Rozprávky pre dospelých: Popoluškin otec 1
Ostatné Vzťahy

Rozprávky pre dospelých: Popoluškin otec

Rozprávky pre dospelých: Popoluškin otec 3

Rozprávky sú predovšetkým pre dospelých. To len my si občas zvykneme naivne myslieť, že sme z nich vyrástli. Rozprávame ich deťom, aby sa poučili, no sami sme zabudli, ako na to. V tejto sérii budeme vždy premýšľať nad tým, čo všetko sa dá vydolovať z notoricky známych rozprávok. Niečo vás možno prekvapí, iné znepokojí, ale garantujem vám, že spoločne objavíme nový pohľad tak, ako keď sme boli deti. A teraz vám skúsim ukázať, ako hlboko tá králičia nora vedie.

Kde bolo tam bolo, bol raz jeden fajn chlapík. Vdovec s jednou dcérou, ktorú nadovšetko miloval, venoval jej čas a dal by za ňu všetko. Dievčatko nadovšetko  milovalo svojho otca, bol pre ňu centrom vesmíru a stelesnením sily a lásky. Ako čas plynul, mužovi nestačila láska jeho dcéry a znova sa oženil. Možno to bolo psychickou únavou alebo sa nechal oklamať, vzal si nepríjemnú a panovačnú ženu, ktorá okrem seba a svojich dcér nedokázala milovať nikoho. Nakoniec sa chlap nechal zdolať pasivitou a vzťah s dcérou sa snažil zachrániť občasným darčekom. Popoluška napriek tomu, že sa jej otec vzďaľoval, až takmer zmizol, neprestala ho ľúbiť a dúfala v lepší zajtrajšok. Nič také sa však v ich vzťahu nestalo. Popolušku našiel po dobrodružnom príbehu princ, ktorý sa stal novým mužom jej života. Spolu tak mohli budovať niečo, čo vydržalo, až kým nezomreli.

Otec je veľmi dôležitou časťou dcérinho života. Kľúčovou. Je jej prvou láskou, prvým vzťahom s mužom. Ak je to múdry muž, často si k nemu dcéra nachádza cestu jednoduchšie ako k matke. Tento vzťah je unikátny. V očiach dievčaťa je otec často neporaziteľný napriek chybám, ktoré je ochotná veľkoryso odpúšťať. Rád by som v tejto pozícii zostal. Veď nakoniec, byť obdivovaný, až uctievaný, je pokušením pre ego. Ale nejde to. Pre jej dobro.

Otec musí ustúpiť. Urobiť priestor pre skúsenosť so skutočne intímnym vzťahom. Prinesie svojej dcére dary, ktoré ju pripravia na realitu, potvrdia jej hodnotu. Dá jej tým najavo, že on je len mostom. Milujem ťa, ale nebudem tvojim životným partnerom, to je správa, ktorú musíme jedného dňa odovzdať.

Otcom sa to neprijíma ľahko. Otec s puškou, strážiaci svoju princeznú, sa stal nie len vtipom, ale takmer archetypálnou postavou. Veď nakoniec o princeznách uväznených vo veži sme už počuli tiež. Aj o princeznách, ktoré práve preto z veže utiekli a odišli so svojím záchrancom žiť do jeho chalupy.

Premýšľajte dobre, aká je vaša úloha a ako sa na ňu chystáte. Nastavujete latku, ktorá ovplyvní výber vašej princeznej. Chystajte sa na čas, kedy budete musieť ustúpiť a nechať priestor inému mužovi. Dovtedy sa nenechajte zožrať pasivitou. Naopak, obdarujte svoju dcéru hodnotou a poznaním jej silných stránok.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: atypical60.com

2 komentáre

  1. Pekná rozprávka :-). Je naozaj až neuveriteľné koľko pravdy je v rozprávkach a že naozaj ich vie človek pochopiť až keď je dospelý. Ešte aby sme sa z nich aj poučili. Som zvedavý na ďalšiu…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*