Iniciácia – od chlapca k mužovi (4) 1

Iniciácia – od chlapca k mužovi (4)

Iniciácia – od chlapca k mužovi (4) 3

V uplynulých dieloch som sa venoval forme a obsahu iniciácií, ktoré je možné historicky dohľadať. Ak sa vám, rovnako ako mne, zdá tento proces premeny užitočný alebo potrebný, tak zostáva ešte niekoľko otázok. Jednou z nich môže byť, ako  vytvoriť prechodový rituál pre chlapcov dnes?

Písať “záver” mojich osobných uvažovaní na túto tému je ťažké. Sám mám iba zvláštnu iniciačnú skúsenosť (ktorú by mnohí autori neuznali kvôli nevedomému procesu), a tak sa nechcem postaviť do úlohy skúseného učiteľa. Pozbieral som však dostatok informácií, aby som vám minimálne ukázal smer, ktorým sa dá ísť. Predpokladajme celý čas, že nehovoríme o iniciácii samého seba, ale o tom, čo by mal obsahovať dnes tento rituál v praxi.

Oddelenie

Prechod by sa mal udiať v prítomnosti muža/mužov. Môžu to byť otcovi priatelia, starý otec, iní mladí muži. Nikde “za dverami” by nemala čakať matka. Ženský element pre nás totiž často predstavuje niekoho, kto sa za nás postará o výzvu (utíši bolesť, hlad, smäd, chlad). Má to byť čas oddelenia od “maminej sukne”, mužská záležitosť. Súčasťou oddelenia má byť aj neprítomnosť komfortu. Dlhodobo alebo krátkodobo. Čas trvania je pre každého individuálny. Musíme ale vnímať, že ide o vážnu, hlbokú vec, ktorá sa nedá otvoriť a uzavrieť za 5 minút, a ani hodinu. Skôr by som premýšľal v horizonte minimálne 2 dní.

Výzva

Stanoviť výzvu nie je jednoduchá vec. Nemôže to byť čokoľvek. Otec predsa nevezme syna, aby si zabehal  okolo domu ako dôkaz toho, že je mužom.
Môže to byť čosi, čo je súčasťou vašej rodinnej tradície, alebo niečo úplne nové. Výzva má byť konkrétna, dosiahnuteľná, jasná a nesmie sa dať obísť. Výzvou môže byť 3-dňové putovanie, splavenie rieky alebo čokoľvek iné, kde chlapec dostane možnosť ukázať svoju fyzickú a vnútornú silu. Dôležité je, aby každá výzva mala svoje pomyselné vyvrcholenie. Moment, keď starší muž odovzdá mladšiemu potvrdenie v jeho skúške. Slovné utvrdenie o jeho úspechu a novom statuse, alebo aj symbolický dar, ktorý to bude predstavovať (nôž starého otca, meč ukutý pre túto príležitosť…).

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   George S. Patton, Ako byť dôstojníkom a gentlemanom

Premieňajúca skúsenosť

Vrchol výzvy, úspech zvládnutej skúšky a potvrdenie od iného muža by sa mali stať hraničným momentom. Nie je nutné z toho robiť centrum vesmíru ani hlboké osvietenie, ale predsa len by malo ísť o okamih, kde je oznámené, že začína niečo nové. Chlapec si nutne nemusí uvedomovať, čo všetko to znamená, ale mal by mať na časovej línii položený hraničný kameň. Ďalší krok je súčasťou premieňajúcej skúsenosti.

Návrat

Súčasťou iniciácie, resp. premieňajúcej skúsenosti môžu byť iní starší muži, ktorí potvrdia prijatie mladého muža medzi seba. Prizvú ho k ohňu, do svojho kruhu, kde sa stane jedným z nich a zaujme svoje miesto. Následne mu každý môže odovzdať radu. Vyjadrenie vzájomnej podpory a priateľstva je dôležitou časťou vnímania, že ide o skutočnú, praktickú vec, nie len fiktívne divadlo. Pravdepodobne vnímate, že na takúto udalosť je dôležitá dobrá komunita ľudí, ktorá iniciáciu považuje za dobrú vec.
Návrat nasleduje až potom. Z oddelenia sa vraciame späť k všedným veciam, kde sa ukáže, či nešlo iba o podfuk. Matka musí doma privítať mladého muža, úlohou rodičov je udeliť nové práva a povinnosti, širšia rodina a okolie majú rešpektovať nový status. To všetko sa má diať napriek tomu, že premena z chlapca na muža nie je definitívne ukončená. Nezabúdajme, že ani otcovia nie sú dokonalými mužmi v každom momente.

Záver

Snažil som sa vytvoriť “šablónu” funkčného rituálu tak, ako ho vnímam ja. Nie je nemenná ani úplná. V každom prípade je možné do týchto bodov vložiť vlastné predstavy.
Premena z chlapca na muža sa iniciáciou nezačína, ale ani nekončí. Ide o hraničný bod, priestor prechodu, za ktorý by mnohí muži boli vo svojom živote vďační. Môžeme byť otcami, priateľmi, sprievodcami, ktorí bremeno dospievania nenechávajú celé na chlapcoch, ale sú ochotní ich smerovať a iniciovať. Ja by som vám bol vďačný.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   50. Bratstvo records

Ak máte nejakú osobnú skúsenosť, nápad alebo skúsenosť, tak ju nechajte v komentároch.


fotografia: unsplash.com
korektúra: Ivana Badiarová

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

One Comment

  1. Pri čítaní tohto článku, mi napadla scéna z filmu Pelíšky. Donutil a Polívka sa hádajú o to, že Donutil nevydrží (myslím že minútu) pod vodou. Nasleduje záber pod hladinou vody vo vani, kde Donutil uvidí kapra. V tom sa vynorí, Polívka oznámi čas a Donutil sa pýta prečo je stále kapor vo vani. Jeho manželka sa pýta, či dokáže zabiť kapra po dedkovej smrti… Donutil uznal, že nedokáže.
    U nás v rodine je to presne rovnako. Vianočného kapra zabíja vo vani otec, no raz čakám, že prenechá túto úlohu mne a tak ma vovedie do ďalšieho taju mužstva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *