Lekcia Legendy o vášni. Si Tristan, alebo Alfréd? 1

Lekcia Legendy o vášni. Si Tristan, alebo Alfréd?

Legendu o vášni považujem za jeden z najkľúčovejších filmov, ktorý som videl. Ako teenager som si dokonca nechal ukuť svoj prvý lovecký nôž, pretože som obdivoval nôž Tristana, jedného z troch bratov vystupujúcich v príbehu. Dodnes ho nosím, kedykoľvek je to možné.

Legendu o vášni považujem za jeden z najkľúčovejších filmov, ktorý som videl. Ako teenager som si dokonca nechal ukuť svoj prvý lovecký nôž, pretože som obdivoval nôž Tristana, jedného z troch bratov vystupujúcich v príbehu. Dodnes ho nosím, kedykoľvek je to možné.

Mám rád príbehy vo vnútri príbehov a rád objavujem ich skryté významy. Pri tomto filmovom diele sa moje vnímanie mení a prehlbuje stále viac a viac. Príbeh hovorí o ságe rodiny Ludlows, ktorá žije na začiatku 20. storočia na severe Spojených štátov. Traja bratia (Alfréd, Tristan a Samuel), ich otec generál Ludlow a ďalšie postavy zažívajú drámu a dobrodružstvo, ktoré ma ani raz nenechali chladným.

Dnes by som však rád hovoril o Alfrédovi a Tristanovi. Tristan, skvele zahraný Bradom Pittom, je symbol divočiny, žije v spojení s prírodou, mentoruje ho indiánsky náčelník, jeho humor je drsný. Prechádza si divokými obdobiami a traumami, v niektorých momentoch až šialenstvom. Alfréd je vzdelaný muž, gentleman, ktorý sa stane vojenským dôstojníkom, buduje si kariéru úspešného biznismena, získava vplyv v politike, vyzerá dobre, je vážený medzi ľuďmi.

V jednom momente filmu, keď sa títo dvaja znova stretnú, príde Alfréd s dôležitým poznaním.
“Nasledoval som všetky pravidlá, ľudské aj Božie, a ty, ty si neposlúchal žiadne z nich, napriek tomu ťa všetci milovali viac. Samuel, otec, dokonca aj moja žena, tí všetci ťa milovali viac.”

Je to pnutie, ktoré si uvedomuje mnoho mužov. Tak sa na to pozrime bližšie.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Motivácia je pre deti

Rodíme sa s istou dávkou divokosti. Ako chlapci prevraciame hore hlavou byty a izby, terorizujeme sestry, bijeme sa s bratmi, vraciame sa domov s roztrhanými nohavicami a špinaví. Reakcia spoločnosti, často rodičov, je, že nás učia pravidlám a tomu, čo nie je vhodné robiť. V mnohom je to v poriadku. Myslím, že bolo úplne v poriadku, keď mi triedna učiteľka na prvom stupni vysvetľovala, že nie je v poriadku jesť zemiakovú kašu rukami len preto, že som čítal Tarzana. Takisto som bol rád za trénera karate, ktorý ma učil, ako nezneužiť svoju silu proti slabším.

Na druhú stranu dostávame aj pokyn sedieť ticho a nerušiť, nepoužívať svoju silu, nebojovať… Toto pnutie medzi divokosťou a pravidlami je niečo, čo mätie a môže nás stáť mnoho životnej energie. Problém je, že v našej pravidlami presiaknutej spoločnosti (do banky nesmiete vojsť so zbraňou ani so zmrzlinou… už ste sa niekedy pokúsili vykradnúť banku zmrzlinou?) muž jednoducho stratí svoju divokosť – vášeň, ktorá horí vo vnútri.

Paradoxne, tí istí ľudia, ktorí mu hovoria, aby sa správal slušne, dodržiaval všetky pravidlá, nevymýšľal a nevystrájal, mu v istej chvíli môžu vyčítať, že je nudný, že je Alfréd z Legendy o vášni. Do istej miery potrebujeme isté mantinely a brzdy, lenže tie sa nesmú stať klietkou. Nasledovanie pravidiel sa často stane snahou muža potešiť všetkých okolo seba a byť dobrým chlapom. Cenou takej snahy je strata divokosti.

Vyžívam sa v tom, keď vidím chlapov, ktorí prežívajú momenty vnútorneho netvora. Keď sa vracajú špinaví, doškriabaní z lesa, tancujú Haku, dajú gól, oprú sa s partnerkou do skvelého sexu (ok, toto nesledujem 🙂 )… ale stále sa nájdu takí, ktorých to pohorší. Život a pohorší… zaujímavé.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Nespútaný Bass Reeves

Lekcia, ktorú si beriem z Legendy o vášni: muž nesie zodpovednosť za divokosť vo svojom srdci. Musí sa naučiť, ako žiť v spoločnosti a nevyužívať svoju silu k deštrukcii. Ale rovnako tak je zodpovedný za to, aby našiel priestor, ako ju prejaviť. V opačnom prípade stratí seba samého.

Spomeňte si na Alfrédove slová. Nejdem vás presviedčať, aby ste sa správali ako kromaňonci, ale hovorím vám, že sa nemôžete vzdať časti seba bez toho, aby sa to prejavilo na vašich životoch. Každá vaša časť si zaslúži pozornosť. Milovník, bojovník, mudrc aj kráľ. To sa nestane pozeraním filmov alebo sledovaním života niekoho iného.

Spoločnosť vás to nenaučí, vaši kamoši o tom nevedia viac ako vy, a mnoho otcov vám k tomu nič nepovie… tento výrok ma mrzí, aj preto som napísal Odovzdávanie ohňa – Čo ti otec nepovedal.

Máme v sebe Alfréda aj Tristana, žiaden z nich nesmie vykopnúť toho druhého. Pozrite sa na svoj život a úprimne premýšľajte, či ste sa nestali domácim maznáčikom. Obaja títo muži prinášajú dobré ovocie aj nebezpečenstvo.

Pozrite si Legendu o vášni a premýšľajte o oboch stranách mince.


korektúra: Ivana Varga
foto:

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

One Comment

  1. Skvely clanok. Je to tak. Divokost sa aj vo mne stratila a z velkou tazkostou si priznavam syndrom dobreho chlapca. Mam na com pracovat

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *