Rozdiel medzi tvorením a prázdnom je v mysli. Bez nej nič nevytvoríme, nikam sa nedostaneme, nič nedosiahneme. Na úspech je potrebné zdravé nastavenie. Ak chcem vyplniť prázdne miesta vo vnútri, potrebujem niečo vytvoriť, a na to je potrebné mať nastavenú myseľ.
Rozdiel medzi tvorením a prázdnom je v mysli. Bez nej nič nevytvoríme, nikam sa nedostaneme, nič nedosiahneme. Na úspech je potrebné zdravé nastavenie. Ak chcem vyplniť prázdne miesta vo vnútri, potrebujem niečo vytvoriť, a na to je potrebné mať nastavenú myseľ.
V tých najlepších príbehoch sa hrdina postaví riziku už v mladom veku. Veľký risk prináša veľký zisk. Čo však z tohto zistenia, keď sa nedokážeme vrátiť v čase? Stále máme príležitosť vstupovať do risku. Nejde o to, kto dokáže urobiť väčšiu hlúposť. Naopak. Čeliť nebezpečenstvu, plánovať a nakoniec sa do toho ponoriť. Následne očakávať výsledok.
Príbehy nás učia, že spolu s hrdinom rastú aj jeho výzvy. Keď začínate s boxom, vašim najväčším súperom je vrece alebo lapy. Neskôr to môže byť nejaký amatér v priateľskom sparringu. Viac ako fatálnym zraneniam človek čelí svojmu strachu z prijímania prvých úderov. Čím viac sa tieto veci stávajú bežnejšími, prichádzajú aj silnejší sparring partneri, väčší risk, ale aj hodnotnejší benefit. Vstúpiť hneď na začiatku medzi laná so šampiónom, síce môže naznačiť odvážne srdce, ale celkom iste hovorí o naivnej mysli. Muž sa naučí menej, ako v prípade, že risk bude rásť pomaly. Pretavte si tento príklad do svojho života.
Neistota je niečo, čo nám naháňa strach a tlačí nás do neprirodzených divadelných pozícií. Hrozí, že namiesto skutočného zápasu budeme iba predstierať nejakú pózu. Ide o strach z nepoznaného v budúcnosti. V momente, keď je potrebné spraviť rozhodnutie, paralyzuje nás predstava, že sa môžeme dopracovať k niečomu negatívnemu. Tento obraz je tak silný, že si ho už vopred prisvojíme a podriadime mu emócie. Prečo? Hrdinovia sa predsa nenechajú ovládať neistotou. Učia sa vnímať moment, v ktorom sa práve nachádzajú a rešpektovať realitu. Žiadne čo by bolo keby. Ak môžu mať pod kontrolou prítomnosť, urobia to. Zmeniť čo môžem, rešpektovať čo zmeniť nemôžem a mať múdrosť rozoznať medzi týmito dvomi vecami rozdiel.
Riskovať nás učí, že dokážeme prežiť, aj keď sa veci nepodaria.
Mnohí hrdinovia sú skvelí zabijáci, alebo bojovníci. To znamená, že sa bojom naučili odolávať tlaku a odhodiť civilizovanosť. Boj však nie je jedinou zručnosťou. Navyše je táto zručnosť v nepriazni našej kultúry a popravde sa jej nemáme kde učiť. To nemení nič na tom, že muž potrebuje zbrojnicu vlastností, ktoré je možné použiť v kritických situáciách a môže si ich nosiť so sebou kamkoľvek. Tieto schopnosti sú oporou sebavedomia.
Si dobrý v programovaní, alebo sa vieš hýbať vo svete IT ako profesionál? Ak by ťa prepustili z práce, neistota nemá žiaden priestor, pretože vieš, že človek s tvojími kvalitami sa rýchlo uchytí inde. Alebo si hudobník, ktorému sa rozpadla kapela? Je to snáď dôvod na neistotu, ak svoj talent môžeš použiť ako učiteľ hudby? Rozumiete? Nastavenie mysle je v príbehu hrdinu kľúčové.
James Bond je obrazom hrdinu, ktorý so sebou prináša množstvo schopností. Charizmu a situačnú pozornosť používa ako chirurg skalpel, aby dokončil svoju misiu. Byť hrdinom svojho príbehu znamená osvojiť si správne nastavenie mysle. To znamená, s pokojom akceptovať riziko a prijímať dôsledky potom, ako som urobil všetko, čo bolo v mojich silách. Vykynožiť neistotu nie je jednoduché. Ale v momente, keď sa rozhodneš pre prvý krok, budeš na tom o jeden krok lepšie.
–
korektúra: Barbora Sujová
fotografia: The Movie Blog