Ako vyťažiť z čítania kníh čo najviac a ako si viesť “commonplace book" 1

Ako vyťažiť z čítania kníh čo najviac a ako si viesť “commonplace book”

Commonplace_book_mid_17th_century

V tomto článku vám predstavím jednu z metód, ako z čítania kníh získať čo najviac, aby knihy neboli pre vás iba relaxom, ale aj nástrojom zmeny a osobného napredovania.

Už ste sa určite stretli s tým, že sa kapitoly v niektorých knihách začínajú citátom. Buď vás takto chce autor uviesť do kontextu kapitoly, alebo chce jednoducho zvýšiť vážnosť toho, čo bude nasledovať, tým, že najprv odcituje Platóna. Ale zamysleli ste sa niekedy, odkiaľ tieto citáty pochádzajú? Je veľmi pravdepodobné, že autor si vybral tú jednoduchšiu cestu a pri kapitole o úspechu narýchlo zadal do Google výraz “úspech citáty” a skopíroval prvý, ktorý mu prišiel pod ruku. Druhou možnosťou je, že autor citát našiel vo svojej vlastnej zbierke, ktorá sa po anglicky nazýva “commonplace book”.

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

  • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
  • Privátne četovanie
  • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
  • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
  • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
  • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
  • 10% zľava na náš merch
  • Prístup k prémiovým článkom
  • Prístup k prémiovým podcastom

Commonplace book

“Commonplace book” je zbierka citátov, myšlienok a vedomostí či už vo fyzickej podobe (poznámkový blok, kartičky…), alebo v digitálnej podobe (Evernote, online blog…). Takéto zbierky sú obľúbeným nástrojom medzi spisovateľmi, čitateľmi a učencami. Svoj “commonplace book” si písali napríklad Francis Bacon, John Milton, Ralph Waldo Emerson, Henry David Thoreau či Mark Twain. Z našich súčasníkov sú to napríklad Ronald Reagan, Bill Gates a taktiež spisovatelia Robert Greene a Ryan Holiday.

Práve posledný menovaný, Ryan Holiday, je človek, vďaka ktorému som sa ku “commonplace booku” dostal. Na svojom blogu detailne opisuje, ako si vytvára svoju vlastnú zbierku citátov, ktorá mu potom pomáha pri písaní vlastných kníh.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   82. Podcast Mužom.sk: Válka umění (Steven Pressfield)

Ale “commonplace book” nemusí byť užitočným nástrojom iba pre spisovateľov. Tým, že si zaujímavé myšlienky zaznačíte, lepšie si ich zapamätáte a môžete sa k nim kedykoľvek vrátiť.

Ako teda z čítania získať čo najviac? Píšte si “commonplace book”. Tu je spôsob, ktorý som prebral od Ryana Holidaya.

Ako si vytvoriť vlastný commonplace book

1. Správajte sa ku knihám ako k študijnému materiálu

“Nikdy nečítajte knihu bez toho, aby ste mali v ruke pero.”
– Benjamin Franklin

Jeden z citátov v mojom “commonplace booku” je práve tento od Benjamina Franklina. Prvým krokom, ako vyťažiť z kníh maximum, je prestať sa k nim správať, akoby boli zo zlata. Knihy sú študijný materiál. Knihy sú vaše a len vaše učebnice. Na konci roka ich nebudete musieť vrátiť. Preto pri čítaní majte stále pri sebe pero alebo ceruzku a a hneď ako vás niečo zaujme, podčiarknite si to.

Ak máte k textu nejaké otázky alebo s niečím nesúhlasíte, pokojne si to napíšte na okraj.

2. Zahýbanie rohov

Aby ste vedeli v budúcnosti rýchlo identifikovať časti knihy, ktoré ste si podčiarkli, je dobrým zvykom zahýbať rohy strán. V praxi sa mi osvedčili 2 druhy zahnutia. Ak som si na tej strane niečo podčiarkol, zahnem dolný roh. Ak je na tej strane niečo, k čomu sa chcem ešte vrátiť, pretože som tomu nerozumel, nesúhlasím s tým alebo nad tým potrebujem viac porozmýšľať, zahnem horný roh.

Takto sa môžem ku knihám kedykoľvek vrátiť a okamžite nájsť najdôležitejšie state, ktoré ma pri čítaní zaujali.

3. Prepísanie podčiarknutých myšlienok do “commonplace booku”

Súhlasím s Ryanom Holidayom v tom, že po prečítaní celej knihy je dobré si dať od nej týždeň pauzu. Nechať si ju uležať v hlave a trochu si vytvoriť odstup.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Zo života muža – John Muir: Pomsta sebe samému

Po týždni sa ku knihe vráťte a opäť si prejdite všetky podčiarknuté miesta. Ak vám podčiarknutá myšlienka dáva aj po týždni zmysel a myslíte si, že je hodná “zvečnenia” do vášho “commonplace booku”, prepíšte si ju tam.

To, v akej forme si budete “commonplace book” viesť, je na vás. Ryan Holiday preferuje fyzickú podobu kartičiek:

photo-2
Zdroj: http://thoughtcatalog.com/ryan-holiday/2013/08/how-and-why-to-keep-a-commonplace-book/

Ak ručne prepisujete citáty na papier, je väčšia pravdepodobnosť, že si ich aj lepšie zapamätáte. Ďalšou výhodou môže byť aj následná práca s takýmito kartičkami. Viete si ich pri písaní vašej ďalšej knihy rozložiť pred seba na zem, alebo pripnúť na stenu ako Carrie Mathison v Homelande.

Tiež som svoj “commonplace book” začal písať na kartičky, ale po krátkom čase mi to prestalo vyhovovať. Už po prekročení prvej stovky kartičiek som sa v nich prestával orientovať. Preto som časom prešiel na digitálnu verziu a všetky citáty si píšem do Evernotu. Nie je to také romantické, ako starý dobrý papier a pero, ale vyhľadáva sa mi v tom jednoduchšie.

Screen Shot 2015-07-30 at 12.32.18

Vyskúšajte si sami, čo bude najviac vyhovovať vám. Možno kartičky, Moleskine, Evernote, alebo si dokonca môžete viesť online blog prístupný aj pre ostatných, podobne ako Bill Gates.

4. Nečakajte, kým sa vám nakopia knihy

Táto metóda stojí a padá na pravidelnosti a vybudovaní zvyku. Keď si každú sobotu sadnete a prepíšete si citáty z knihy, čo ste minulý týždeň prečítali, tak vám to zaberie rádovo pár minút. Nečakajte, kým sa vám knihy nakopia. Ak viete, že potrebujete prejsť 5 kníh, ktoré ste tento mesiac prečítali, oveľa ťažšie sa k tomu donútite.

5. Začnite teraz

Je jedno, akým spôsobom, ale začnite teraz. Zoberte si ceruzku do ruky a začnite podčiarkovať, zahýňať rohy, písať si poznámky a prepisovať to, na čo nechcete zabudnúť, do “commonplace booku”.

“Commonplace book” však nie je výhradne len o knihách. Zaujal vás citát vo filme? Alebo báseň? Text piesne, príslovie, porekadlo, či dokonca vtip? Na to všetko sa hodí “commonplace book”.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Čo nič nestojí, za nič nestojí 2.

V angličtine existuje takáto pekná fráza, “It’s simple, but it’s not easy.” Teda v preklade, “je to jednoduché, ale nie je to ľahké.” Princíp “commonplace booku” je jednoduchý, ale nie je ľahké si ho poctivo dlhodobo písať. Výsledok však stojí za to.

Historik Douglas Brinkley povedal o Ronaldovi Reaganovi toto:

“Ak by dom Reaganovcov zachvátil požiar, zbierka poznámok by bola jedna z vecí, ktoré by Reagan okamžite zachraňoval. Túto zbierku so sebou nosil všade, kam chodil, ako keď tesár všade nosí svoje nástroje. Toto boli nástroje pre jeho remeslo.”

 

Ďalšie články v sérii o knihách:

  1. 6 dôvodov, prečo knihy v 21. storočí nevymreli, a prečo by ste ich mali čítať
  2. 7 rád, ako čítať viac kníh
  3. Ako vyťažiť z čítania kníh čo najviac a ako si viesť “commonplace book”

 

Korektúra: Jana Lászlóová
Úvodná fotografia: Commonplace book mid 17th century” by Beinecke Flickr Laboratory[Commonplace book], [mid. 17th c.] Uploaded by Edward. Licensed under CC BY 2.0 via Wikimedia Commons.

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *