Začnime tu - Česť 1

Začnime tu – Česť

UYEQFX5VDZ

Otázku, kde začať, som pri rozhovoroch o mužnosti dostal mnohokrát. Ako šéfredaktor by som mal odporučiť všetkých na náš magazín. No to nie je to podstatné. Verím, že môžeme byť súčasťou mozaiky, ale to skutočne dôležité máte na dosah ruky a vôle. Pointu nachádzam v štyroch slovách.

Niektorí v nasledujúcich bodoch identifikujete jadro toho, čo to znamená byť chlapom, iní možno nebudete súhlasiť. O nasledujúcich pojmoch nehovorím iba ja, zhodnem sa na nich s viacerými mužmi, ktorí sa tejto téme venujú. Celkom určite sa priplietli pod nohy aj vám. ČESŤ, ODVAHA, SILA, OVLÁDANIE.

Česť

Mnohí máme pocit, že tomuto slovu rozumieme. V poriadku, tak na chvíľku prestaňte čítať a vysvetlite ho vlastnými slovami… Nie je to jednoduché, však?

Česť je povesť hodná rešpektu a obdivu. Túto povesť získavame dodržiavaním pravidiel cti, ktoré má každá skupina, kmeň, gang a podobne. Možno sa vám to nezdá, no skúste premýšľať nad nepísanými pravidlami, ktorých dodržiavanie vám zabezpečuje úctu vašich priateľov. Dnes rozumiem cti v dvoch úrovniach, tak ako o nej hovorí antropológ Frank Henderson Stewart. Horizontálnej a vertikálnej.

Horizontálna česť je o vzájomnom rešpekte. Nemám na mysli humanistický koncept ,,všetci ľudia budú bratia”, ale rešpekt na základe určených štandardov v skupine. Rovnako tak môžeme hovoriť o kódexe cti alebo o jadre mužnosti. Aby ste si hneď nepredstavili Chammurapiho zákonník, tak hovorme o minimálnych požiadavkách. Tie by mali byť členom jasné a ich porušenie by znamenalo stratu istého statusu. Ak sa o česť nedá prísť, nikto by ju nepovažoval za hodnotu.
V horizontálnej rovine je nevyhnutná skupina seberovných. To sú tí, ktorí vyznávajú spoločné hodnoty a zhodnú sa na spoločných požiadavkách. Na základe toho si vzájomne prejavujú rešpekt. Do takejto skupiny nepatrí každý. Nakoniec, takýto okruh sa dá udržiavať len v spojení dôvery a otvorenosti.
Treťou potrebnou vecou je zdravá hanba, alebo pocit záväzku. Vnútorná motivácia, že ak sa prestanem zaujímať o život cti, stratím rešpekt tých, na ktorých záleží. Všetko, alebo nič.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Čo číta zakladateľ Martinusu či manažér v Google? 9 kníh, ktoré odporúčajú úspešní Slováci

Vertikálna česť je o prijímaní úcty za to, že človek vyniká v nejakej oblasti, či už zdatnosti, schopnosti, alebo občianskej aktivite. Samozrejme, nie je jedno, od koho takáto česť prichádza. Ak spievaš a pochváli ťa matka výrokom, že nič lepšie nepočula, alebo ťa pochváli uznávaný hudobný kritik, je prirodzené viac oceniť pochvalu človeka z brandže. Vertikálna česť znamená prijať uznanie/obdiv  skupiny, v ktorej som sa rozhodol existovať.  Toto znamená skutočne veľa, preto je nevyhnutné obklopiť sa ľuďmi, ktorých názor si vážim. Tejto úrovni teda predchádza horizontálna úroveň.

Rešpekt a obdiv, horizontálna a vertikálna rovina.

Česť však prináša osoh najmä vtedy, ak ju na vás dokáže rozoznať vaše okolie.  Bez toho je to iba idea vo vašom vnútri, ktorá nedochádza naplnenia. Nie je to však nedosiahnuteľná myšlienka. Tak, ako som naznačil v úvode, ide o hodnoty, ktoré sú na dosah vašej vôle.
Ak chceme ďalej premýšľať o kódexe mužnosti, potrebujeme rozbaliť ďalšie tri hodnoty, ktoré sme spomenuli na začiatku. V pokračovaní sa budeme venovať ďalšej z nich.


korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *