Nedeľné úvahy: Jednoduchosť neznamená lenivosť 1

Nedeľné úvahy: Jednoduchosť neznamená lenivosť

Jednoduchosť ako pojem naberá priam mýtické rozmery. Keby sme si mohli dajako zjednodušiť život, povieme si, iste by sa tým vyriešil nejeden problém. Napriek tomu väčšinou ideme na zjednodušovanie svojich životov zo zlého konca.

Jednoduchosť ako pojem naberá priam mýtické rozmery. Keby sme si mohli dajako zjednodušiť život, povieme si, iste by sa tým vyriešil nejeden problém. Napriek tomu väčšinou ideme na zjednodušovanie svojich životov zo zlého konca.

Jednoduchosť sa chápe často v zmysle robiť menej, čo je, popravde, dosť skostnatené vnímanie. Takí mnísi napríklad bývali stelesnením jednoduchosti a hoci sa oveľa menej venovali svetským veciam, o to viac sa venovali štúdiu, kontemplácii, modlitbe a iným veciam.

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

  • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
  • Privátne četovanie
  • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
  • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
  • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
  • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
  • 10% zľava na náš merch
  • Prístup k prémiovým článkom
  • Prístup k prémiovým podcastom

Pravdupovediac, nedá sa tvrdiť, že robíme celkovo menej. Keď začneme robiť niečoho menej, logicky z toho vyplýva, že nadobudnutý čas putuje inam. Keď skrátime čas strávený s priateľmi, v komunite, či v práci, získame viac času napríklad na Netflix.

Čo teda vlastne robíme, keď vravíme, že si veci zjednodušujeme? Redukujeme čas aktivít, ktoré nás stoja veľa námahy a namiesto nich sa venujeme niečomu jednoduchšiemu. To je len krajší názov pre lenivosť a prieči sa to nášmu vnímaniu jednoduchosti ako takej.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   283. Podcast Mužom.sk: Sloboda je viac.

Iný príklad. Dajme tomu, že zatúžime po nádherne strávených sviatkoch, no vypustíme pritom všetky tradičné činnosti, ktoré by ku tomu prispeli, dôjde ku konfliktu záujmov medzi našimi túžbami a konaním. Následkom toho v našich životoch zavládnu pocity rozporuplnosti a zmätku. O jednoduchom živote by v takomto prípade nemohlo byť ani reči.

Skutočná jednoduchosť je mať cieľ a všetko ostatné mu prispôsobiť. To môže znamenať, že naozaj budeme musieť venovať menej času veciam, ktoré nás od cieľa vzďaľujú a viac času a úsilia veciam v záujme jeho naplnenia. Činnosti v našich životoch by mali v konečnom dôsledku pracovať spolu v harmónii na uskutočňovaní hlavného cieľa.

Prosím, vykoreňte všetky veci, ktoré neprispievajú k vašim túžbam a vyplňte vzniknuté medzery niečím, čo vás k cieľom dostane bližšie. Jednoduchý život sa netýka len objemu, či k množstva úsilia. Ide najmä o našu integritu a vnútornú celistvosť.


preklad: Zuzana Kováčová
zdroj: artofmanliness.com
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *