Nahota a z časti i intimita 1

Nahota a z časti i intimita

Podľa mňa dobrá téma, ale…

Tuším, že mnohí chlapi majú naozaj veľký problém debatovať na túto problematiku aj keď mám pocit, že sa to po malých krokoch mení pozitívnym smerom. 

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

 • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
 • Privátne četovanie
 • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
 • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
 • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
 • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
 • 10% zľava na náš merch
 • Prístup k prémiovým článkom
 • Prístup k prémiovým podcastom

Kde začať… Najlepšie bude v detstve.  Ja som svojho vlastného otca nevidel nikdy úplne nahého. Nikdy. Nechcem mu to vyčítať. Vyrastal v určitom prostredí a žil, ako vedel. A verím, že sa snažil ma vychovať najlepšie, ako mohol. Avšak u mňa to komplikovalo vzťah k nahote a intimite ako takej celé moje detstvo či pubertu. Musel som skúmať, zisťovať, hľadať, pátrať sám a to ešte neexistoval internet. Prvé prejavy puberty som utajoval takmer 2 roky a vyrastal v tom, že mám asi rakovinu či čo … Až potom cez najväčšiu guču v hrdle som to povedal mame a reakcia?  Že to je normálne, nemám sa vraj ničoho báť. Tak som sa asi znovu narodil a obrovský stres opadol. Dnes viem, že môj syn bude vedieť o všetkom a včas.

Nemyslím si, že je iná doba ako bola pred dekádami. Je to o nás ako prijímame nahotu my, a teda muži, keďže sme na muzom.sk.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Muži vs emócie: Odvážte sa ponoriť a spoznať ich

Keď som prvýkrát prišiel do sauny, tak som nevedel, kam sa mám pozerať a zamotaný som bol asi až po hrdlo. Aj tu viem, že môj syn bude vyrastať v tom, že nahota je prirodzená a ešte aj saunovanie je zdraviu prospešné.

Všetko chcelo svoj čas a časom som pochopil, že Boh nás obdaril telom, ktoré máme pre náš život len raz. A mužnosť nie je o veľkosti penisu, ako sa v každom „skvelom” magazíne dočítate. Rovnako ako ženskosť nie je o veľkosti poprsia.

Preto dnes sa snažím žiť tak, aby nahota nebola tabu, ale v určitej miere vnímaná a prijatá ako prirodzená vec. Ja teda napríklad zo sprchy prejdem po byte aj celkom nahý bez uteráka a vnímam, že je to v poriadku.

Je dôležité mať rád svoje telo a ja som sa to naučil.

Sú však časti tela, ktorých zmena je vo Vašich rukách, a to je napríklad miera tuku, ktorú máte moc zmeniť.

Obzvlášť, ak ste zdravý človek.

Teraz trochu odbočím, aj keď si myslím, že je tu opäť silná spojitosť s mužskou nahotou.

Z konverzácie s blízkym kamarátom lekárom viem, že je úplne bežné, keď starší chlapi zrušia aj niekoľkokrát vyšetrenie prostaty či kolonoskopiu. Vraj je to pre nich ponižujúce. Ponižujúce? Vážne? Však tu ide o Váš život, chlapi! Absolvoval som vyšetrenie prostaty niekoľkokrát, keďže som mal chronický zápal, ale nikdy som to nevnímal ako niečo ponižujúce. Práve naopak, bral som to ako nádej, že konečne ma zbavia tej bolesti. No a dnes to beriem ako spôsob prevencie, aby tá bolesť už neprišla a samozrejme, aby všetko fungovalo tak ako má ;). (Tento článok som začal písať v lietadle a vedľa mňa sedí asi 50-ročný chlap a hrá na mobile akési lietadielka, tak tu stále drgá do mňa, nuž, niektorí dospejeme asi neskôr… )

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Nezabite vášeň, lebo vás to zabije!

Táto téma je určite kontroverzná, mnohí budú namietať a nesúhlasiť s mojím názorom, no aspoň sa bude o tom diskutovať a možno sa aj ja dozviem niečo nové alebo mi ukážete iný uhol pohľadu.

Mne samému trvalo mnoho rokov pochopiť a brať telo také, aké mám. Rozmýšľam, prečo som to vlastne zvládol sám a jedinú odpoveď nachádzam v tom, že moja mama brala nahotu za prirodzenú a aj keď je opačného pohlavia, mal som aj vzor, že tieto veci sú prirodzené a neskôr aj intimita v partnerskom vzťahu nabrala prirodzený rozmer.

A na záver to zaklincujem. Spýtal som sa včera môjho blízkeho arabského kamaráta, ako je to u neho doma s mužskou nahotou, keďže má dvoch synov. A jeho odpoveď: „Martin, neuveríš, ale práve minulý týždeň prišiel za mnou môj 10 ročný syn a so smiechom mi hovoril, že pristihol mamu, ako ciká po sediačky …” Vtedy som pochopil, že my sme pri téme nahoty oveľa vyspelejší a možno riešime teraz to, čo u nich budú riešiť až ďalšie generácie.


korektúra: Ivana Varga
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

3 Comments

 1. Nahota je všeobecne v našej modernej spoločnosti spájaná so sexuálnym správaním, pričom je pre človeka prirodzená a dôležitá pre sebaprijatie a aj akceptovanie inými ľudmi, bez predsudkov a pretvárky. Pevne verím, že raz príde k zmene a využijem každú možnú príležitosť to ovplyvniť.

 2. Dobrá téma… toto sme riešili s manželkou… ale nie ako rozhovor, len ako pár “poznámok” o tom, že sa netreba zbytočne ukrývať… napríklad pred deťmi… ak by mi malá vbehla do spálne pri prezliekaní, tak ju asi neovalím vankúšom, ani sa nevpracem do nočného stolíka… Ale táto téma je citlivá aj preto, lebo nahota a intimita sa “vďaka” pornu a filmom zvulgarizovala, a stal sa z nej len akýsi produkt/ komodita/ chcený tovar vhodný na použitie či chvíľkové potešenie… A toto je myslím problém… Pretože intimita/ nahota ukazujú človeka vo veľmi “zraniteľnom” stave…a myslím, že nejaká miera súkromia a bezpečia musí nahotu nutne sprevádzať… Ďakujem za podnetnú úvahu….

 3. Mám s manželkou tri deti. Najmladšie z nich má dva a pol roka a často mi vbehne do kúpeľne, keď sa sprchujem a ukazuje mi, že medzi nohami mám niečo iné ako mamina. Rovnako sa nehanbím ani pred staršími deťmi. Ani rodičia to nerobili a myslím si, že tak by to malo byť. Viac vedomostí a menej dohadov deťom vždy len prospeje 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *