Zrod hrdinu 2. - Muži potrebujú výzvy 1
Charakter Život muža

Zrod hrdinu 2. – Muži potrebujú výzvy

Minule sme premýšľali o tom, že potrebujeme riskovať. Vychádzame tak naproti možnému úspechu a budujeme sebavedomie. Každý risk však obsahuje výzvu, a to bude našou dnešnou témou.

Minule sme premýšľali o tom, že potrebujeme riskovať. Vychádzame tak naproti možnému úspechu a budujeme sebavedomie. Každý risk však obsahuje výzvu, a to bude našou dnešnou témou.

Hneď sa treba poopraviť. Nie každý risk obsahuje výzvu. Nahádzať peniaze do automatu je riskantné, no žiadnu výzvu v tom nehľadajte.

Hrdinovia v príbehoch prijatím nebezpečnej úlohy potvrdzujú svoje cnosti, ktorými sú sila, česť, odvaha a sebaovládanie. Nie len pred sebou, ale aj v očiach okolia. Úspešne obstáť upevňuje náš status. 

Nestačí však, aby si chlap povedal sebavedomé : “To by som určite zvládol aj ja.” Muž, ktorý sa precení, alebo nikdy nečelil skutočnej prekážke, dostane nakladačku. Je potrebné začať zdola.

Autor Barbara Conana zjavne rozumel, ako to funguje. Výzvy, ktorým čelíme majú byť vždy o niečo náročnejšie. Aj Robert E. Howard staval barbara do stále namáhavejších situácií. Tak mu dovolil rásť. Zároveň tak upevňuje jeho presvedčenie, že náročné úlohy môže zvládnuť.  

V živote hrdinu sa objaví moment uvedomenia, že misia pred ním je šialenstvo, a zároveň si uvedomuje, že absolvoval a prežil podobné situácie a prežije aj túto. S trochou šťastia.

V jednom z príbehov Conan narazí na Baal Pteora, muža, ktorý je rovnako svalnatý ako on, ale o dosť vyšší. Je to zabiják, ktorý od mladosti škrtí svoje obete. Keď barbara chytí pod krk, neostáva Conanovi nič iné, ako mu stisk opätovať. Po chvíli však začne zabiják strácať silu a panikáriť. Conan mu pred smrťou povie čosi ako: “Myslel si si, že si silný, pretože si dokázal zabíjať civilizovaných ľudí, ženy a deti, slabé obete bez svalov. Mal si najprv zlomiť väzy cimmerskému býkovi, aby si sa mohol považovať za silného. Ja som to urobil skôr, ako som sa stal dospelým mužom.”

Čeliť jednej výzve za druhou je najlepšou školou. 

Rovnako ako ja, si aj ty už dospelý chlap. Nebeháme v bedrových rúškach, ani krúžkovej zbroji so sekerami, či mečmi. Nezabíjame drakov na počkanie, ani nezápasíme s barbarmi. Krk býkovi síce nezlomím, ale to neznamená, že by som nemohol čeliť iným výzvam.

Pointa ostáva rovnaká. Víťazstvá v malých výzvach nás učia dôverovať si a vystúpiť o jeden schod vyššie. Koľko je v tvojej osobnej histórii víťazstiev?

Výzvy, ktorým čelíme my v našej kultúre a storočí, často nie sú fyzické. Namáhavé však môžu byť aj tie emocionálne, duchovné alebo intelektuálne. Tak ako sa v nich hrdinovi darí, rastie aj jeho komfortná zóna. Verte, že krok po kroku sa posuniete tak, že to, čo sa vám pred rokmi zdalo nemožné, bude úplne obyčajným dňom.


korektúra: Barbora Sujová
fotografia: youtube.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*