Empatia 1

Empatia

Myslím si, že muži majú väčší problém s empatiou ako ženy. Považujem empatiu za veľmi dôležitú a tak aspoň skúsim priblížiť ako to vnímam ja.

Myslím si, že muži majú väčší problém s empatiou ako ženy. Považujem empatiu za veľmi dôležitú a tak aspoň skúsim priblížiť ako to vnímam ja.

Keď čítate tento článok, tak vás pravdepodobne zaujíma ako pracovať na sebe a lepšej verzii seba samého. Správne? Veľa krát sa bavíme na tému ako sa zmeniť k lepšej verzii a keďže ja som vzťahový človek, tak ma viac zaujíma emočná stránka. Sám na sebe pracujem, ale prichádzam na niektoré veci, ktoré nás robia samými sebou a aj keď nevyzerajú na prvú tak “mužne” robia nás jedinečnými a môže to byť dokonca presne to, čo na nás naše polovičky a ľudia ktorí nás majú radi, milujú.

Ja som empatický človek a tak sa snažím pozerať na veci očami tých, ktorých sa to týka. Aj keď jasne, často si idem “to svoje”, ale naučil som sa, že to moje je správne častokrát len pre mňa. Tak sa snažím pozerať očami iných. Napríklad v práci sa pozerám na veci očami majiteľa a tak aj konám a preto viem, že robím najlepšie, čo môžem. Vo vzťahu rovnako, keď hádka naberá na obrátkach a príde vytriezvenie, tak nie je lepšia cesta ako zastaviť sa a pozrieť na to očami partnera. V tomto všetkom si treba uvedomiť, že každý sme iní.

Cesta zmeny začína spoznaním samého seba. Sme proste muži emoční a menej emoční. Sám som predčasom bol vo fáze kedy som svoju emočnosť chcel prebiť silou a bojovnosťou mysliac si, že tak budem správny chlap. Ono to tak býva, že mnohí, z tých ktorí su emoční sa snažia byť pevnou skalou. Ale podľa mňa je to akoby chceli preprogramovať svojú DNA. A to považujem za chybu. Uchopenie vlastných emócii, porozumenie toho ako to mám, prejavovanie emócii a empatia voči iným nás robí silnými. Je v tom určitá istota a pevnosť a budujeme tým kvalitnejšie vzťahy. Nemeňte na sebe, čo vám je vlastné, a ešte je to dobré a prospešné. Posilňujte to, čo vás robí vami. A rozhodne nemám na mysli mužov plačkov, ktorí zbabelo používajú emócie, lebo nie sú schopní prevziať zodpovednosť a je jednoduchšie ulahodiť okoliu a nechať na iných, aby boli tí silní.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Tvoja manželka nie je tvoja matka

Máme tu tiež mužov – skaly. Pevných, neochvejných často so zúženým vnímaním sveta, len zo svojej pozície. Lebo muž predsa má byť silný a emócie a empatia sú ženská vec. Muži “skaly” by však mali tú skalu vedieť mať pod kontrolou a zapnúť empatiu tam, kde je potrebná. Ako? Napríklad takto: keď príde kritický moment, ktorý ľavou zadnou zvládnete s chladnou tvárou bez mihnutia oka, tak danú situáciu budete riešiť s maximálnou láskavosťou.

Láskavosť je rozhodnutie brať do úvahy potreby iných veľkoryso a ohľaduplne a moja manželka hovorí, že vraj aj sexi.


fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *