Výhovorky 1

Výhovorky

hercules-and-the-hydra

Je jednoduché rozoznať výhovorky iných, ale nie svoje. Prečo? Pretože sa s nimi učíme žiť od detstva. Máme ich tak hlboko vryté pod kožu. Neexistuje žiaden skutočný benefit, aby ste ich používali. Dôraz je na slove skutočný. 

Málokoho v skutočnosti zaujíma, prečo ste niečo nesplnili. Ide len o to, či ste dodržali slovo, alebo nie. Dnes už možno nemusíte zdôvodňovať iným ľuďom, prečo ste nesplnili svoje úlohy a tak sa vyhovárate pred sebou samým. Hneď presne viete, prečo nemáte dosť peňazí, ako to, že ste neopravili kvapkajúci kohútik, prečo nemáte dobrý vzťah, priateľov, kondičku. Všetko máte zdôvodnené a nikdy nie ste príčinou. Podstatné ale je, že ani jedna z týchto príčin/výhovoriek vás nikdy nikam neposunula. Vždy ste na jednom a tom istom mieste.

Ak výhovorku odmietnete a naservírujete si pravdu, napríklad „som lenivý sa hýbať”, tak ste na tom hneď o niečo lepšie. Poznáte problém a môžete ho začať riešiť. Prijmete zodpovednosť, priznáte neúspech a poučíte sa.

Potrebujeme mužov, ktorí sú silní. Emocionálne, vo vzťahoch, fyzicky. To zahŕňa aj schopnosť priznať si pochybenie a pracovať na zmene. V momente, keď sa vyhovárame a prehadzujeme zodpovednosť inam, tak slabneme.

Obdobie výhovoriek je detské obdobie a to už máte za sebou. Váš život je len vaša zodpovednosť. Nie vaša manželka, nie váš šéf, nie autobusové spojenie, ale vy sami ste zodpovední za to, čo urobíte.

Nesnažte sa všetko za každú cenu vysvetliť. Ak vám niečo nevyjde, povedzte, že to nevyšlo. Nehľadajte pre seba ospravedlnenie. Nikoho nezaujíma, že vám pes zožral domácu úlohu. Nevyhovárajte sa a nabudúce to urobte lepšie.

Začnite vnímať, že každá vaša výhovorka je klamstvo. Vedie vás jednoduchšou cestou, uľahčuje vám život, odstraňuje disciplínu a znemožňuje rast. To neprestane, kým sa nerozhodnete s tým skoncovať.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Lekcie mužnosti z knihy Starec a more

Rozoznajte výhovorky. Skoncujte s nimi. Ako? Začnite hovoriť pravdu a pravda vás vyslobodí. Z lenivosti, prokrastinácie, zabehaných zlozvykov.

Neverte výhovorkám, verte pravde.


korektúra: Ivana Badiarová

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *