Prečo zajtra ráno vstanem z postele 1
|

Prečo zajtra ráno vstanem z postele

depression

Nechuť do života, depresie, hľadanie akejkoľvek motivácie k bežným denným činnostiam je niečo, čo sa raz za čas objaví v správach, mailoch alebo osobných rozhovoroch. Radi by sme pomohli, a tak vám v blízkej budúcnosti chceme priniesť pár prekladov, ktoré by boli nápomocné. Keďže zatiaľ v redakcii nemáme žiadneho odborníka, dovolím si napísať pár postrehov, ktoré snáď niekomu pomôžu. 

V živote som stratil dvoch priateľov, ktorí spáchali samovraždu. Muži, ktorí v istej dobe veľmi ovplyvnili môj život, narazili na prekážky, ktoré nedokázali sami prekonať. Rád by som to celé vrátil a pokúsil sa pomôcť. Niektoré veci sú nenávratné, preto je mojím prvým postrehom prosba.

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

 • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
 • Privátne četovanie
 • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
 • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
 • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
 • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
 • 10% zľava na náš merch
 • Prístup k prémiovým článkom
 • Prístup k prémiovým podcastom

Chlapi, ak zvádzate boj s depresiou, úzkostnými stavmi, nechuťou k životu a podobnými pliagami, vyhľadajte terapeuta, profesionála, lekára. Takýto krok považujem za odvážny a máte môj rešpekt. Verím, že vďaka potenciálu, ktorý je vo vás, to má absolútny zmysel.

Kamaráti, ktorých som stratil fyzicky, sa najprv stratili vnútorne. Človek pravdepodobne málokedy upadne zo dňa na deň. To, čoho som bol svedkom ja, šlo v postupných krokoch. Aj preto sa snažím vo svojom živote kontrolovať malé, no podstatné okolnosti.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Hike the Fatra

Môj druhý postreh a nasmerovanie je k dobrej partii chlapov. Skupina mužov, ktorí vidia do môjho života, a moje kroky späť či negatívne veci im rozhodne neujdú. Ako vlk samotár môžete zažívať pocit bezpečia a istoty, ale ide o klamlivé zdanie. Izolácia nás môže nebezpečne deformovať. 300 hrmených, to nie je terapeutická skupina, ale banda priateľov, ktorí sú pripravení potiahnuť sa navzájom.

Jedna z najnebezpečnejších vecí na svete je vraj znudený muž. Tretí postreh teda pôjde proti tomuto stavu. Robte, čo vás teší, hľadajte spôsoby, ako zamestnať svoju hlavu a ruky. Začnite písať magazín pre mužov, naučte sa loviť ryby, trénujte, spravte si zbrojný pas, zájdite s kamošmi grilovať, skúste lezenie alebo knihy. Získate tak zručnosti, ktoré vám pomôžu, keď nebude na blízku nikto iný. Pravidelne vás povzbudzujeme, aby ste urobili krok späť a pozreli sa na svoj život s odstupom. Ako vyzerá väčší obraz? Čo napĺňa váš život? Ktorí ľudia vám stoja za to? Aké dobrodružstvo chcete zažiť?

Život sa snažím žiť v „kyvadlovom” rytme. Z odpočinku do akcie a späť. Takže napriek všetkým aktivitám, ku ktorým som vás vyzval, nezabudnite odpočívať. Meditujte, rozjímajte, modlite sa, venujte sa svojej duši, nazvite to akokoľvek, ale urobte si čas a priestor pre pokoj. Raz za čas je správne vytesniť to, čo nás stresuje, aby sme sa nadýchli a následne sa ponorili do akcie. Toľko štvrtý postreh.

Začnite sa hýbať. Fyzicky. Zdvihne to vaše sebavedomie, budete silnejší a vytrvalejší. Šport je jedným z nástrojov, cez ktorý dokážeme budovať disciplínu. Piaty postreh je založený na mojej trénerskej skúsenosti, keď vidím mužov aj ženy, frustrovaných z únavy a pramalej sily a ich následné nadšenie, ktoré nastane o mesiac neskôr, pri prvých výsledkoch.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Z prednášky rovno do officu

Zajtra ráno vstanem, pretože v mojom živote sú ľudia a veci, pre ktoré to stojí za to. Nič mi nespadlo len tak do náručia, ale na všetkom pracujem. Malé kroky, ktoré ma posúvajú dopredu. Porozumel som tomu, čo pre mňa teraz znamená byť mužom. Tvorím, chránim, zabezpečujem, vediem. Na to, aby som mohol ísť týmto smerom, potrebujem mať pod kontrolou okolnosti, o ktorých som písal. Nie je to vyčerpávajúci zoznam, ale niečo málo, čo snáď pomôže.

Chlapi, ak vo vašom živote veci nefungujú, nie ste v tom sami.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: abc.net.au

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

4 Comments

 1. Píšeš mi z “duše”. Článok ma silu.
  Muž si má priznať; že nevie, že stratil smer, že je zmätený, že má toho už dosť, že je zúfalý, znudený, že nevie ako v živote ďalej…
  Ako píšeš Peter, zdôveriť, rozprávať, vyhľadať pomoc…
  Potom si buď siahne na život alebo je agresivny, zlý, ubližuje najbližším.

  1. Vďaka Jozef, k tejto téme pristupujem s rešpektom, ale uvedomujem si, že je dôležitá. Nakoniec, ako som spomenul, sám som stratil priateľov, ktorý tu ešte mohli byť. Vďaka za tvoj pohľad.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *