Mal som rande so svojím mestom 1
|

Mal som rande so svojím mestom

igor-ovsyannykov-219666

„Pre všetkých, ktorým nie je jedno, ako vyzerá miesto, kde žijú…“. Týmito slovami sa začínala výzva dobrovoľníckej akcie Naše Mesto. Niekoľko dní sme sa o tom s kamarátom nezáväzne rozprávali a potom sme sa rozhodli, že ideme do toho. Nikdy predtým sme nič podobné nerobili, ale meniť svet na lepšie miesto je predsa mužné, nie? Rád by som sa s vami podelil o to, čo som sa ako dobrovoľník naučil.
V Záriečí sme našli úžasné miesto na opekanie, piknik či stanovačku pre decká. Je odtiaľ nádherný výhľad na celú dolinu, uprostred lúky tam stojí veľká stará čerešňa a doslova meter odtiaľ je pramienok čistej vody ukrytý v kríkoch. Žiaľ, časom sa z tohto miesta stalo jedno veľké smetisko, kam ste sa len pozreli. Ohnisko slúžilo okrem opekania slaniny aj na pálenie pneumatík, mohutný kmeň starej čerešne bol vynikajúcim terčom pre prázdne fľašky od alkoholu a vysoká tráva slúžila ako smetný kôš. No ideálne miesto na upratovanie v rámci dobrovoľníckej aktivity!

ZAČNITE

Hovorte o svojej vízii 10x viac, ako píšete. Hneď na začiatku nám bolo jasné, že dvaja sme málo a potrebujeme zavolať ďalších chalanov. Napísali sme im teda email, ale nikto sa neozval. Skúsili sme to cez sociálnu sieť – odpovedal nám jeden. Pochopil som, že najrýchlejšie to predsa len bude osobne. Napriek okamžitej možnosti instantného posielania správ vašim priateľom nestrácajte drahocenný čas a začnite o tom hovoriť s ľuďmi osobne. Pýtajte sa na ich názor, hovorte im o svojej vízii a pozývajte ich, aby sa stali súčasťou niečoho veľkého. Dajte im zažiť pocit, aké by to bolo, keby ste to spolu dokázali. Vizualizujte – opisujte, čo chcete dosiahnuť a ako to chcete dosiahnuť. Dobré nápady potrebujú veľké nadšenie a to sa dá len veľmi ťažko odovzdať elektronickou správou.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Ako udržať čierneho psa na reťazi: História depresie I. časť

NEZABÚDAJTE

Pripomínajte sa. Vedeli ste o tom, že najrýchlejším riešením úlohy je zabudnúť na ňu? Aspoň na dnes… Žiaľ, naša hlava si vie bezpečne udržiavať v krátkodobej pamäti len 3 veci a tie ostatné zabudne. Bude váš projekt jednou z nich? Alebo „našu vec“ nahradí nejaká zábava? Ostatní môžu zabudnúť – vy nesmiete! Aby ste mali väčšiu istotu, pripomínajte sa. Pripomínajte sa často a rôznymi spôsobmi. Žite „vašou vecou“. Vytvorte spoločný komunikačný kanál, deľte sa o informácie zo zákulisia projektu alebo zorganizujte nejakú spoločnú zábavu. Život nie je len práca. V tejto fáze je užitočné posielať okamžité krátke správy, aby ste oživovali to semienko nadšenia zasiate pri osobnom rozhovore. Jeden krát týždenne je prijateľný interval, ktorým nikoho nebudete obťažovať, ak ste dostali predchádzajúci súhlas/záujem. Práve naopak – niektorí ľudia vám poďakujú za pripomienku. Posledný týždeň pred akciou je prijateľné pripomínať sa každý druhý deň. V opačnom prípade sa vám môže celkom ľahko stať, že v deň D už väčšina ľudí bude mať „nový program“ a v tom lepšom prípade sa vám s ľútosťou v hlase ospravedlní. V horšom prípade ani nedajú vedieť, že neprídu.

NAKONIEC

Buďte pripravení na nepripravenosť. Sú to už 3 roky, čo som sa stal vedúcim skautov a rozhodol som sa budovať životy mladých. Niekedy je to zodpovednosť za ich životy, inokedy zábava bez rizika úrazu. Za ten čas som veľmi dobre pochopil moc slov: „Buď vždy pripravený!“. Svojich spolupracovníkov učím, že mať plán je nutnosť, pretože naším cieľom nie je úlohu splniť, ale splniť ju v dobrej nálade na výbornú! Čo však, ak namiesto 20 ľudí príde len desať, v kosačke chýba benzín a niekto nestihne naostriť sekery? Nemôžete spraviť všetko sami a nemôžete ani stopercentne zabezpečiť, aby si všetci splnili svoje úlohy pred akciou. Ale môžete ovplyvniť, ako budete reagovať, keď sa veci začnú kaziť a nie je možné pokračovať v tom prekrásne farebnom pláne vytlačenom na papieri. Ako spätnú väzbu dostávate nekonštruktívnu kritiku a nálada v tíme upadá. Majte pripravených niekoľko povzbudivých slov. Vaše ústa nech hovoria ľuďom na budovanie, povzbudenie a potešenie. Tí ľudia, ktorí prišli, sú vaši priatelia a celá táto akcia je oslavou vášho priateľstva. Dobrovoľníctvo je prejavom vďačnosti za to, čo už máme. Všetko, čo urobíme spolu pre iných, je ďalším darom pre nás samých.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Chcel by si byť fyzioterapeut? Aké sú plusy a mínusy tohto povolania a ako vyzerá bežný deň?

Záver

Tieto 3 myšlienky majú ďaleko od nejakej príručky, ako vytvoriť dobrovoľnícku komunitu plnú do práce chtivých chlapov. Sú to skôr dôležité rozhodnutia, ktoré v krízových chvíľach zachránili budúcnosť celého projektu. Hovorte o svojej vízii oveľa viac, ako píšete, pravidelne si pripomínajte, čo je vaším cieľom a buďte pripravení na nepripravenosť. Bola by škoda zabudnúť na ne.

Ondrej Tőrők


Korektúra: Jana Lászlóová
Fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

One Comment

  1. Hmm, skôr ako o tom dobrovoľníctve vnímam článok ako o jednaní s ľuďmi. Môžem potvrdiť, že v skupine, obzvlášť internetovej majú ľudia príliš veľké tendencie byť pasívni a akosi sa skrývať za ostatných. Preto je lepšie pýtať sa ich osobitne, vtedy by im bolo blbé neodpovedať. Aj tento fakt však považujem za znamenie neuvedomelosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *