Vlci, ovce a pastierske psy 1
Život muža

Vlci, ovce a pastierske psy

wolf sheepdog sheep

Dávnejšie som videl film Americký sniper, kde ma zaujala časť, keď otec vysvetľuje synom, že sa ľudia delia na tri skupiny. Vtedy som ešte netušil, že ide o slová z knihy On Combat: The Psychology and Physiology of Deadly Conflict in War and in Peace od Davea Grossmana. Ten tvrdí, že ľudia existujú v troch skupinách. Ovce, pastierske psy a vlci.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Dodnes premýšľam, či nejde o zbytočné škatuľkovanie ľudí, no na druhej strane v tomto pohľade vidím výzvu do každého dňa. Rád by som vám tento pohľad podal tak, ako som si ho načítal a zaujíma ma váš názor, chlapi.

Najprv si to teda pretrieďme.

Ovce

Napriek tomu, že tento pojem znie (aj vďaka internetovým trollom) urážlivo, pokúsme sa odosobniť od negatívneho vnímania. Ovca je proste slušný, produktívny človek, ktorý ublíži iným iba náhodne. Milí ľudia, ktorí sa vyhýbajú konfliktom a nekomfortným situáciám, užívajú si život a cítia sa v spoločnosti bezpečne. Radi prenechávajú velenie autoritám, správajú sa konformne, nemajú radi stres.

V skutočnosti takto je to prirodzené pre väčšinu z nás. Dôkazom nech je napríklad pomer vrážd, alebo násilných činov na počet obyvateľov za jeden rok. Absolútna väčšina z nás by sa uchýlila k násiliu, aj to iba v prípade extrémne vyhrotenej situácie ako je ohrozenie života. Nevidím na tom nič negatívne. Pre istú skupinu ľudí je to absolútne prirodzené. V zásade však platí, že tak, ako vnútro vajíčka je chránené škrupinou, potrebujú byť chránení aj ľudia. Nakoniec preto tu máme políciu, armádu, hasičov a podobných bojovníkov. Pred čím nás chránia?

Vlci

Ak ste si to doteraz nevšimli, po svete pobehujú aj zlí ľudia. Predátori. Môžete ich vidieť na školách, v práci, v rade na pošte alebo o nich počujete v správach. Ľudia, ktorí sa správajú agresívne a sú úplne bez, alebo iba s obmedzenou schopnosťou empatie. Ide o rôzne odtiene sociopatov, ľudí, ktorí sa dokazujú pri šikanovaní iných a podobne. Vyhľadávajú obete a „slabé kusy” a neprejavujú im žiadne milosrdenstvo. Grossman hovorí, že takto násilne sa v priemere správa 1% spoločnosti.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   357. Podcast Mužom.sk: Vydrž

Pastierske psy

Už sme ich spomínali. Ide o tých ľudí, ktorí takpovediac prví odpovedajú na ohrozenie. Chránia to, čo milujú. Nejde im iba o najbližších, ale premýšľajú o celom „stáde”, o celej spoločnosti, o susedoch. Snažia sa mať prehľad. Paradoxné je, že majú podobné znaky ako vlci. Nesú v sebe predátorské túžby, ale napriek tomu strážia. Práve preto sa stáva, že ich ovce nemajú veľmi v láske. Môžu vykazovať prvky agresivity, neustále vetria nebezpečenstvo a tak narúšajú harmonický život.

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

Priestor násilia a dar agresivity

Tieto dva pojmy nám naše rozdelenie pomôžu definovať lepšie. Ak vo svojom vnútri nevnímate priestor pre násilie, tak žijete ako dobrý, príjemný človek. Byť „ovcou” znamená byť dobrým človekom. V prípade, že v sebe priestor pre násilie pociťujete, no zároveň je pre vás smiešna a nepochopiteľná empatia k ľuďom, je možné, že sa správate ako predátor. Môžete si vybrať aj cestu obetovania sa. Tá je pre vás v prípade, že v sebe máte priestor pre násilie, ale aj silný morálny kompas.

Grossman vníma agresivitu ako dar. Tak ako lekár má schopnosť a záujem liečiť, môžeme agresivitu pevne uchopiť a pomáhať ňou chrániť slabších. Ak milujete ľudí a neodmietate násilie, vykazujete znaky strážneho psa. Tento dar môže byť však aj prekliatím. Strážne psy ním príliš pripomínajú ostatným ľuďom, že vo svete existuje zlo, nekontrolovaná agresivita. Z toho dôvodu sú občas terčom nevôle. Veď kto z mierumilovných ľudí vo svojej blízkosti rád vidí potenciálne, alebo teoreticky nebezpečného človeka? Nikto, ale iba dovtedy, kým sa neobjavia vlci.

Agresivita je zväčša popisovaná ako nebezpečná, deštruktívna vlastnosť. Spolu s Grossmanom, ale aj inými autormi sa domnievam, že v skutočnosti ide o „silu”, ktorú možno nasmerovať a ovládať. Každý dar je možné zneužiť. Ľahšie zneužijete kladivo ako stužku, ale zabiť sa dá oboma predmetmi.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Kde je moja trpezlivosť?

Kto je lepší?

Vlci to iste nie sú. No status strážneho psa nie je o nadradenosti. Je to voľba. Vo svete bez násilia by sa nám iste žilo lepšie a z toho pohľadu sú ovce omnoho schopnejšie. Mladý pastiersky pes rád pobehuje a šteká možno aj v prípadoch, keď sa nič nedeje.

Ide aj o spôsob myslenia. Ako premýšľate, keď počujete o nejakom násilí? Možno vám napadne, aký ste vďačný, že ste tam neboli a že vám sa nič také nestalo. No sú ľudia, ktorí premýšľajú o tom, čo by urobili, keby tam boli a ako sa pripravia na podobnú situáciu. Tieto prístupy sú skôr o rozhodnutí, ako sa pozeráme na svet.

Môžete si vybrať

Napriek prirodzeným sklonom tieto postoje nie sú zabetónované. Ide o morálne rozhodnutia, ktoré môže robiť každý. Či už chcete byť ovca, vlk alebo pes, je to vaše rozhodnutie a budete musieť zaplatiť cenu. Ak sa chcete posunúť, pokúste sa odpovedať na tieto otázky.

Čo stojí za to brániť? Za čo sa oplatí zomrieť? Kvôli čomu sa oplatí žiť? Dokážete žiť sám so sebou, ak tieto veci nebudete brániť?

Zväčša sa nepohybujeme v úplnom extréme. Len málokto sa vždy správa ako pastiersky pes a málokto vždy ako mierumilovná ovečka. Podstatné je, ako sa zachováte v momente, keď sa budú odkrývať karty.

Môžete odmietať akúkoľvek existenciu ohrozenia, alebo byť pripravený. Ak sa chcete stať lepším pastierskym psom, pracujte na tom. To znamená poznať svoje slabé miesta a poznať svoje kvality. Ak chcete, aby sa udialo niečo inak, musíte začať robiť veci inak.

Výcvik psa

Pracujte na tom, aby ste si osvojili niekoľko postojov.

  1. Namiesto „AK sa niečo stane, tak”, premýšľajte „KEĎ sa to stane, tak” – rozdiel je v pripravenosti. Jednoducho počítate s vecami vopred a ste pripravení. „Ak dostanem defekt, budem zháňať pomoc” je menej dobrý postoj ako „Keď dostanem defekt, mám pripravenú rezervu”. Rozumiete?
  2. Ak nie ja, tak kto? – s touto vetou v mysli sa rodia hrdinovia.
  3. Buďte pripravení viesť – veďte seba samého, svoju rodinu, kolegov v projekte. Cielene.
  4. Rozvíjajte svoju empatiu – strážny pes bez dostatku empatie a lásky k ľuďom „zvlčí”. Nebráňte sa prejavovaniu emócií, snažte sa rozumieť a súcitiť s ľuďmi, rozmýšľajte o ich motívoch.
  5. Udržiavajte sa vo forme – mentálne aj fyzicky. Príde čas, keď to oceníte. Trénujte svoju odolnosť voči stresu, pracujte na svojej kondícii a sile. Relaxujte, cvičte, vzdelávajte sa.
MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Dobrodružstvá

Záver

V tomto článku sa záver nepíše ľahko. Na jednej strane sa mne samému zdá tento pohľad čierno-biely, no na druhej kdesi vo vnútri rozoznávam agresivitu ako silu, ktorej buď podľahnem, alebo ju ovládnem. Som veľmi blízko k tomu, aby som Grossmanov pohľad prijal. Nevediem vás k tomu nijak cielene. V skutočnosti je to o pohľade na svet, ktorý sa rozhodneme prijať a to je slobodná voľba. Žiadna slobodná voľba však nie je bez následkov. Preto urobte rozhodnutie, ktoré budete ochotný znášať aj s dôsledkami.


korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: babyadorable.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*