Manosféra: Priestor pre mužov alebo hrozba pre spoločnosť? 1

Manosféra: Priestor pre mužov alebo hrozba pre spoločnosť?

Keď sa v médiách alebo akademickej literatúre spomenie “manosféra”, často sa prezentuje ako nebezpečná brána k radikálnym pravicovým ideológiám, patriarchátu alebo dokonca k hnutiam bielej nadradenosti. No realita je oveľa komplexnejšia a menej čierno-biela, ako by si mnohí mysleli.

Kto skutočne tvorí manosféru?

Jedna z najväčších fám o manosfére je, že ide o homogénne hnutie bielych mužov. Dáta a výskumy však ukazujú niečo iné. Napríklad fanúšikovia Andrewa Tatea nie sú prevažne bieli, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Prieskumy ukazujú, že jeho publikum pozostáva v neúmerne vysokej miere z etnických menšín. To je v súlade aj s výskumami incel komunity: Sparks (2023) zistil, že takmer polovica (48 %) incelov nie je bielej farby, a Costello (2022) uvádza, že 36 % z nich patrí medzi BIPOC populáciu (Black, Indigenous, and People of Color).

Rovnako prekvapivým zistením je, že asi polovica incelov sa v politickom spektre identifikuje ako ľavicová. Manosféra je teda ideologicky aj etnicky omnoho rozmanitejšia, ako sa často tvrdí.

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

  • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
  • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
  • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
  • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
  • 10% zľava na náš merch
  • Prístup k prémiovým článkom
  • Prístup k prémiovým podcastom

Mýtus: Manosféra je pravicovo radikálna

Hoci sa manosféra často spája s konzervatívnymi alebo pravicovými hodnotami, realita je zložitejšia. Niektoré subkultúry, ako napríklad hnutie za práva mužov (MRA – Men’s Rights Activists), sú skôr akousi inverziou feministických hnutí. Podobne ako feministky poukazujú na rodovú nerovnosť voči ženám, MRA argumentujú, že v mnohých oblastiach života (napr. rodinné súdy, pracovné príležitosti, duševné zdravie mužov) existuje aj diskriminácia voči mužom.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Mužské hnutie: Kam sa vybrali slovenskí muži?

Ide teda o hľadanie spravodlivej rovnováhy, nie nevyhnutne o boj medzi pohlaviami alebo politickými ideológiami. Napriek tomu zápas o postavenie žien a mužov v spoločnosti zostáva skutočne zápasom a nie spoluprácou.

Koncept „Just Be White“ (JBW) a rasové predsudky v zoznamovaní

Zaujímavým fenoménom v manosfére je koncept „Just Be White“ (JBW), ktorý reflektuje realitu rasových predsudkov v zoznamovaní. Ide o jav známy ako „rasizmus v randení“, kedy sú bieli jednotlivci v západných krajinách v zoznamovacích aplikáciách a vzťahoch často preferovaní. Manosféra tento jav reflektuje a mnohí jej členovia, ktorí patria k etnickým menšinám, upozorňujú na to, aké výzvy musia v tomto smere prekonať. To je len ďalším dôkazom, že manosféra nie je homogénna a že v nej rezonujú rôzne skúsenosti z rôznych prostredí.

Prečo je manosféra pre mužov relevantná?

Napriek všetkým kontroverziám má manosféra aj pozitívne aspekty. Nakoniec Mužom.sk je jej súčasťou, čo len dokazuje ako širokospektrálny tento priestor v skutočnosti je. Pre mnohých mužov predstavuje miesto, kde môžu otvorene diskutovať o problémoch, ktorým čelia – od kariéry a vzťahov až po duševné zdravie.

Hnutia ako MRA alebo červená pilulka (Red Pill) často riešia témy, ktoré sú v mainstreamových diskusiách marginalizované. Príkladom môže byť vysoká miera samovrážd medzi mužmi, problém mužov pri rozvodových konaniach, alebo to, že muži sú častejšie obeťami nebezpečných pracovných hnutí. Sami sa nachádzame v situácii, keď mladí, ale aj starší muži, páchajú neospravedlniteľnú trestnú činnosti voči ženám a stále sme neotvorili tému zdravej maskulinity a užitočnosti sústredenia sa na prácu s mladými mužmi v téme mužnosti, ktorá by bola prevenciou voči nekontrolovanému násiliu, alebo duševným ťažkostiam.

Aj keď sa nemusíme stotožniť so všetkými názormi, ktoré v manosfére zaznievajú, jej existencia odráža reálne problémy, ktorým muži čelia v modernom svete. Namiesto toho, aby sme ju démonizovali, môže byť užitočnejšie snažiť sa pochopiť, prečo priťahuje tak veľké množstvo mužov z rôznych prostredí a kultúr, aká je pridaná hodnota týchto myšlienok a podstata potreby mužských skupín, hnutí, alebo len jednoducho priateľstiev.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Aby ostatní žili

Pozitívne postavy manosféry

Hoci manosféra obsahuje aj kontroverzných jednotlivcov, existujú v nej aj osobnosti, ktoré motivujú mužov k rastu, disciplíne a osobnej zodpovednosti. Treba si však uvedomiť, že ani títo lídri nie sú bezchybní a každý z nich má svoje osobné animozity, spory či nezhody. Nikto nemá patent na maskulinitu, a preto je dôležité pristupovať ku všetkým názorom kriticky a s otvorenou mysľou.

Jordan B. Peterson

Profesor psychológie a autor 12 pravidiel pre život, ktorý učí mužov o dôležitosti zodpovednosti, disciplíny a budovania pevného charakteru. Jeho práca pomohla miliónom mužov nájsť zmysel v osobnom raste a prekonávať životné prekážky. Napriek tomu má svojich kritikov a niektoré jeho názory vyvolávajú diskusie.

Chriss Williamson

(na základe jeho newsletter-a vznikol tento článok)

Chris Williamson je zaujímavý fenomén, pretože balansuje medzi mainstreamovým sebazdokonaľovaním a tvrdšími témami manosféry. Jeho podcast Modern Wisdom hostí široké spektrum hostí – od vedcov a filozofov až po osobnosti, ktoré sú hlasmi v manosfére. V tejto oblasti je teda skôr pozorovateľom a moderátorom debaty než jej aktívnym členom, napriek tomu je jeho príklon k zdravej maskulinite ako dôležitej téme viac než zjavný.

David Goggins

Bývalý Navy SEAL, ultramaratónec a autor knihy Can’t Hurt Me. Ukazuje na odhodlanie a mentálnu silu. Goggins dokazuje, že človek sa môže zoceliť fyzicky aj psychicky, ak je ochotný prejsť cez bolesť a nekomfort. Jeho tvrdá filozofia však nemusí byť pre každého a niektorí ho považujú za extrémneho.

Mark Bell

Silový trojbojár, podnikateľ a mentor v oblasti fyzickej pripravenosti. Využíva svoje skúsenosti na to, aby učil mužov disciplíne, trpezlivosti a dôležitosti fyzickej sily. Aj keď je uznávaný v silovom svete, jeho prístup k výžive a tréningu má svojich odporcov.

Tim Kennedy

Bývalý vojak špeciálnych jednotiek, MMA zápasník a podnikateľ. Zameriava sa na fyzickú pripravenosť, sebaobranu a život založený na hodnotách. Je príkladom moderného bojovníka, ktorý kombinuje mentálnu a fyzickú silu, avšak niektoré jeho názory na politiku a vojenské témy sú, prirodzene, diskutabilné.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Muž vie žiť s prírodou

Brett McKay

Zakladateľ The Art of Manliness, jednej z najväčších platforiem pre mužov, ktorá sa venuje sebarozvoju, histórii mužnosti, etikete, praktickým zručnostiam a fyzickej kondícii. Hoci jeho projekt prináša množstvo hodnotného obsahu, niektorí kritici mu vyčítajú idealizáciu minulosti a romantizovanie tradičných mužských úloh bez dostatočného reflektovania ich nevýhod v modernej spoločnosti.

A mohli by sme pokračovať ďalšími a ďalšími mužmi, ktorí prinášajú mnoho pozitívnemu, oproti svojim osobným prešľapom. Nehľadáme totiž ideál, polobohov, ani bezchybných mužov, ale myšlienky a impulzy, ktoré posúvajú vpred, nútia diskutovať a vedú k lepšiemu osobnému životu.

Záver

Manosféra je komplexným fenoménom, ktorý nemožno redukovať len na stereotypy. Nie je to len pravicové hnutie, nie je to len o bielych mužoch a nie je to len toxická maskulinita. Ide o priestor, kde sa muži snaža pochopiť svoju pozíciu v meniacom sa svete. A ako pri každej subkultúre, aj tu nájdeme pozitívne aj negatívne aspekty, postavy, témy. Dôležitejšie ako paušálne odsudzovanie je snaha pochopiť motivácie, ktoré mužov do manosféry privádzajú a ako je možné im v skutočnosti pomôcť rásť a zlepšovať ich životy.

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *