Ako a prečo napísať svoj osobný manifest 1

Ako a prečo napísať svoj osobný manifest

radiovysielacKeď poviem „Manifest“, tak si mnoho ľudí predstaví niečo s komunistami – čo je pochopiteľné. Toto slovo bolo počas histórie použité na rôzne účely.

Ale čo keby som ti povedal, že napísanie vlastného manifestu ma ako muža úplne zmenilo?

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 4 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Manifest – definícia

Slovo manifest má svoje korene v latinskom manifestum, čo znamená čistý alebo priezračný. Definuje sa ako prehlásenie názorov, motívov, viery a záujmov jednotlivca alebo skupiny. Je to jednoduchý dokument, ktorý organizácia alebo jednotlivec napíše a vyhlási v ňom, čo je pre neho dôležité.

Funguje ako jednoduché vyjadrenie princípov a zároveň aj ako jednoznačné a občas revolučné volanie k činu. Tým, že núti ľudí prehodnotiť rozdiel medzi jednotlivými princípmi a ich aktuálnym stavom, manifest podporuje odhodlanosť a vyzýva k zmene.

Aj keď ide o verejné vyhlásenie, každý muž môže mať vlastný, súkromný manifest.

Veľa ľudí má už aj teraz knihu alebo iný dokument, ktorý je pre nich dôležitý a zhŕňa ich názory a vieru. Pre niektorých je to nejaký náboženský text, pre iných je to ústava. Dokonca som poznal človeka, pre ktorého to bol Machiavellieho Vladár, a stále neviem, čo si o tom myslieť.

Výhody manifestu

Hlavná výhoda je, že funguje ako konštantná inšpirácia a môže byť čítaný každý jeden deň. Môžem napríklad úplne súhlasiť s Bibliou, ale prečítať ju celú, každý jeden deň, by bola neuveriteľná záťaž.

Ja osobne si čítam svoj manifest každý deň predtým, než idem do práce. Sústreďuje to moju myseľ tým, že mi pripomína moje priority. Zaoberám sa v ňom otázkami typu: ako sa chcem správať k priateľke, ako chcem čestne fungovať v práci, ako chcem voliť a ako chcem tieto hodnoty budovať každý jeden deň. A robím to stále znova a znova.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Rozhodnutia

Ide o to, že manifest nie je veľmi na ukazovanie, aj keď sú aj ľudia, ktorým to môže pomôcť. Je to skôr médium, ktorým vieš komunikovať so svojím budúcim ja.

Možno to bude znieť divne, ale zamysli sa nad tým. Svoje vyhlásenie som písal v období, keď bol môj život ľahký. Nie som ale idiot, aby som veril, že môj život bude stále taký. Vedel som, že je iba otázkou času, kým sa vynoria nové problémy a staré sa znova vrátia. Keď sa to stalo, tak som vedel, ako zareagovať, pretože som sa rozhodol už dávno pred tým.

V ťažkých časoch je veľmi obtiažne udržať si hlavu čistú a objektívnu. Teda aspoň pre mňa.

S manifestom však máš stály kontakt s pokojnejším a viac racionálnym ja.

Nemám žiadne štatistické údaje, ale viem povedať, že odkedy som si ho napísal a začal ho čítať každý deň, pociťujem, ako veľmi mi to zmenilo život.

Ako napísať manifest

Popravde, neexituje žiadna dobrá ani zlá cesta, ako to napísať, štýl je úplne na tebe. Chceš, aby to bolo priamočiare? Nech je. Chceš sa v ňom rozohniť a vášnivo obhajovať svoje postoje? OK. Ale je tu pár rád, ktoré mne osobne pomohli.

Vyber si tému
Po prvé, si potrebuješ ujasniť, o čom chceš vlastne písať, ktorým oblastiam svojho života sa chceš venovať a chceš v nich uplatňovať svoje zásady. Ja som začal troma: ako sa správať k mojej priateľke, ako vnímam ťažké časy a ako vnímam svoje právo voliť.

Spíš si svoje zásady
Sadni si a spíš si svoje motívy, zásady a osobné postoje ku každej jednej téme, ktorú si zvolíš. Manifest je príležitosťou vyložiť svoje karty. Neuvedomil som si niektoré moje pocity, ktoré som prechovával k svojej priateľke, dokiaľ som ich nespísal na papier. Zvlášť som si uvedomoval svoje pocity k nej, keď som si svoje vyhlásenie čítal už nejakú dobu po tom, ako som ho napísal.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   341. Podcast Mužom.sk: Aristotelove odporúčania pre dobrý život

Tu je kúsok z môjho vyhlásenia na tému Utrpenie.

V každej situácii, bez ohľadu na to, aké ťažké by to malo byť, preukážem silu a kontrolu nad svojím srdcom. Odvahou budem stáť na skale svojich zásad aj zoči voči nezvládnuteľným situáciám. Vezmem si slová z Inviticus (W.E. Henley) k srdcu:

V krutých spároch chvíľ najťažších
nepohol som brvou, ani nezaplakal.
Pod krupobitím rán osudu
moja tvár krvavá je, však stále hrdo vztýčená.

Pre mňa osobne je to veľmi dôležité. Nezáleží na tom, či so mnou súhlasíš alebo nie, ide o to, aby si videl, ako som to napísal.

Používaj silný, potvrdzujúci jazyk
Všimni si, že som nenapísal: V každej situácii by som chcel preukázať silu… ale V každej situácii PREUKÁŽEM silu. Možno to vyzerá až smiešne nepodstatne, ale ak to napíšeš takto, budeš to brať vážnejšie. Dokonca sa môžeš „vyhecovať“ a napísať : V každej situácii preukazujem silu….

Vezmi pero a napíš to na papier
Mal by si zvážiť, či by nebolo vhodné napísať svoj manifest na papier alebo niečo fyzické. V starom Izraeli sa od kráľov vyžadovalo, aby si spísali vlastnú kópiu zákona. Napísať vyhlásenie perom je taktiež silným symbolom. Áno, mohol by si to naťukať za 20 minút, ale písanie tomu dáva celkom iný rozmer. Samotné písanie ti vtláča slová priamo do mysle.

Záver

Dúfam, že ti článok trocha pomohol a inšpiroval ťa, aby si si nielen spísal svoj hodnotový rebríček, ale aby si vytvoril svoj vlastný, osobný a jedinečný manifest. Nielen, že ti to pomôže porásť ako mužovi, ale rovnako ti to pomôže držať sa tvojich zásad. Veď koniec koncov, byť mužom znamená vedieť, čomu veríš, a mať odvahu sa toho držať.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Ako zabiť čas deťmi

Preklad: Dominik Mucha
Korektúra: Ivana Badiarová
Zdroj: artofmanlines.com
Fotografia: gratisography.com

 

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *