Začnime tu - Odvaha 1

Začnime tu – Odvaha

SONY DSC

O odvahe sme už písali viackrát. Nielen z môjho pohľadu patrí medzi štyri základné vlastnosti, ktoré potrebuje muž nadobúdať. Už sme sa venovali cti, sile a dnes je pred nami odvaha. Táto charakterová črta definuje mužov v mnohých nesúvisiacich kultúrach. Gréčtina (andreia) aj latinčina (virtus) dávajú mužnosť a odvahu, takpovediac, do rovnosti. Myslíte, že máte dosť priestoru prejaviť túto schopnosť?

Aby existovala odvaha, musí existovať aj risk. Ak teda v mojom živote nie je priestor pre nič nebezpečné, nemá sa kde prejaviť ani virtus. Zdá sa logické premýšľať o tom, že veci, ktoré sa dajú nadobudnúť, sa dajú aj stratiť. Je teda možné, že pri nedostatku podnetov môže aj táto vlastnosť zakrpatieť alebo sa úplne vytratiť?

V minulosti naši predkovia žili v oveľa nebezpečnejšom svete ako my. Podnetov pre odvahu bolo teda prirodzene viac. Nepriateľský kmeň alebo divočina poskytovali o čosi viac zrejmých možností. Kontrast s tým, čo žijeme my, je veľmi zreteľný. Ak chcem zažiť nebezpečenstvo, tak sa potrebujem dostať do armádneho konfliktu alebo k nejakému adrenalínovému športu.
Je to však jediná možnosť?
Povedzme, že sa denne stretávame s menšími možnosťami preukázať odvahu. A často nezvládame drobnosti. Ak teda nedokážem pozvať osobne ženu na rande, prečo mám dojem, že by som zvládol iné, odvahu vyžadujúce situácie? Majte na mysli, že hovoríme o situáciách, ktoré sú pre nás nekomfortné a naháňajú nám strach.
Problém je, z môjho pohľadu, aj v popkultúre, ktorá dáva za vzor skôr „Jackass” (skupina mladých ľudí riskujúca v nezmyselných aktivitách), ako mužov, ktorí sa rozhodnú podstúpiť riziko v práci, či vzťahu. Nie je absurdné, že niekto považuje za väčšie hrdinstvo spustiť sa v nákupnom vozíku zo schodov ako osloviť nádhernú ženu? Skutočná odvaha dokáže otvoriť v našich životoch nové možnosti. Schopnosť riskovať by sa z našich životov nemala nikdy úplne vytratiť.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Chlap si nájde čas

Rovnako ako sila, aj odvaha sa prejavuje na rôznych úrovniach – fyzickej, morálnej, intelektuálnej. To je tá substancia, ktorá dokáže poháňať silu, postaviť sa bolesti, keď je „rozumnejšie” skryť sa alebo utiecť.

Ak spomíname bolesť, je treba povedať, že je nutné spájať odvahu s obeťou. Ak sa totiž postavíte strachu, bolesti a risku, je pravdepodobné, že vás to niečo bude stáť. Pokojne si premyslite akýkoľvek hrdinský príbeh, ktorý vás motivuje a nájdete potvrdenie. Muž, ktorý nie je ochotný prinášať obeť alebo riskovať pre iných, keď je to nutné, nie je hrdina. Aby sme si neulietali na tom, že odvaha je mužská vlastnosť… Ženy používajú odvahu v rovnakej miere ako muži. Precitlivelá ženskosť je konceptom 21. storočia a západnej civilizácie.  Ale v tejto téme môžeme pokračovať inokedy.

Na záver… Ako je to teda zo strachom? Už nikdy sa po tomto článku nebudem ničoho obávať? Odvážny muž sa obáva toho, čoho sa obávať má, no prekonáva strach rozhodnosťou. Jediné, čo skutočne potrebuje, je správny dôvod. Mám dostatok dôvodov k odvahe, keď je potrebné sa obetovať a riskovať?

Život sa scvrkáva alebo rozpína podľa tvojej odvahy.

Anais Nin

O odvahe ešte tu, tu a tu.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: gratisography.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

2 Comments

  1. Nie celkom rozumiem tomuto: “Precitlivelá ženskosť je konceptom 21. storočia a západnej civilizácie.”

    1. Mám dojem, že v našej kultúre sa precitlivelost považuje za typicky ženskú vlastnosť. To nie je pravda, ani štandard. Ak sa to aj stáva normou, tak tomu v predchádzajúcich storočiach nebolo. Ženy v histórii mali aj úlohy bojovníkov, vodcov, motivátorov, mudrcov. Samozrejme ženské archetypy sú odlišné od mužských, ale hystéria, precitlivelosť, alebo nezvládnuté emócie nie sú nič, čo by sme mali vnímať, ako súčsť ženského obrazu. Možno veľmi komplikovane napísané, ale idem priamo z hlavy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *