Život muža: Charakter vojaka 1

Život muža: Charakter vojaka

soldiers-559761_1280

pozn. red.: Nasledujúci článok je úryvkom z vojenského manuálu s názvom FM 21.13, publikovanom v roku 1952. Zatiaľ čo úryvok načrtáva povahu dobrého vojaka, spomínané vlastnosti predstavujú charakter hodný úsilia zo strany každého muža.

FM 21.13

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

  • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
  • Privátne četovanie
  • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
  • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
  • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
  • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
  • 10% zľava na náš merch
  • Prístup k prémiovým článkom
  • Prístup k prémiovým podcastom

VOJENSKÝ SPRIEVODCA

PODKAPITOLA 7. CHARAKTER VOJAKA

Čo vás definuje

Keď o nejakom mužovi povieme, že „je charakter“, máme tým na mysli, že má mnoho kvalitných vlastností a schopností a ich spojením pred nami stojí muž pre nás dôveryhodný, sympatický a hodný rešpektu. Definovať charakter sa preto dá aj nasledovne: ide o súbor vlastností tvoriacich ľudskú osobnosť.

Nie je jednoduché presne povedať, aké vlastnosti a schopnosti musíte mať, ak chcete byť dobrými vojakmi, no možno lepšie porozumiete, čo znamená charakter vojaka, ak vezmete do úvahy niekoľko vlastností všetkých našich dobrých vojakov. Patrí k nim úprimnosť, odvaha, sebaovládanie, slušnosť a presvedčenie o cieli. V žiadnom prípade nejde o celkový zoznam, ale skôr o vlastnosti väčšiny dobrých vojakov. Pozrime sa na ne.

Musíte byť úprimný, lebo v našej armáde nie je žiaden priestor pre neúprimnosť, polopravdy ani nič medzi tým. Ak by výsledok bitky závisel na pravdivosti vášho hlásenia, vaše slovo nech je vám kotvou. V súkromnom živote sa nepravdovravným ľuďom dá ich konanie tolerovať alebo sa im dokonca vyhýbať. No v armáde na sebe vojaci závisia príliš na to, aby si mohli dovoliť akceptovať čosi menej ako úplnú úprimnosť. Všetci dobrí vojaci rozumejú potrebe hovoriť pravdu a vyhýbajú sa každému klamárovi.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   284. Podcast Mužom.sk: Ovládnuť búrku

Keďže ste vojaci, ostatní od vás budú vyžadovať mnoho typov odvahy. Počas boja možno budete musieť napredovať tvárou v tvár ohromnej nepriateľskej paľbe, pričom životy ostatných mužov môžu závisieť práve na takejto podobe odvahy. Rovnako sú na odvahe založené aj vojenské plány. Netreba však mať odvahu iba v boji, ale rovnako musíte nazbierať odvahu aj na priznanie si vlastných chýb. Úplne inú podobu odvahy zasa potrebujete, keď musíte vyžadovať od ostatných členov tímu, aby pokračovali, keď sú už skoro na dne svojich síl.

Čo sa týka odvahy, je dôležité dokázať rozlišovať medzi naozajstnou odvahou a bláznovstvom. Zbytočne riskovať nie je najmúdrejšie a často to aj ohrozuje životy ostatných. Byť odvážny neznamená, že automaticky nepocítite žiaden strach. Mať počas boja strach je prirodzené, veď aj niektorí z našich najlepších vojakov mávali strach, a napriek tomu šli do boja, hoci aj s trasúcou sa rukou a búšiacim srdcom.

Mnohí dokázali mať takúto odvahu práve vďaka druhej dôležitej vlastnosti. Je ňou sebaovládanie. Ako vojaci budete žiť a blízko spolupracovať s ostatnými vojakmi. Budete viesť vysoko disciplinovaný život. Dobre zvládnuté sebaovládanie takýto život iba uľahčuje. Pomôže vám aj vyhnúť sa pokušeniam útočiacim na vašu myseľ – pokušeniam vyhýbať sa povinnostiam, oddávať sa nemorálnostiam alebo zneužívať právomoci. Niekedy sa môže stať, že iba vy budete zákonom a len váš zmysel pre právo a spravodlivosť vás bude deliť od zneužívania vašej vojenskej moci.

Sebaovládanie je „vnútorná disciplína“. Nenarodili ste sa s ňou, koniec koncov všetci dobrí vojaci ju museli získať nielen počas rokov ovládania vlastných túžob a nálad, ba navyše neustálym rátaním do desať v hlave predtým, ako by zareagovali.

Ďalšou z kvalít dobrých vojakov je slušnosť. Ide o osobné návyky. Vďaka nim sa druhým bude s vami ľahšie pracovať a žiť. Vaša úprimnosť, odvaha, sebaovládanie ovplyvnia vašich spoločníkov. Navyše je dôležité, aby ste na nich brali rovnaký ohľad, aký by ste na oplátku chceli, aby mali oni.  Znamená to rešpektovať ich majetok, názory, zároveň si zachovať čistý profil jazykom aj výzorom, vedieť prijímať ostatných takých, akí sú a nie hľadieť na ich farbu pleti alebo odkiaľ pochádzajú.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   165. Podcast Mužom.sk: Kde je tvoja hrdosť?

Všetky spomenuté vlastnosti tvoria dôležité súčasti charakteru dobrého vojaka, avšak vlastnosť všetkých skvelých vojakov, vlastnosť, ktorá dá zmysel všetkým ostatným… je presvedčenie o cieli práce. Vďaka presvedčeniu o cieli práce dokázali mnohí skvelí vojaci bojovať udatne a vydržať útrapy vojny. Mali totiž istotu v správnosti svojho konania. Prirodzene, nie je jednoduché získať takéto presvedčenie. Mnoho vojnových veteránov vám povie, že nikdy nemali stopercentnú istotu, pre čo vlastne bojovali. Niektorí povedia, že bojovali, aby zachránili seba. Iní bojovali pre chlapov okolo nich, ďalší nenávideli nepriateľa. Nikdy nejestvuje len jediný dôvod, prečo muži bojujú.

Skutočne veľké osobnosti našej armády sa však púšťali do bojov za našu krajinu, lebo verili, že spôsob nášho života a sloboda sú hodnoty hodné ich obete. Možno poznáte príbeh seržanta Alvina Yorka. Keď prvý raz prišiel do armády v 1. svetovej vojne, mal kvôli tréningu a vlastnému svedomiu problém: našepkávali mu: „Nezabiješ!“ Po dlhom vnútornom zápase s vlastným svedomím (do armády vstúpil ako pacifista) si uvedomil, že bojovať proti nepriateľovi je spravodlivé. Ak by proti nemu nebojoval, nepriateľ by zotročil celý svet, keby dostal príležitosť. Keď mu to došlo, zmenil sa na jedného z našich najslávnejších hrdinov, lebo mal istotu, že je správne, aby ľudia ostali slobodní.

Toto sú niektoré z kľúčových vlastností patriacich do charakteru dobrého vojaka. Nikto vám ich nedá. Musíte ich získať vlastnou drinou. Ale aspoň máte obraz o najpodstatnejších vlastnostiach a ak už teraz nemáte všetky, objavili ste cieľ, pre ktorý sa oplatí bojovať.


korektúra: Ivana Badiarová
zdroj: artofmanliness.com
fotografia: pixabay.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

3 Comments

  1. Ďakujem aj za tento článok ste ma presvedčili,že som to cítil dobre a stotožňujem sa s článkom.. Na druhej strane mi je zle z tých mojich kolegov..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *