Zrod hrdinu 5. - Vyjsť v ústrety dobrodružstvu 1
Život muža

Zrod hrdinu 5. – Vyjsť v ústrety dobrodružstvu

Ak sledujete Zrod hrdinu pravidelne , možno vám neuniklo, že jednotlivé časti na seba, i keď voľne, nadväzujú. Odporúčam teda pozrieť sa do predchádzajúcich článkov. Naposledy sme hovorili, že k potvrdeniu sily, odvahy a zručností potrebujeme zážitok, ktorý ich otestuje. Dobrodružstvo je nevyhnutné.

Ak sledujete Zrod hrdinu pravidelne , možno vám neuniklo, že jednotlivé časti na seba, i keď voľne, nadväzujú. Odporúčam teda pozrieť sa do predchádzajúcich článkov. Naposledy sme hovorili, že k potvrdeniu sily, odvahy a zručností potrebujeme zážitok, ktorý ich otestuje. Dobrodružstvo je nevyhnutné.

Prvé, čo mi napadne, je boj. Cestou by bolo stať sa vojakom, alebo pracovať v iných ozbrojených zložkách, no k skutočnej akcii sa tam človek nemusí vôbec dostať. A napriek tomu, že sa medzi mužmi nájde istá skupina romanticky zmýšľajúca o povinnej vojenskej službe, osobne si nemyslím, že by tá automaticky potvrdzovala a nechala vyniknúť odvahe, sile, alebo zručnostiam.

Navrhujem vám hľadať vlastné dobrodružstvo.

Povedzme si, čo v skutočnosti musí dobrodružstvo obsahovať. Iste ste boli v situácii, keď chlap (možno vy sami) rozprával obyčajnú historku, ktorú nafúkol, len aby potvrdil svoju mužnosť. Skúsme teda definovať, ako zažiť dobrý príbeh bez nafukovania.

Prvou prísadou bude fyzická výzva. Dobrodružstvá sú vyčerpávajúce. Aby ich muž prekonal, potrebuje použiť svoje svaly. Čím zdatnejší človek je, tým si na ňom úloha vyberie menšiu daň. Aj toto potvrdzuje silu. Tréning v posilňovni nie je dobrodružstvo. Dvíhať jednoručky môže ktokoľvek, ale to je iba simulácia, alebo tréning. Ak použiješ nadobudutú silu na zdolanie hory, dostaneš pečiatku na jej vlastníctvo.

Druhou prísadou je nebezpečenstvo. O risku sme už hovorili a zostaneme pri tom, že je esenciálnou súčasťou výziev. Ako inak by muž dokázal svoju odvahu? Podstatou je teda prekonávanie skutočného strachu. Pod skutočným mám na mysli určite viac ako strach z toho, že pri spaní na zemi môžem prechladnúť.

Ako tretiu prísadu pridajme neistotu, alebo neznámo. Dobrodruh prechádzajúci stýkrát tú istú cestu, na ktorej ho už nič neprekvapí, už nebude považovať svoju výpravu za dobrodružstvo. Ide o to postaviť sa nepoznanému, alebo otvoriť možnosť pre prekvapenie.

Štvrtou a zásadnou vecou je príbeh. Každý dobrý mýtus, legenda a dobrodružstvo má začiatok, jadro, záver a návrat hrdinu. Dobrý príbeh pozýva hrdinu k objaveniu významu. Nejde iba o to potvrdiť silu, odvahu a zručnosti. To sa udeje, keď naplníme význam výpravy.

Príklad: Dobrodruh sa rozhodne prežiť tri dni v horách. Začiatkom je jeho príprava na výpravu, Jadrom sú ťažkosti pri zdolávaní terénu, poveternostných podmienok, hľadanie bezpečia pred divými sviňami, či medveďmi. Tu sa potvrdzujú spomínané kvality. Záverom je tretí deň, keď je hrdina stále nažive a nevzdal to. Návratom je fyzický návrat s novými skúsenosťami a ich prínos do denného života.

Ak zmiešate tieto ingredience dokopy v správnom pomere, dokážete nielen správne rozoznať príležitosť, ale ju aj vytvoriť pre svojho syna, či dcéru.

Hrdina bez dobrodružstva nie je hrdinom. Význam dobrodružstva presahuje samotný dej, ide viac o jeho prenos a o risk, ktorý prináša zlyhanie. Urobilo to hrdinu lepším? Prináša to benefit jeho kmeňu? Je svet o niečo lepším miestom? Návrat je kľúčový.

Dobrodružstvo potrebujeme hľadať. V minulosti možno prichádzalo častejšie samé, ale doba sa zmenila. Fyzicky nebojujeme, nelovíme, žijeme vo svete, ktorý od nás nežiada odvahu ani silu.

Napriek tomu, že ťa nikto nepríde poklepať po ramene so žiadosťou, aby si bol hrdinom, každý si všimne, ak ním budeš.


korektúra: Ivana Varga
fotografia: wallhere.com/en/wallpaper/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*