Ste bojovník... Alebo? 1
|

Ste bojovník… Alebo?

the-last-samurai

 

Je lepšie byť bojovníkom v záhrade, ako záhradníkom v boji.

Ktokoľvek to povedal, dotkol sa jednej zo základných úloh muža a tou je chrániť. Byť ochrancom nie je jednoduché, pretože to chce námahu a vaše okolie môže mať výhrady.

Zdvihnuté obočia registrujem, keď som sa učil základnej manipulácii s pištoľou, keď si idem zaboxovať, ale aj vtedy, keď ľudia zistia, že nosím vreckový nôž. A pritom ani jednu z týchto vecí nerobím primárne kvôli pocitu ohrozenia.

Nie som ani militarista, či armádny nadšenec, ale cez to všetko som presvedčený, že každý muž by mal byť schopný udržať rodinu alebo svoje okolie mimo ohrozenia, ak sa naskytne nepredvídaná situácia. To môže zahŕňať schopnosť poskytnúť prvú pomoc, alebo zručnosť v pokoji komunikovať s agresívnym človekom. V zásade nepotrebujete byť v ničom absolútny expert, ale pokladám za vhodné mať aspoň základnú zručnosť.

Po viacerých podobných rozhovoroch chápem nechuť niektorých ľudí čítať ďalej. Argument, že nie každý je bojovník, že niekto je viac umelec, alebo zmierlivý, láskavý človek, je samozrejme na zváženie. Ale prečo je nutné sa vyhradiť? Prečo muž nemôže dať priestor obom archetypom – bojovníkovi aj milovníkovi? Je to možné?

Samozrejme, že môžete byť jemný, alebo až submisívny, ale keď niekto ohrozí, na čom vám záleží, pravdepodobne budete musieť hľadať pomoc u tých pripravených. Preto by som sa rád vrátil k prvej vete. Buďte radšej bojovníkom, ktorý sa v pokoji stará o svoju záhradu, ktorú miluje. V momente, keď cez ňu bude chcieť niekto prejsť parným valcom, bojovník vyrazí do boja.

Moje odporúčanie je, aby ste sa starali o svoje zdravie a kondíciu, skúšali nové zručnosti a trénovali svoju pozornosť. Príliš sme si zvykli chodiť so zrakom upretým do telefónu a netušíme, čo sa deje okolo. Čo by ste spravili, keby ste zistili, že vám teraz horí v byte? Zostali by ste v spodnom prádle pred domom? Alebo ste pripravený? Ako budete postupovať, keď nejakí „paškovci” začnú obťažovať vašu partnerku? Čo keď budete svedkom infarktu?

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Fantastickí muži a ich výskyt

Bolo by fajn, keby ste nikdy žiadnu podobnú zručnosť nepotrebovali. Bolo by výborné, keby ste sa nikdy nestretli s agresivitou a zlom.

Som presvedčený, že som ochranca. Ak budem „záhradníkom v boji”, veľmi ľahko sa stratím. Dúfam v to najlepšie, pripravujem sa na najhoršie.


korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: the Last Samurai

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *