Lekcie v snehu 1
Ostatné Vzťahy Život muža

Lekcie v snehu

StockSnap_0M9QVHVMWQ

Ráno napadne sneh. Veľa, ale už si to zažil toľkokrát, že to nie je ani na priblblý status na facebooku. To ešte netušíš, že dostaneš lekciu.

Vyšiel som z brány a odprevádzal dcéru a syna do školy a škôlky. Chodníky už boli slušne prikryté, no pre dospelého človeka ešte celkom znesiteľná chôdza. Princeznú sme vybavili rýchlo a čakala nás sibírska cesta do škôlky. Každé ráno ju šľapeme pešo cez pár ulíc a stopujeme mačky, alebo debatujeme. No tentoraz Dávid čoraz viac zaostával. Otca s nabitým plánom to jemne rozladzovalo. Niekoľko rokov späť som bol človek, ktorý nerád čaká na „slabé kusy”. Dnes sa už pozerám aj za seba, nielen dopredu. Pre 5-ročného chalana bolo brodenie sa snehom ťažšie, ako som čakal.

„Dávid, poď v mojich stopách”, navrhol som mu, „bude to trocha ľahšie.” Urobil to a šlo sa mu o dosť lepšie. Ja som začal myslieť na to, že mu chcem urobiť dobrú stopu.

Napriek tomu, že sa otec snažil, syn z času na čas vybočil, skúsil vlastnú stopu a vlastnú cestu a keď sa mu chcelo, vrátil sa späť. Chlapci potrebujú skúšať vlastné spôsoby, úlohou mentorov je dať im možnosti.

Snáď jedného dňa nebude potrebovať, aby som mu „vyrábal cestu”, dovtedy tam budem, aby som mu pomohol. Teraz ho vediem, v budúcnosti on môže viesť a starať sa o iných.

Dnes mi dal sneh tri lekcie.

  1. Obzeraj sa za seba. To, že je niekto slabší, pomalší a potrebuje pomoc, ti dáva možnosť ukázať, že si chlap a ujmeš sa ho.
  2. Snaž sa, aby tvoje deti mohli ísť v tvojich stopách. Neznamená to, že im donekonečna budeš robiť cestičky, ale v tvojich stopách sa naučia hodnotám. Čo s nimi spravia neskôr, je ich zodpovednosť a slobodné rozhodnutie.
  3. Ponechaj ľuďom okolo seba slobodu. Nikto nie je povinný robiť veci tak ako ty. Ani tvoje deti. Ony sú slobodné ich robiť tak ako ty, ak im budú tvoje kroky dávať zmysel. Nechajte svojich synov a dcéry testovať svoje schopnosti, skúšať vlastné cesty a zažívať vlastné dobrodružstvá. Vždy máte možnosť ich jedným okom sledovať a ponúknuť pomocnú ruku.
MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Rovnováha v živote a práci

A to som si myslel, že sneh na chodníku je rutinná a málo zaujímavá vec. Ešteže je tu mužom.sk :).


korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

2 komentáre

  1. Vďaka za povzbudenie :-). Dotlko sa ma hlavne: Nikto nie je povinný robiť veci tak ako ty. Ani tvoje deti.

    • Vďaka Jakub, to čo si spomenul je pre mňa osobne jedna z najťažších vecí vôbec. Nesnažiť s natlačiť ľudí do svojich očakávaní a predstáv. Aj tomu sa budeme iste ešte venovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*