Som bohatý. Čo s tým? 1
|

Som bohatý. Čo s tým?

231H

Niektorí majú minimum, iní sú miliardári. Samozrejme, že je to obrovský rozdiel. Ale svojmu synovi by som rád povedal, že vlastniť niečo znamená viac ako len mať. Toto nastavenie mysle predchádza všetko ostatné. Potom môžeš začať premýšľať nad ďalšími vecami. V tomto blogu nečakaj analýzu ekonomických prístupov, ale môj jednoduchý pohľad na život.

Hneď na začiatok to rozseknime. Vlastníš množstvo vecí. Netvár sa, že nie. Vlastníš materiálne veci, máš nejaký súbor schopností, vlastníš vzťahy (táto predstava je trocha špecifická, ale je to tak). Prevláda presvedčenie, že tieto veci v tvojom živote majú produkovať zisk a benefity, z ktorých budeš ťažiť. Ak to nefunguje, prichádza nespokojnosť. Môžeš vyhodiť materiál, prepustiť zamestnancov, prerušiť vzťahy. Jednoducho vyvodíš dôsledky. To je štandardný prístup.

V skutočnosti je vlastníctvo o niečom inom.

Vlastníctvo je správanie a nastavenie mysle, kde preberám plnú zodpovednosť a odmietam za neúspechy viniť okolnosti alebo kohokoľvek okolo seba.

Byť majiteľom firmy, projektu, mať talent, byť účastný vzťahov nie je o prezentovaní mojej nadradenosti, ale o zodpovednosti, ktorú nesiem za ľudí v mojom okolí.
Zatmenie rozumu, ktoré pozoruješ u niektorých „podnikateľov”, tyranov, egomaniakov je výsledkom toho, že nevidia, že synonymom vlastníctva je zodpovednosť. Možno čítaš o sebe. V takom prípade sa potrebuješ spamätať. Brániť ti môže pýcha, nadradenosť, prehnané ego. To posledné môže byť obrovská prekážka, pretože je ťažké povedať „je to MOJA chyba, nie tvoja”.

Mal by si vytvárať hodnoty, ktoré budú mať dosah. Prinášať niečo okoliu, ľuďom, ktorí pre teba alebo s tebou makajú. Žiť rozdiel medzi konzumom a prínosom.

Som dospelý chlap. Nesiem zodpovednosť za veci, ktoré vlastním. Nikto iný sa o ne nepostará. Predstava, že by sa na túto vlnu naladili viacerí muži, je povzbudzujúca.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   32. Podcast Mužom.sk: Boj, ktorý nám hrozí

Pre fanúšikov

Teraz trocha osobne. Nejaký čas vedieme magazín mužom.sk. Neprevádzkujeme ho kvôli zisku, aj keď by nebolo zlé, ak by nejaký v budúcnosti priniesol. Obaja zakladatelia máme zamestnanie, ktoré nás živí podľa potrieb, tak na čo premýšľať nad ziskom? Vlastniť mužom.sk je zodpovednosť. V tom, čo prezentujeme, čo prinášame a tvrdíme. Rovnako nesieme zodpovednosť za tých, ktorí uverili nášmu nadšeniu a už takmer dva roky pracujú na tomto projekte z čistého presvedčenia. Ich by sme radi odmenili v prvom rade.

Máme za sebou viac ako 200 článkov a vidíme ďalšie možnosti, kam sa dá ísť. Máme predstavu o kvalitnom youtubovom kanále, dobrom podcaste a overených spoluprácach. Prinášať vám hodnotný obsah pre nás znamená to, o čom som písal vyššie. Bude nás to stáť námahu a vašu podporu. Nechceme ísť do lákavých reklám, za ktoré sa nezaručíme a omnoho radšej budeme fungovať s podporou tých, ktorým niečo prinášame. Ak ste ochotní nám nejako pomôcť alebo nás podporiť, porastieme v kvalite.

Vlastniť znamená mať vplyv. Robme to zodpovedne.

fotografia: gratisography.com
korektúra: Jana Lászlóová

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *