Utrpenie a sila 1
Ostatné Život muža

Utrpenie a sila

Utrpenie a sila 3

Jednou z najnebezpečnejších vecí, ktoré nás v súčasnosti prenasledujú, je komfort a pohodlie. Zo všadiaľ sa na nás rútia nápisy reklám, ktoré nám zaručujú pohodlný život bez utrpenia a bolesti — ak si kúpime onaký alebo hentaký tovar.

To všetko je ilúzia. Vo vede a technológii sa utrpenie naďalej nevylučuje. Každý problém, ktorý vyriešime, prinesie niekoľko ďalších. Život zahŕňa utrpenie a my sa formujeme iba tým, ako na toto utrpenie odpovedáme.

Existuje jedno nepísané pravidlo — ak v mužnosti nerastieš, ochabuje a umiera. Mužnosť nie je automatická, vyžaduje úsilie. A rovnako, ako naše telo musí mať fyzickú starostlivosť a prijímať potravu, tak aj naša mužnosť. Ako tento rast dosiahnuť? Prijať nevyhnutné utrpenia a skúšky života. Často si mylne myslíme, že mužnosť by bola ľahšia, ak by sme boli zbavení výziev či otravných ľudí navôkol. Ale rovnako, ako nemôžeme cvičiť trpezlivosť bez príležitosti vydržať, nemôžeme sa stať silnými, kým nás niečo neprovokuje.

Sú to práve bolesti pri cvičení, ktoré budujú silu nášho tela. A takisto vnútorný odpor, vnútorné bôle, ktoré cítime pri každom vyrušení, rozptýlení či skúškach života, nám pomáhajú rásť v mužnosti. Prekážka je príležitosť, skúška dar. Stačí ich objať a stať sa silnejším.

Inšpirované: catholicgentleman.net

Autor: Štefan Moravčík


Korektúra: Jana Lászlóová
Fotografia: unsplash.com

3 komentáre

  1. Prekážka je príležitosť, skúška, dar. Stačí ich objať a staneš sa silnejším!!!
    Silná myšlienka..

    • Vďaka za podčiarknutie myšlienky.

    • Ľuboš, vďaka za komentár. Práve táto veta mi robila najviac problém pri preklade.V origináli znie trochu inak a musel som tú myšlienku kultúrne preniesť a strávil som dosť veľa času rôznymi popismi, ako to spraviť a vyjadriť, aby to bolo dostatočne silné, výstižné a oslovujúce. Som rád, ak sa tak podarilo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*