musíte tomu venovať všetko, čo vo vás je. Rozumiem tomuto pocitu. A určite na tom bude kus pravdy.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   O námahe

Ale tu je výsledok, ktorý sa opakuje znova a znova: ľudia takto neprestanú pracovať. Sme zvykové tvory. Veci, ktoré robíte v začiatkoch, zvyknú pretrvať a budete ich robiť naďalej. Ak robíte dlhé hodiny na začiatku a to je všetko, čo poznáte, je veľmi ľahké začať si myslieť, že toto je jediná cesta. Videl som veľa podnikateľov, ktorí takto vyhoreli.

Je veľmi dôležité, hlavne ak si začínate formovať zvyk, venovať dostatok času spánku. Takto začnete lepšie, bude vám to lepšie myslieť a budete lepší kolega a šéf. Spánok je výborný na kreativitu. Spánok je výborný na riešenie problémov. A nie sú práve to veci, ktorých chcete v práci viac a nie menej?

Váš mozog ostáva aktívny aj v noci. Spracováva záležitosti, ktorým sa cez deň nemohol venovať. Nechcete sa radšej ráno budiť s novými riešeniami ako s kruhmi pod očami?

Áno, niekedy urgentné prípady vyžadujú hodiny navyše. A áno, niekedy sa termíny nedajú posunúť a vy budete musieť na konci ešte pritlačiť. To sa stáva. A to je OK, pretože toto vyčerpanie nie je dlhodobé, je dočasné. Takéto prípady by mali byť výnimkou a nie pravidlom.

Z dlhodobého hľadiska nie je práca dôležitejšia ako spánok. Ak si nie ste istý, ako dôležitý spánok je, zamyslite sa nad týmto: zomriete skôr na nedostatok spánku ako na nedostatok jedla.

Na druhej strane, veľmi málo problémov musí byť vyriešených v 12., 13., 14. alebo 16. hodine pracovného dňa. Takmer všetko počká do rána.

Dobrú noc a sladké sny.


Autor: Jason Fried, zakladateľ a CEO Basecamp-u, spoluautor kníh Getting Real, Práca na ďiaľku a NYT bestsellera Restart
Zdroj: signalvnoise.com

Korektúra: Jana Lászlóová

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

2 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *