1.časť: A ty si sa už skontroloval? 1

1.časť: A ty si sa už skontroloval?

„Iba pod údermi kladiva osudu, vo vyhni utrpenia, získava život formu a tvar.“ (V. Frankl) 

Už od detského veku som sníval a premýšľal o živote v dospelosti. Aké to bude, keď sa ožením, akú budem mať manželku a deti, čo keď vážne ochoriem, aké to bude mať sex, aké to bude, keď dám víťazný gól v Lige majstrov a stanem sa slávnym, aké to bude stavať dom pre moju rodinu, jednoducho, aké to bude, keď budem dospelým… Gól v Lige majstrov som síce nedal a ani nikdy nedám. Ale podarili sa mi iné veci.

„Iba pod údermi kladiva osudu, vo vyhni utrpenia, získava život formu a tvar.“ (V. Frankl) 

Už od detského veku som sníval a premýšľal o živote v dospelosti. Aké to bude, keď sa ožením, akú budem mať manželku a deti, čo keď vážne ochoriem, aké to bude mať sex, aké to bude, keď dám víťazný gól v Lige majstrov a stanem sa slávnym, aké to bude stavať dom pre moju rodinu, jednoducho, aké to bude, keď budem dospelým… Gól v Lige majstrov som síce nedal a ani nikdy nedám. Ale podarili sa mi iné veci.

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

  • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
  • Privátne četovanie
  • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
  • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
  • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
  • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
  • 10% zľava na náš merch
  • Prístup k prémiovým článkom
  • Prístup k prémiovým podcastom


“Ak dokážeš sniť, nedať však snom vládu…” Rudyard Kipling: Ak

Po mnohých sklamaniach a zlyhaniach som stretol úžasnú ženu. Takú, pri ktorej som dospel, vzal si ju za manželku, narodil sa nám syn a začali sme stavať dom. A potom prišiel moment, keď sa opäť potvrdilo, že život je ako Kinder surprise. Plný prekvapenia! Jedného večera, keď sme zaspávali, som si ako každý správny chlap kontroloval moje nadobíčko a nahmatal som si na ľavom semenníku hrčku. Najprv prišiel šok, keďže som sa s tým v okolí nestretol. Zľakol som sa a manželke vravím: “Nahmatal som si hrčku!” Nahmatala hrčku, ako odborník na Braillovo písmo, a odpovedala, že to nič nebude. Hovorím si ok. Ale kľudu mi aj tak veľmi nedodala. Aj tak som šiel na urológiu a po vyšetrení mi doktor zahlásil, že to bude cysta alebo zápal a naordinoval antibiotiká. Prvotná fáza prešla v pohode. Aj som na to zabudol, veď ak je to cysta, pochopil som, že to nič vážne nebude. O niekoľko mesiacov som bol na kontrole a opäť som dostal antibiotiká a znova  sa objavila cysta. Tak teda fajn, pomyslel som si, keď cysta, tak cysta. Cystu som ešte nemal, tak čo nebolo, môže byť. Ale ako to už v živote býva, nielen v dramatickom filme sa niekedy veci poserú. Na ďalšiu kontrolu som prišiel zvedavý, ako sa to vyrieši s tou mojou cystou. Cítil som, že sa nič nemení. Nevedel som, ako sa to lieči, ale urológ mi povedal, že to asi bude treba operovať a poslal ma na urologické oddelenie v nemocnici. Majú lepší ultrazvuk, lepšie vybavenie, oni to už vyriešia. Ok, tretia operácia v živote, to zvládnem a do mesiaca budem fit, hovoril som si s ľahkovážnosťou mne vlastnou.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   297. Podcast Mužom.sk: Viktor Conorto (fighter, bare knuckle boxer...)


“Cítil som, že kráčam s osudom a celý môj predchádzajúci život nebol ničím iným ako prípravou na tento čas a túto skúšku.”  Winston Churchill 


Bol slnečný 25. máj, piatok. Mesiac po mojej 30-tke. Tešil som sa na víkend, keď som prišiel na oddelenie, ešte som bol v pohode. Premýšľal o stavbe, keďže sme mali rozostavaný dom a čo všetko ešte treba urobiť. Lenže cysta nebola cysta. Lepší  ultrazvuk lepšie videl- nádor. Aký krásny darček. Mladý doktor zahlásil, no tak ľavý semenník musí ísť von. Ľavý útok? A do prdele, zahlásil som. Mladý doktor pokračoval ďalej na pravý semenník a zahlásil- aj pravý musí von. Aj pravý útok? A do prdele po druhé, zahlásil som ja. A to už začínala panika. Opýtal som sa ho, už trošku šokovaný so slzami na krajíčku, ktoré sa mi začali tlačiť von a ktoré mi bolo ťažko zakrývať, takže ďalšie dieťa už asi nehrozí. No po resekcii teda určite nie. A do prdele po tretie. Nebolo iba do prdele… Moja manželka, učiteľka v MŠ, ktorá zbožňuje deti, možno už nebude mať ďalšie dieťa? Toto ma trápilo najviac. Čo tam po mne, ale malý Ďurko nebude mať brata alebo sestru? No do P….Mladý doktor si zavolal ďalšieho kolegu. Ten mi pridal trochu optimizmu, aj keď celkom vecne vyhlásil, že pravý možno nebude treba vybrať, možno sa iba odstráni nádor a zostane, ale ľavý proste musí ísť von. Obaja si na pomoc zavolali zástupcu primára, ktorý tiež pokračoval v žonglovaní mojich semenníkov, ale bol tiež optimista a povedal to, čo druhý kolega mladého doktora. A to ma trošku ukľudnilo. Konali rýchlo. Hneď v pondelok som mal prísť na príjem. Ok, ale ako to oznámim mojej manželke? Síce viem, ako ma má rada, ale čo mi povie, keď jej to oznámim? Čo urobí? Čo s jej túžbou mať veľkú rodinu? 

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   96. Podcast Mužom.sk: Kniha piatich kruhov (Mijamoto Musaši)


“Mužný duch znáša svoju chorobu, no myseľ zronenú kto môže zniesť?” Prísl. 18, 4


Sadol som do auta a so slzami v očiach som si opakoval: už asi nebudete mať ďalšie dieťa, už asi nebudete… A stále som myslel na moju manželku. Mal som chuť vytrhnúť volant, no taký silný až nie som… Tak som si po ňom aspoň udrel. Nepomohlo, ale tak som to videl vo filmoch. “Geniálny” antistres! Prišiel som domov a nedokázal som manželke oznámiť, o čo ide a ona hneď pochopila, že niečo nie je v poriadku. A ku*va… Po dlhšej chvíli uplakaný ako Cristiano, keď mu neodpískajú penaltu, som to zo seba nejako dostal. V pondelok operácia, pravdepodobne národ, teda nádor a hlavne možno už žiadne dieťa. Čakal som, čo bude. Manželka so slzami v očiach povedala tú pre mňa najsilnejšiu vetu: “Hlavná vec, aby si ty bol v poriadku!“ (Je to úžasná manželka!) 


  “Kto našiel dobrú ženu, našiel (niečo) znamenité a dostal milostný dar od Pána.” Prísl. 18,22 


Po premýšľaní cez víkend prišiel pondelok a predoperačné vyšetrenie, príjem a posledná noc so 100% útokom. V utorok už prišla orchiektómia, operoval ma našťastie primár, takže odstránil ľavý semenník a z pravého mi iba “odcvakol” nádor. Ale ostal, to je základ. Nestal sa zo mňa hybrid a zatiaľ si nepotrebujem tabletkami dobíjať testosterón. A musím priznať, že mi veľmi odľahlo, keď som sa prebudil po operácii a zacítil som tam pravú stranu útoku. Sranda, že vo futbale som tiež hral na pravej strane útoku. 


“Mojim najväčším šťastím bolo to, že ma vždy postretlo nejaké nešťastie.” Obsluhoval jsem anglického krále


Musím sa priznať, že som premýšľal všelijako, ale aj  vďaka určitým ľuďom som bol tak dobre nastavený, že ja som sám seba presviedčal, že to nič nie je. (Práve som mal rozčítaného Marca Aurelia a jeho myšlienky k sebe samému.) Ďalšia nejaká 2-3 týždňová maródka. Nevadí, život naučí. Nakoniec z toho bola ročná maródka. Primár ma ešte vyľakal na druhý deň, keď povedal, že ešte môžem mať aj metastázy, ale na CT vyšetrení sa nepotvrdili. Stále mám pred očami moju manželku, keď ma prišla pozrieť do nemocnice. Nemám rád, keď je smutná. A už vôbec nie, ak som príčina ja. V piatok som bol konečne prepustený domov v očakávaní na výsledok histológie. Po vystrašení výsledkom nádoru, ktorý bol zhubný, som dostal neoficiálne tipy od sestričky, že po zahojení ma čaká druhá operácia, 30x rádioterapia a neviem čo ešte. Našťastie, sestrička nie je doktor, nakoniec sa to skončilo iba dvomi dávkami chemoterapie. A pravidelnými kontrolami na onkológii a onkourológii a drobnými zdravotnými komplikáciami. Je to nič v porovnaní s pacientmi, ktorým nepomohla ani chemoterapia, rádioterapia a ani žiadna iná liečba a skončili na paliatívnych oddeleniach. 

Tento článok nemá byť o nejakom hrdinstve, nechcem sa ani ako hrdina tváriť. Hrdinov sú plné cintoríny. Ja som mal šťastie, že to dopadlo tak dobre. Stále to neberiem ako vážny priebeh nejakej vážnej choroby. Aj som si poplakal. Viac ako iba raz. Ale stále sa to snažím brať s humorom. Aj keď som bol napadnutý tumorom. Áno, priniesol nejaké zdravotné obmedzenia, bolesti, frustráciu, nejaké podoby depresie a podobné veci, niektoré ma budú trápiť aj do konca života. A  nemá to byť ani nejaká forma sebaľútosti. Ľutovať sa viem aj bez choroby. Článok má byť motiváciou pre iných chlapov a vznikol s neprestávajúcim pripomínaním a podporou chlapov z Mužom.sk.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   O tetovaní do hĺbky

Ďakujem mojej manželke za jej trpezlivosť, keď som to občas nezvládal a bol nepríjemnejší ako obvykle. Že jej nevadí, že sa zo mňa nedobrovoľne stal valach. Poznám jedného a je to super chlap, beriem si príklad.


korektúra: Ivana Varga
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

4 Comments

  1. Dakujem za clanok, prave je obdobie ked prezivam podobnu vec nahmatal som si hrcku (avsak an inom mieste) a nie je to cysta /uvidim co povedia dalsie vysetrenia/ a do toho mi prisiel tento clanok, dokonca ved mame rovnaky. Clovek az potom zisti co za blbosti povazujeme za starosti a problemy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *