Sir Nicholas Winton 1

Sir Nicholas Winton

105 year-old sir Nicholas Winton waits to be decorated with the highest Czech Republic's decoration, The Order of the White Lion at the Prague Castle in Prague, Czech Republic, Tuesday, Oct. 28, 2014. Sir Winton saved 669 Jewish children from Nazi annihilation by transporting them out of Prague to Great Britain in 1939. (AP Photo/Petr David Josek)

Pár mesiacov naspäť som si dal sľub, že keď príde táto chvíľa, napíšem blog. Teraz je to tu a nemám slov. Všetky moje myšlienky mi prídu ako klišé… Zomrel sir Nicholas Winton. Česť jeho pamiatke.

Odpusťte, že nebudem rozprávať jeho príbeh. Neurobil by som to lepšie, ako dokumentaristi, reportéri, blogeri… O živote Nickyho Wintona ale určite poviem svojmu synovi a dcére. Budem im hovoriť o odvahe, odhodlaní, skromnosti. Poviem im o hrdinstve, vytrvalosti a o zachránených deťoch. Naučím ich, ako sa tvoria kruhy na vode.

„Myslím si, že veľa ľudí hovorí, že niečo nejde urobiť, pretože to nikdy ani neskúsili. Je to len zámienka. Väčšinu vecí aj zdanlivo nemožných tvrdou prácou dosiahnuť možno. Myslím, že je to vôľa, čo ľuďom často chýba.
sir Nicholas Winton

Pred vypuknutím 2. svetovej vojny videl ďalej ako vlády niektorých krajín. 29 ročný zachránil 669 detí z Československa pred smrťou v koncentračných táboroch. Mladý muž, ktorý videl slabších a rozhodol sa urobiť, čo bude v jeho silách. A preto budem učiť svoje deti, aby konali, aj keď silnejší mlčia.

Sám seba vystavil nebezpečenstvu, keď sfalšoval dokumenty pre niektoré deti, aby ich dostal do Británie. Vždy budem hovoriť svojmu synovi, aby nedal prednosť byrokracii pred ľudským životom.

5O rokov o týchto udalostiach mlčal, kým ich neobjavila jeho manželka. Vraj, kto nemá tajomstvo pred svojou ženou? Hrdinské činy si ale vždy nájdu svojich rozprávačov. Aj vďaka Nickyho príkladu vysvetlím svojej dcére, že o vlastných dobrých skutkoch nie je treba hovoriť.

Sir Winton nezachránil iba 669 detí, on urobil omnoho viac. Hodil do vody kameň, ktorý spôsobil množstvo kruhov. Predstavte si, koľko rodín, vnúčat a pravnúčat dnes vďaka jeho odhodlaniu žije. Koľko vynálezcov, vedcov, lekárov, učiteľov, stavbárov, ošetrovateľov sa z týchto ľudí stalo. Ale sú tu ďalšie a ďalšie kruhy. Správa o jeho živote inšpiruje ľudí po celom svete. Zakladajú dobročinné spolky, dobrovoľnícke organizácie, zbierky, alebo robia drobnú, takmer neviditeľnú službu. Vďaka príkladu jedného muža. A to nie je klišé, to je skutočnosť.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Ako povedať skvelý príbeh v troch jednoduchých krokoch

Ďakujem sir Nicholas Winton za Vaše rozhodnutia, ľudskosť a odvahu. Verím, že Váš odkaz prežije.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: media.zenfs.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *