Na prvom mieste som JA! 1

Na prvom mieste som JA!

photo-1470009862877-9004bc12fc8b

Toto naše premýšľanie sa môže zdať protichodné oproti hodnotám, ktoré presadzujeme, no keďže sme magazín pre mužov, ktorí premýšľajú, tu je naša šanca.

Na prvom mieste som JA! Egoistické? Sebastredné? Narcizmus? Veď x-krát sme písali o tom, ako byť užitočný, ako tu byť pre manželku, rodinu, svoju prácu a všímať si iných. Nielenže to od mužov očakáva magazín mužom.sk, ale aj spoločnosť, v ktorej žijú. Pravda je, že sa od toho netrháme. Stále u nás nájdete články, ktoré povedú týmto smerom. Dnes však  z iného konca. 

Lietadlom som letel len niekoľkokrát, ale viem, že v prípade ohrozenia vypadnú dýchacie masky. Komu máte nasadiť masku ako prvému? Sebe. Prečo? Pretože užitočný môžete byť, len ak nie ste mŕtvy alebo paralyzovaný.

Veľmi ľahko sa chlap dostane do rutiny, kde maká 10, 12, 14 hodín denne, po príchode domov sa aspoň trocha venuje deťom a potom rieši, čo a kedy treba zaplatiť. Cez víkend ide k rodičom pomôcť na záhradu alebo sťahovať kamoša a potom večer do postele.

Všetko sú to záslužné a potrebné veci, ale takáto rutina je cesta k vyhoreniu. Môže sa stať, že ti jedného dňa dôjde para a ty sa na všetku aktivitu vykašleš. Budeš ležať na gauči a žrať chipsy. Možno vybuchneš na niekoho, kto s tou celou záležitosťou nebude mať nič spoločné. Prestanú ťa baviť veci, z ktorých si mal predtým radosť. Netvrdím, že to poznám, ale párkrát som od toho nebol ďaleko.

V jednej chvíli si uvedomíš, že tvoje okolie nalinkovalo, čo budeš robiť do poslednej bodky. Vedia, že rád pomôžeš, že nehovoríš nie, že si schopný chlap. Netvrdím, že ťa ľudia využívajú. Oni len vedia, že si ochotný. To je zle? Vôbec nie. Ak o veciach, ktoré robíš, rozhodneš sám, tak je to OK. Ak máš byť užitočný pre iných, potrebuješ brať ohľad na seba.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Potrebuješ mentora

Iba ty sám dokážeš ovplyvniť, ako dlho budeš užitočný.

Prejdi si týchto pár vecí.

Čo chceš TY? Nájdi si každý deň trocha času, aby si premýšľal, čo chceš a či sa hýbeš správnym smerom. Inak ťa vždy vyruší niekto so svojimi potrebami a napĺňaním svojich snov.

Hovor NIE. Slovo NIE vôbec nie je trestné, ani útočné, alebo neslušné. Používaj ho. Ja som sa rozhodol nedvíhať telefón, ak mi to práve nevyhovuje. V 21. storočí šialenstvo a drzosť. Ale jednoducho je to tak. Nie vždy dokážem, môžem a chcem vyhovieť potrebám iných ľudí. Ak sa nedovolajú mne, verte, že som nahraditeľný.

Oddeľ si čas! Vymysli si rannú alebo večernú rutinu, kde sa zasústredíš. Funguje to výborne, ale osobne sa k tomu potrebujem vrátiť. Naozaj stačí aj 15 minút. Vytvor si čas na svoj koníček, rob, čo chceš ty sám. Výborne pre mňa funguje aj „posvätný” čas, keď sa raz mesačne stretne „mastermind skupina” 300 hrmených. Zriedkakedy sa stáva, že by sme sa nestreli, pretože máme iný program, kedy ženy chcú, aby sme ukladali  deti alebo podobné veci. Raz za mesiac sa svet zaobíde aj bez nás prekvapivo v pohode.

Vykašlite sa na to a neriskujte frustráciu alebo vyhorenie. Predísť tomu nie je také ťažké. A pamätajte si, že užitočný môžete byť, len ak nie ste mŕtvy alebo paralyzovaný.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

4 Comments

  1. Dobry clanok, jasny a strucny. S tematikou mam skusenost. Naucil som sa pouzivat slovo nie a niektorych to aj dost zaskocilo. Ale jasne som im vysvetlil,ze je to moje rpzhodnutie, s ktorym sa stotoznit nemusia ale budem rad,ak ho budu respektovat.
    Bolo by fajn napisat aj o tom ako prijimat rpzhodnutia inych. Lebo nie kazdy to dokaze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *