Nuda 1

Nuda

Máme radi vzrušenie a dobrodružstvo. Bodka. No dobre, tak nie bodka, pretože každý to môže mať definované inak. Som presvedčený, že nuda je jednou z deštruktívnych síl, ktorej ničivosť si neuvedomujeme. A teraz nemám na mysli tie chvíle, keď nemáme nič na práci, ale životný štýl, ktorému chýbajú výzvy. Nie je výnimočné, že chlap domestifikuje do takej miery, až zabudne na to, čo ho kedysi nadchýňalo.

Ak sa život stane iba zoznamom povinností a muži zabudnú na šport, priateľov, koníčky a radosť, prejdeme do automatizovaného života, o ktorý sme nikdy nestáli. Mám o nás, samozrejme, vyššiu mienku ako o psoch. Nemyslím, že potrebujeme k šťastiu, aby nám niekto hádzal aport. Ak si ale nebudujeme priestor pre radosť či naplnenie, tak tvoríme priestor pre problém.

Koľko podvedení v partnerskom vzťahu vzniklo práve z nudy? Samozrejme, úlohu hrajú aj iné faktory, ale skúste premýšľať so mnou.  Čo ak by sa chlap mohol na chvíľu stať Jasonom Bournom? Tajným agentom, ktorý ma dva telefóny, používa kódové heslá, tajné stretnutia… To je celkom iste o napätí a dobrodružstve. Opíjanie sa alkoholom niekde v partii môže mať podobný dôvod. Je lákavé stratiť zábrany, hovoriť s cudzími ženami, nevedieť, ako to celé dopadne alebo robiť niečo šialené.

Takéto dobrodružstvá za hranicou sú možno odpoveďou na to, že človek dlhodobo nežije pre potrebu, ktorú nesie vo vnútri. Nemá pred sebou boj, do ktorého by sa tešil, vzrušenie z kontorolovaného nebezpečenstva, takže sa nudí a keďže nevie, čo s tým, ide na to skratkou.

Potrebujeme učiť mladých mužov, aby vyhľadávali prekážky a dobrodružstvo. Napätie a zdravý risk musia byť súčasťou našich životov. Výzvy, ktoré by nás mali zamestnávať. Znudení, osamelí muži sú výsledkom chýbajúcej zodpovednosti za svoj život.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Krok za krokom

Pozor! Môžete byť zaneprázdnení a stále sa nudiť. Môžete pracovať do vyhorenia, byť členom špeciálnej jednotky a napriek tomu prežívať deštruktívnu nudu. Sme plne zodpovední za svoje životy. Najprv sme povinní postarať sa o seba, aby sme boli užitoční pre druhých.

Pridajte do svojho života level výzvy, level dobrodružstva, nejakú úroveň nadšenia, aby ste nezomreli vo vnútri. Nie je to o tom, že máš bežať na najbližší bungee jumping. Je to o hľadaní každodenných výziev. Bojíte sa diskomfortu? Vyjdite si prenocovať v lese. Zadýchate sa na schodoch? Zajtra ich vyšliapte rýchlejšie.

Pýtajte sa seba: “Prebudí sa občas moja vášeň? Dostanú moje túžby niekedy priestor a posúvajú ma k tomu, aby som bol užitočný?” Nájdite si takú vec raz v týždni. Učte sa nové zručnosti, doprajte si malý risk alebo dobrodružstvo. Niekomu postačí začať viac čítať. To môžete robiť denne. Niektorí z nás sa musia vykašľať na svoje miesto na gauči.

Zbaviť sa deštruktívnej nudy nie je o tom, že si zaplatíte väčšiu ponuku programov, aby ste sa nenudili. Je to o tom, kým môžete byť.

Ja, aj vy, sa potrebujeme pravidelne zahľadieť na svoj život a vziať zaň zodpovednosť. V opačnom prípade nás nuda naženie do ničivých situácií.


Korektúra: Jana Lászlóová
Fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *