Nájdi svoj kmeň 1

Nájdi svoj kmeň

photo-1458170143129-546a3530d995

Po tisíce rokov sme žili v kmeňoch, rodoch, úzkych spoločenstvách, občinách, komunitách, teamoch a skupinách, aby sme sa chránili, rástli, prežili. Doba sa zmenila a s ňou aj dôvody, prečo sa držať spolu. Dnes je rovnako dôležité mať svoj kmeň, ako tomu bolo pred tisíckami rokov. Dôsledky v podobe kvality života sú neprehliadnuteľné. Dnes vám načrtnem, prečo by ste bezodkladne mali začať pracovať na fungovaní vášho kmeňa.

Väčšina z nás má tendenciu žiť konzumným spôsobom života v rôznych jeho oblastiach. Nedokážeme sa pozerať na tieto skutočnosti s nadhľadom a nevidíme spôsoby, ako to skutočne robiť ináč. Mať okolo seba ľudí, ktorí majú k životu iný prístup, iné skúsenosti, schopnosti, nastavenie mysle, je niečo, čo prináša iba nejaká forma spoločenstva.

Niekde v minulosti nás začali presviedčať, že skutočný muž je „osamelý jazdec”. Osamelý jazdec? Romantická predstava živená románmi a filmom. Keď niečo staviaš, budeš rád za každého priateľa, ktorý priloží ruku k dielu. A je jedno, či je to tvoj charakter, alebo dom. Ak vnímate veci viac pragmaticky, tak so správnymi priateľmi dosiahnete svoje ciele skôr ako sám. A to stojí za výstup z komfortnej zóny. Ak sa rozhodnem nezdieľať svoj život s nikým, nabieham si na ťažké časy. Skrývať frustráciu, únavu, sklamanie a podobné stavy znamená, že toho jedného dňa bude priveľa. Verte, že som videl tragické príbehy veľmi z blízka.

Občas býva život nudný a monotónny. Práca a rodinný život niekedy spôsobia, že na to, čo máme radi, nezostáva čas. Tvoj kmeň ti môže pomôcť znova objaviť súťaživosť, rivalitu, zabudnutý talent. Môže to byť skupina organizujúca TEDx, skauti, kapela, okruh priateľov. Skúste spoločné putovania, túry, diskutujte na témy, ktoré prežívate, splavujte, lezte, poľujte… Opakom toho je ten častý, monotónny relax „pri telke”. Vyhľadať ľudí, s ktorými mám niečo spoločné, otvára možnosť byť kreatívny.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   227. Podcast Mužom.sk: Ohnivá brána (Steven Pressfield)

A rovnako nie je zlé vedieť, že sa máš na koho spoľahnúť. Keď k vám zas dôjde storočná voda, alebo potrebuješ vymeniť podlahu, alebo keď sa tvoja dcéra stratí, alebo sa proti tebe v bare postaví presila. Mať okolo seba hŕstku bratov býva na nezaplatenie.

Najväčšia výzva je prvý krok, ako vytvoriť kmeň. Zväčša tomu bráni naše ego, alebo zaneprázdnenosť. Ale ak chcete, aby sa veci vo vašich životoch menili, potrebujete veci robiť inak. Určite rozoznáš ľudí, ktorým by si dovolil, aby mali vplyv na tvoj život. Ak si človek, ktorému iní dovolia mať vplyv na ich život, tak je to začiatok dobrej cesty. Samozrejme, vždy je v tom nejaký risk. Nie všetko vychádza podľa predstáv, nie všetko ide úplne hladko. A malo by?

Kmeň ti môže pomôcť k autentickejšiemu životu. Hrať sa na dokonalého manžela, šéfa, alebo otca možno nie je ťažké, ale fungovať to môže, iba kým ťa niekto neprekukne. Mať partiu, kde môžem odhaliť, že nie som ideálny a potrebujem na sebe pracovať, je obrovská výhoda. Možno sa stávam zraniteľným, ale sila zraniteľnosti je v potrebe spájania sa.

Ďalším benefitom je, že máš na dosah niekoľko životov, ktoré ťa môžu inšpirovať. Máš k dispozícii skúsenosti iných mužov a život je vo veľkej miere o skúsenostiach.

Možno si hovoríš, že už kamošov máš. Super! Ale je to tvoj kmeň? Kmene neriešia ako za týždeň vymakať brušáky, ale zdieľajú svoje životy. Máš zakaždým pocit, že ste hovorili o všetkom a o ničom? Potom je na mieste otázka, či je to skupina, ktorá ťa posunie tam, kam sa chceš dostať. Ak nie, urobte zmenu. Ak to nepôjde, nájdi si nových ľudí.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Prečo by som sa znova oženil mladý

Samozrejme, to nie je len o tvojich výhodách. Ak ničím neprispievaš svetu/svojmu okoliu, tak by si nemal nič očakávať. Aj ty potrebuješ byť človekom, ktorého iní chcú mať vo svojej blízkosti, pretože je prínosom.

Verím, že žiť v dobrom kruhu priateľov, ktorí sa navzájom inšpirujú, je veľmi múdre rozhodnutie.
Urobte prvý krok a dajte nám o tom vedieť.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *