Čo sa chceš naučiť od zloduchov? 1

Čo sa chceš naučiť od zloduchov?

Čo sa chceš naučiť od zloduchov? 3

Aj vy fandíte zločincom? Tak potom sme na tom podobne. Nečakajte, že by som doma ukrýval masových vrahov, je to trocha inak. Prečo vo filmovom priemysle dokážeme držať prsty tým, ktorí prekročili zákon? Keď sa dívam na Vykúpenie z väznice Shawshank, mám pocit, že väzni sú obete, ktoré strážia netvori v podobe policajtov. Joker dlhodobo svojím šialenstvom okúzľuje svet, Breaking Bad fascinuje premenou zničeného chlapa na zločinca par exellence. Ok, tak sa teda od nich niečo naučme.

Možno nás skutočne fascinuje to, že na rozdiel od nás, ktorí žijeme v konvenciách, sa tí zlí dokážu oslobodiť. Možno nás priťahuje, že agresivita môže byť vypustená. Alebo že by to bolo niečo celkom iné?

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

  • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
  • Privátne četovanie
  • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
  • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
  • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
  • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
  • 10% zľava na náš merch
  • Prístup k prémiovým článkom
  • Prístup k prémiovým podcastom

Výchova mnohých nás bola založená na tom, aby sme poslúchali systém, držali hlavu dole, veľmi „nemudrovali” a nediskutovali o daných veciach. Len tak sa predsa dá žiť normálny život. Len tak bude chlap zarábať, nájde si normálnu ženu a bude žiť šťastne, až kým nezomrie. Keby to bola pravda, neozývali by sa mi chlapi nespokojní s prácou, pretože ich šéf má mentalitu barbara Conana, takže ich chce vidieť plaziť sa v prachu. Ak by tento vzorec fungoval, muži by si nelepili na svoje zranenia egotripy, porno, chlastanie alebo počítačové hry. Možno sa mi podarí vytiahnuť od zloduchov pár vecí, ktoré pomôžu, aby sme boli aj niečo viac ako roboti na výrobnej linke.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Chcel by som...

Najprv ja, potom ostatní

Nech nám na začiatok poslúži, fanúšikom Star Wars známy, Palpatine z Naboo. Palpatine bol učiteľom takého zlosyna, akým bol Darth Vader, na svedomí niesol miliardy mŕtvych a takmer vyhladil rytierov Jedi. Nestačilo mu byť iba senátorom na planéte Naboo, jeho snom bolo ovládnuť celú galaxiu. Stal sa teda imperátorom.

Zloduchovia v príbehoch skutočne myslia na seba. Ich ciele neustupujú, najprv sa starajú sami o seba, premýšľajú nad tým, ako naplnia svoje vízie. Napriek tomu, že stále budeme tvrdiť, že muž je ten, kto má byť svojimi schopnosťami užitočný, nezabudnite, že vlastné ambície, vízie a sny sú našou súčasťou. Nevykašlite sa na seba samého len preto, že váš šéf má iné plány. Ak sa zoderiete pre jedného „kamoša”, ktorý vo vás našiel lacnú pracovnú silu, nebudete tu už pre nič iné. Namiesto sústavného „áno” všetkým naokolo sa občas vykašlite na zachraňovanie sveta a vezmite si do ruky knihu, pohár vína alebo partnerku. Ak máte plán stať sa imperátorom svojho života, tak budete musieť kašľať na to, či s tým súhlasí vaša svokra.

Nie som z lacného kraja

Joker Heatha Ledgera je fenomenálny a pravdepodobne zatiaľ najlepšie stvárnená Batmanova nemesis. V scéne, kde Joker navrhne gangsterom, že dokáže zabiť Batmana, sa ho mafiáni pýtajú, prečo to neurobil doteraz. „Ak si v niečom dobrý, nikdy to nerob zadarmo,” odpovedal im klaun. Páčiť sa nám to nemusí, ale zločinci vždy v niečom vynikajú a ťažia z toho. V hrubej sile, plánovaní, stratégii atď. Keď don Corleone urobil niečo pre niekoho iného, vždy si uňho nechal „láskavosť”.

Tak ako záporáci, aj vy a ja máme zručnosti, schopnosti a talenty, ktoré predbiehajú iných. Vieš predať draho, kúpiť lacno, rozumieš androidu, možno píšeš skvelé články do neštandardného pánskeho magazínu. Chlapov, ktorí predávajú svoje schopnosti za smiešne peniaze, stretávam nezriedka. Bolo by to v poriadku, ak by boli spokojní, ale mnohí z nich nie sú. Hlavne keď si uvedomujú, koľko ich osobný rast vlastne stojí.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Veci, ktoré mi celkom iste zničia rok 2018

Ak v práci čakáte, že si vás nadriadený všimne sám a nadšene vám pridá, pravdepodobne ste ďaleko od pravdy. Jednoducho si za svoje kvality musíte opýtať prachy sám, ako správny zlosyn. Ak chceme, aby si nás ľudia cenili, potrebujeme poznať svoju hodnotu.

Môj život, moje pravidlá

Tak pod týmto heslom by sme mohli menovať takmer každého zlého chlapca z filmu či komixu. Thanos je presvedčený, že východiskom je zničenie polovice živých a týmto presvedčením sa do bodky riadi. Walter White a.k.a. Heisenberg sa rozhodne vyrábať pervitín, aby zabezpečil rodinu a na základe toho si vytvorí celý nový myšlienkový svet a pravidlá.

Nejde o to, aby ste postavili svoju Hviezdu smrti, prekračovali platné zákony alebo chceli vyhladiť vesmír. Muž by však mal mať v živote pravidlá, ktoré nasleduje napriek tomu, že nie každý s ním súhlasí. Jednoduché vodítka, ktoré sú v súlade s tým, čo považujete za dôležité. Ak sa to líši od toho, čo považuje za dôležité okolie, tak nech. Zaujať pozíciu a hájiť ju. Stáť si za svojím, nepovoliť tlaku pomáha vykresať v človeku charakter, ale aj praktické zručnosti. Čo zastaví chlapa, ktorý vie, čo chce a na čom mu záleží?

Takže…?

Milujeme zloduchov, pretože udržujú našich hrdinov pri živote, dávajú im zmysel a význam. Fascinujú nás, pretože odkrývajú naše vlastné tiene a temné ja, ktoré sa snažíme ignorovať. Zamyslite sa pri najbližšom príbehu, ktorý budete sledovať, čo vás fascinuje na rodine Corleone, ceste mladého Anakina alebo na Voldemortovi. Čo tak teda vziať ich kvality a použiť ich?


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: Villain pub

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *