Začnime tu - Sila 1

Začnime tu – Sila

187H

Peťo, mohol by si otvoriť tú fľašu? Neviem s tým uzáverom pohnúť. Prepáč, láska, ale budem musieť zavolať suseda, to je nad moju silu.
Tak toto by bola jedna z veľmi ponižujúcich situácií, ktoré by som nechcel zažiť. Ale prečo? Veď na pohľad ide o nepodstatnú vec. Ale sila je pre mňa jednou z vlastností, ktorá definuje muža. 

Sila je niečo, v čom muži vynikajú nad ženami. Je to síce politicky nekorektné a môžete sa toho chytiť, no v skutočnosti muži ako skupina vo fyzickej sile vynikajú nad ženami. Mám teda pocit, že v rámci rovnostárstva musíme túto tému opustiť, nevenovať sa jej a tento pojem označiť ako barbarský a nehodný 21. storočia. V skutočnosti to ženy nemusia vnímať ako útok. Ženy sú silné, nielen vo fyzickej oblasti, no muži majú k dispozícii väčší objem sily. A to nás odlišuje, čo neznamená, že nás to oddeľuje. Považujem za absolútne v poriadku, ak prezentujeme ženy ako schopné, silné líderky, ale kde je treba silných mužov? Aspoň moje predstava je, že výrok ,,Jano miluje jemnosť Aničky a je schopný ju ubrániť” nenahradil výrok ,,Anička miluje Jankovu jemnosť a ochráni ho v nebezpečenstve”. Sila je často považovaná za niečo hrubé a je stotožňovaná s násilím. My však nehovoríme o sile úderu, ale o sile postaviť sa tvárou v tvár problému. 

Na čo myslím?

Sila svalov je schopnosť používať telo a vykonať ním nejakú akciu. U človeka môžeme povedať, že sila je schopnosť vôle ovládať svaly. Slabý človek musí vyvinúť všetku svoju energiu na jednoduché úlohy ako príprava jedla, čítanie knihy, sústredenie sa. Čím silnejší som, tým je moja schopnosť, vôľou ovládnuť seba samého, väčšia. Takýto pohľad nás posúva na trocha inú pozíciu. Zrazu už nejde len o fyzickú, ale aj abstraktnú záležitosť. 

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Zmena

Fyzická sila svalov nie je jedinou silou, s ktorou pracujeme. V počiatkoch ľudstva možno áno, no vieme, že fyzicky silným mužom vládli fyzicky slabší muži a ženy, pretože boli šikovnejší. Oni tak iba potvrdili, že sila je vždy nejaký druh dominancie niečoho nad niečím. Dominancia znie hrozivo. No skutočne je to negatívny pojem?

Dôležité zostáva, čo je pohonom, alebo motiváciou. Sila je totiž iba schopnosť, potenciálna energia. Sila bez motivácie je mrhanie energiou. Muž, ktorý chce používať silu, jej musí dať smerovanie, zmysluplný smer, účel.

Ide teda o schopnosť ovládnuť vôľou seba alebo svoje okolie za zmysluplným účelom. Každá cnosť je tak do istej miery jej prejavom. Tam, kde sa takáto schopnosť nevyžaduje, sa muži stávajú slabými, alebo zostávajú deťmi neschopnými ovládať ani sami seba. Prejaviť emócie je v poriadku, ale slabosť nie je ,,nová sila”.

Horšie ako byť slabý, je byť slabochom. V poslednej dobe sa čoraz viac presviedčam o tom, že morálna odvaha, sila osobnosti alebo česť nie sú v bežnej výbave človeka. Najviac ma snáď vytáčajú rôzni hovorcovia a tí, čo sa za nich skrývajú.  Prichytení pri klamstve jachtajú, kokcú, nedokážu sa postaviť pravde čelom. Sú to bezcharakterní ľudia? Iste nie. Dúfam. Ale toto jednanie hovorí aj o tom, že môžeš mať všetko (dobré srdce, vzdelanie, popularitu, spôsoby, empatiu, majetok), ale ak ti chýba sila, nedokážeš pracovať so svojim potenciálom. Sila si vyžaduje zdržanlivosť a sebaovládanie, ale aj sebaúctu a rozhodnosť. Je to o schopnosti stáť za svojim presvedčením napriek odsúdeniu.

Ak to chcete jednoducho a ,,po lopate”, sila je nedostatok schopnosti vyhovárať sa. Ide o schopnosť akceptovať realitu života a urobiť z nej to najlepšie. Slabosť je často synonymom pre lenivosť. Možno stačilo napísať tieto dve vety.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Slabiny

Dovoľte mi na záver trocha sentimentálnosti. Sila znamená morálnu odvahu stáť proti výsmechu davu a proti nezmyselnému hluku. Bralo, na ktoré udiera more, hory, ktoré sa nepohnú pred búrkou.


Korektúra: Ivana Badiarová
Fotografia: gratisography.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

4 Comments

  1. “Sú bezcharakterní. Určite nie.” Tak ak si mal na mysli politikov. JEDNOZNAČNE A BEZ OKOLKOV SÚ BEZCHARAKTERNÍ. Postupom času si začínam myslieť, že niektorí sú aj psychickí narušení a chronickí klamári (všetci vieme koho mám na mysli, jeho žena sa zaňho musí neskutočne hanbiť).

    1. Ja mám stále nejakú idealistickú predstavu, že málokto sa ráno prebudí s predstavou, že ide robiť zlo. Pravdepodobne uverili tomu, že robia správne rozhodnutie. Aj predmetný gazda 🙂 Dokonca je možné, že by sa hájili, že ich kroky sú prejavom sily, morálky a charakteru. A v takom prípade považujem za absolútnu biedu, že nemajú okolo seba blízkych priateľov, ktorí by im povedali, že sa majú prestať správať ako duševní trpaslíci.

  2. Michal hadzat vsetkych do jedneho vreca je asi ta najprimitivnejsia vec na svete. osobne poznam pokitika ktory mi ak to mozem tak povedat zachranil zivot. a to nemyslim nejakym slovom ale ozajstnym skutkom. a nie len mne… zodpovedne mozem povedat ze robi v politike naozaj velky kus prace. a vyrokom ze vsetci su bezcharaktern urazas aj ludi ktorych si v zivote ani len nevidel a v tom pripade sa skor pridavas na stranu bezcharakternych ty sam… zamysli sa nad tym…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *