Krok za krokom 1
|

Krok za krokom

Krok za krokom 3

Obloha sa zatiahla a slnečný svit zmizol. Svet potemnel a zjavil sa tu nejaký tieňOlúpil ma o všetku radosť, ktorú som v živote mal. Bál som sa. Zakrádal sa ku mne čoraz bližšie a bližšie. Cítil som jeho chlad a temnotu. Dostal sa ku mne, do mojich myšlienok, do mojej hlavy. Moje myšlienky boli tým tieňom. Ja som ho vytvoril. A teraz musím znášať následky.

Počkať! V diaľke som niečo zazrel. Chcem ísť tým smerom, nohy mám však ako z olova. Tieň na mňa útočí, sotva sa viem brániť. Robím jeden ťažký krok za druhým. Krok. Krok. Ďalší krok. Veľmi pomaly postupujem. Temnota však začína zaostávať a ja pociťujem novú nádej. Moje nohy o čosi ľahšie a ja naberám tempo. Strach opúšťa moje telo, moju myseľ. Rozbieham sa a rozoznávam jasne svetlo, jasnejšiu budúcnosť. Radosť ma zaplavuje. Svetlo znovu preniká mojím životom!

Takýmto krátkym abstraktným príbehom som sa snažil niečo vyjadriť. Čo Ti pri čítaní napadlo? Nič? Vravíš si, čo tu meliem? Alebo to v Tebe zarezonovalo? Tak nejak je to aj v živote, obrazne povedané. Pozrime sa, čo som tým presne myslel.

Dnes som nestihol posilňovňu. Hm, to sa stáva. Dám ju zajtra. Avšak ja ju znovu nestihnem. Pomaly sa to stáva pravidlom.

„Dám si len jeden pohárik. Len jeden. Veď som s priateľmi, veď si zaslúžim. Avšak nikdy to nie je len jeden. A tak sa to pomaly stáva mojou dennou rutinou.

Dnes mi všetci lezú na nervy, musím si zapáliť.Na druhý deň ma niekto vytočí, ďalšia cigareta. Ďalší zlozvyk je odrazu tu.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Mal to byť voľný pondelok

Obloha sa zaťahuje. Pomaly a isto. Ani si to neuvedomíš. Ako keď hráš poobede s kamošmi futbal a tak si zaujatý hrou, že si nevšimneš, ako slnko zapadlo,  kým nie si schopný nič vidieť. A prestávaš byť schopný „hrať úspešnú hru”.

Čo myslím temnotou? Padám do „králičej diery” a neviem, ako sa z nej vyhrabať. Ako sa dostať z pazúrov zlozvykov, ktoré som si sám vytvoril a ktoré negatívne ovplyvňujú moje vzťahy, moju prácu, moje zdravie, moje šťastie? V prvom rade musím vedieť, že som sa ocitol na zlých chodníčkoch. Aké dosahujem výsledky? Napredujem, alebo naopak upadám? Cítim sa šťastný? V takýchto situáciách mám tendenciu všetko si vysvetliť, všetko mi dáva význam. Až keď jedného dňa padnem tvrdo na držku. A to naozaj zabolí

To ma však prebúdza z nočnej mory. Aha, sem nepatrím! Je čas začať vykonávať správne rozhodnutia v mojom živote. Avšak ide to pomaly. Prvé kroky naozaj ťažké. Moja rodina, priatelia či mužská skupina prídu vhod ako podpora. Oznamujem, že prestávam piť a fajčiť a v diaľke vidím malé svetielko nádeje. Každé ráno vstávam a idem si zabehať, len na krátko, ale každý jeden deň. Potrebujem získať momentum. Stávam sa silnejším, moje tempo sa zvyšuje. Večer idem do posilňovne a znovu prichádzam na to, aké úžasné terapeutické účinky môže mať mŕtvy ťah na moju myseľ. Svet sa začína javiť o niečo lepším, jasnejším. Pozorujem skvele výsledky. Môj nový životný štýl produkuje v mojom tele hormóny šťastia. Toto sa mi začína páčiť a tak pridávam do mojej rannej rutiny krátku rannú meditáciu a krátke čítanie biografie Elona Muska. Svet je opäť jasné miesto.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   369. Podcast Mužom.sk: Autocorrect

Som mašina produkujúca šťastie! Moja rodina má z toho asi najväčší prínos. V práci ma povýšili do manažérskej pozície. Posúvam to do ďalšieho levelu a začínam trénovať brazílske bojové umenie. Stále málo, chcem pracovať na niečom viac! A tak začínam ďalšie a ďalšie projekty. Neviem, ako dlho mi to vydrží, verím, že navždy, avšak musím byť veľmi obozretný, aby sa mračná nado mnou znovu nezatiahli. Som v strehu! Som pozorný!

Niekto za mnou prišiel s otázkou: „Kde si našiel motiváciu? Kde si našiel energiu?” Chvíľu som nad tým rozmýšľal a vravím: „Vieš, niekedy proste musíš dostať poriadne po papuli, aby si sa prebudil zo sna a začal žiť život, ktorý si si vysníval.

Čas v temnote nie je vôbec zle strávený čas. Práve naopak. Mnohí úspešní ľudia histórie mali temnú minulosť a mnoho  veci nezvládli, spravili mnoho chýb. Avšak čas strávený v tieňoch ich naučil o to viac oceniť čas, ktorý následne strávili v reflektoroch jasnej budúcnosti.


korektúra: Ivana Varga
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

2 Comments

  1. Zaujímavé obrazné opísanie situácie, v ktorej sa každý aspoň raz ocitne. Sila zvykov je obrovska. Ako tych negativnych, tak aj pozitivnych. Aj mne sa zacal zivot menit ked som cielene po malych kuskoch zacal do svojho zivota pridavat nove pozitivne cinnosti, ktore sa zmenili pravidelnostou na zvyky a po case clovek zisti, ze zije uplne iny, lepsi zivot. Pozdravujem 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *